AI Champion tuo tekoälyn rakentamisen ja datatalouden tueksi
1.9.2025 09:00:00 EEST | Tampereen yliopisto | Tiedote
Tampereen yliopisto koordinoi datatalouden kasvuohjelman kolmatta pilottia, jossa edistetään rakentamisen alan dataperustaista kasvua ja elinkaarikestävyyttä. AI Champion -pilotissa tutkimusorganisaatiot ja yritykset yhdistävät voimansa vauhdittaakseen alan digitalisaatiota ja kilpailukykyä tekoälyn avulla.

Pilotin keskiössä on laadukas ja vakioitu data, jonka pohjalta kehitetään tekoälyratkaisuja tukemaan uutta liiketoimintaa, sujuvampia prosesseja ja kestävää toimintaympäristöä koko rakentamisen arvoketjussa.
Pilotissa on mukana rakennusalan yritysten lisäksi useita tekoälyä kehittäviä yrityksiä, mikä varmistaa innovaatioiden kaupallistamisen ja hyödyntämisen käytännön liiketoiminnassa.
Datatalouden kasvuohjelman toteuttaa työ- ja elinkeinoministeriö (TEM).
– AI Champion -pilottiehdotus erottautui valintaprosessissa edukseen: Ehdotettu rakennusalalle sijoittuva datatalouden kehitystoimenpide on konkreettinen ja san tavoitteet ovat kansainvälisessä kasvussa hyödyntäen valmiiksi roolitettua laajaa verkostoa. Kehitystoimenpiteen sisältö on myös EU:n näkökulmasta ajankohtainen ja tärkeä, toteaa johtava asiantuntija Mika Kataikko TEMistä.
Pilotilla vauhtia taloteknisen datan virtautukseen
Tampereen yliopistossa pilottia koordinoi talotekniikan apulaisprofessori Piia Sormunen rakennetun ympäristön tiedekunnasta. Hänen mukaansa Suomessa on tehty merkittävää kansallista työtä tiedon vakioinnin eteen, ja nyt on tärkeää panostaa rakennusalan tekoälytutkimuksen ja osaamisen rahoitukseen.
– Tämä vauhdittaa datataloutta ja vahvistaa Suomen asemaa kestävän ja kilpailukykyisen rakentamisen kansainvälisenä edelläkävijänä, hän sanoo.
Sormunen antaa konkreettisen esimerkin talotekniikan datasta.
– Yhteen toimiva ja vakioitu talotekniikkadata mahdollistaa tiedon liikkumisen yli järjestelmä- ja organisaatiorajojen. Tekoälyn kehittäminen on välttämätöntä, jotta tätä dataa voidaan hyödyntää tehokkaasti suunnittelusta ylläpitoon koko rakentamisen elinkaaren ajan, hän tarkentaa.
Sormunen korostaa yhteistyön merkitystä niin pilotin ideoinnissa kuin konkreettisesti kasvuohjelmaan pääsemisessä. AI Champion -pilotissa tutkimustyöstä vastaavat Tampereen ja Oulun yliopistot. Pilotin perustajina mukana kehitystyössä ovat Fira, Granlund ja Koja/Chiller. Business Tampere toimi merkittävänä neuvonantajana kasvuohjelman hakuvaiheessa.
AI Champion ekosysteemissä ovat myös mukana ETS Nord, Kiilto, GF BFS, QMG, LVI-Info, STK ja Airlyse. Rahoitusta on haettu Business Finlandilta taloteknisen datan virtautuksen ja tekoälytutkimuksen vauhdittamiseksi.
Tutustu datatalouden kasvuohjelmaan työ- ja elinkeinoministeriön verkkosivuilla (linkki avautuu uuteen ikkunaan).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Piia Sormunen, apulaisprofessori, Tampereen yliopisto, 050 476 6731, piia.sormunen@tuni.fi
Harri Haapasalo, tutkimusyksikön johtaja, professori, Oulun yliopisto, 0400518 2275, harri.haapasalo@oulu.fi
Otto Alhava, asuntorakentamisen kehitysjohtaja, Fira, 0400 792 493, otto.alhava@fira.fi
Turo Välikangas, digitalisaatiopäällikkö, Koja, 050 529 3119, turo.valikangas@koja.fi
Tero Järvinen, kehitysjohtaja, Granlund, 050 323 2934, tero.jarvinen@granlund.fi
Kuvat

Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Mobiilipeli aktivoi kaupunkilaiset suojelemaan uhanalaista perhosta Tampereella8.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Nekalassa toteutettu INNATURE-luontopeli on päättynyt. Kesän aikana kaupunkilaiset etsivät ja kuvasivat Crowdsorsa-mobiilipelin avulla metsäapilaa, joka on erittäin uhanalaisen mäkihiilikoin ravintokasvi. Pelaajat tekivät alueelta yhteensä noin 85 havaintoa apilan kasvupaikoista. He osallistuivat peliin vapaaehtoisesti ilman rahallista palkkiota.
Tutkimus: Naisvihamieliset verkkoyhteisöt vaikuttavat tarinoiden avulla7.9.2026 11:10:04 EEST | Tiedote
Naisvihamielinen miesten verkosto eli manosfääri pyrkii vaikuttamaan käsityksiin sukupuolesta, tasa-arvosta ja yhteiskunnasta taitavasti rakennettujen verkkotarinoiden avulla. Tampereen yliopistossa tarkastettava Matias Nurmisen väitöstutkimus osoittaa, että tunteisiin vetoavat ja verkossa tehokkaasti leviävät kertomukset vahvistavat yhteisöjen ryhmäidentiteettiä sekä voivat normalisoida antifeministisiä ja naisvihamielisiä asenteita.
Kiertotalous voi jäädä viherpesuksi rakentamisessa – väitöstutkimus paljastaa sääntelyn pullonkaulat3.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Rakennetun ympäristön kiertotalouden tavoitteet ovat kunnianhimoisia, mutta nykyinen sääntely ja paikalliset toimintamallit eivät tue riittävästi innovaatioita. Tuomo Joensuun väitöstutkimus Tampereen yliopistosta osoittaa, että kiertotalouteen siirtyminen vaatii merkittäviä uudistuksia rakentamisen ohjauksessa, ympäristövaikutusten arvioinnissa ja kaupunkikehityksen käytännöissä.
Työkoneen kuljettajasta valvojaksi – MIXER-hanke kehittää ihmisen ja koneen välistä vuorovaikutusta1.9.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Tampereen yliopiston tutkijat selvittävät yhdessä tutkimus- ja yrityskumppaneiden kanssa, miten liikkuvat työkoneet ja niiden kuljettajat työskentelevät yhdessä lähitulevaisuudessa. Työkoneiden nopea automaatiokehitys edellyttää uudenlaisia ratkaisuja ihmisen ja koneen väliseen vuorovaikutukseen.
Uutuusteos syventää ymmärrystä huono-osaisuudesta ja hyvinvoinnin edellytyksistä Suomessa31.8.2026 13:25:48 EEST | Tiedote
Tuore kokoomateos Huono-osaisin Suomi osoittaa, että vaikka Suomi on edelleen yksi maailman tasa-arvoisimmista maista ja yhteiskunta mahdollisti huono-osaisille koronapandemian aikana suhteellisen hyvän selviytymisen, erot koko väestöön suhteutettuina ovat säilyneet ja osin kasvaneetkin viime vuosina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme