Koskela: Kokoomukselta on hukassa sekä arvot että Suomen suunta
2.9.2025 11:18:42 EEST | Vasemmistoliitto | Tiedote
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskelan mielestä hallituksen eilisiltainen tiedotustilaisuus oli lattea farssi. Pääministeri Orpo esitti jälleen kerran ”tiukkaa” julkisuudessa, samalla kun perussuomalaiset lällättelivät hänen selkänsä takana.

– Jos Orpolla ei ole kanttia tehdä mitä pitää tehdä, olisi parempi vaan olla pitämättä kriisikokouksia ja tiedotustilaisuuksia. Tässä pidetään suomalaisia pilkkanaan niin Purran kuin Orpon toimesta, vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela sanoo.
Petteri Orpo sanoi puheessaan vuonna 2017, kun Jussi Halla-aho oli kaapannut perussuomalaiset, että ”arvopuolueena oleminen tarkoittaa sitä, että mitä tahansa ei voi hyväksyä, ja jotkin toiset asiat on hoidettava, vaikka se olisi vaikeaa“.
– Kuten vuoden 2017 Petteri viittasi, arvot eivät ole arvoja, jos ei ole valmis toimimaan niiden puolesta. Tässä farssissa paljastuvat nyt myös kokoomuksen todelliset kasvot. Arvot ovat hukassa, ja samalla koko Suomen suunta, Koskela sanoo.
Koskelan mielestä kohukiisselin alle on jäämässä se fakta, että hallitus on tekemässä jälleen miljardileikkauksia, vaikka Suomi on taantumassa ja työttömyys kohta ennätyslukemissa.
– Kaikissa näissä kohuissa vellominen on toki valtavan kiinnostavaa, mutta pitäisi myös puhua niistä todellisista Suomen ongelmista. Työttömyys on lama-ajan lukemissa, Suomi on ajettu taantumaan, hallituksen talouspolitiikka on ajanut karille.
Koskelan mielestä budjettiriihessä ei ennakkotietojen mukaan ole luvassa mitään sellaista, joka palauttaisi uskon hallituksen kykyyn hoitaa taloutta.
– Jääräpäisesti leikataan lisää, viedään kaikkein köyhimmiltä viimeisetkin, ja tietojen mukaan ollaan myös kokonaan romuttamassa kohtuuhintainen asuntotuotanto tästä maasta. Sillä on kauaskantoisia seurauksia niin työllisyydelle kuin asuntojen hinnalle.
– Vasemmistoliitolla on antaa Suomelle uusi suunta, se on osaamisen, työllisyyden, hyvinvoinnin ja tulevaisuuden suunta. Tämä oikeistohallitus on eväänsä syönyt, ja sen on aika mennä, Koskela sanoo.
Yhteyshenkilöt
Minja Koskelakansanedustaja, vasemmistoliiton puheenjohtaja
Puh:050 549 9632minja.koskela@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto
Jessi Jokelainen: Opettajat eivät voi yksinään ratkaista Pisa-tulosten suuntaa8.9.2026 15:13:33 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Jessi Jokelainen tyrmää kokoomusministeri Karoliina Partasen väitteet, joiden mukaan kokoomuksen pitkä linja on varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen vahvistaminen. Partanen kommentoi Pisa‑tuloksia Instagramissa.
Pia Lohikoski: Pisa-tulokset kertovat karua kieltä – koulutuksen resursseja ei saa heikentää8.9.2026 12:06:55 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pia Lohikoski on huolissaan tuoreista Pisa-tuloksista, jotka osoittavat suomalaisnuorten lukutaidon heikkenemisen jatkuvan jyrkkänä. Tämän vuoksi koulutuksen resursseja on hänen mukaansa puolustettava vielä entistä vahvemmin.
Jessi Jokelainen: Hallitus syrjäyttää nuoret miehet4.9.2026 12:05:39 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton kansanedustaja Jessi Jokelaisen mukaan hallitus on täysin välinpitämätön leikkaustensa vaikutuksista nuoriin miehiin.
Pia Lohikoski: Hallitus avaa rahapelimarkkinat, mutta sulkee oven pelihaittojen ehkäisyltä4.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Hallitus ei ole edelleenkään turvannut rahapelihaittoja ehkäisevien järjestöjen rahoitusta, vaikka rahapelien tarjonnan ja näkyvyyden lisääminen tulee pian kasvattamaan rahapelihaittoja. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Lohikosken mukaan vaarana on, että peliongelmat lisääntyvät, mutta apua tarvitseville ei ole tarjolla riittävästi tukea.
Laura Meriluoto: Oikeisto ei pidä moniäänisestä kansalaisyhteiskunnasta2.9.2026 10:46:30 EEST | Tiedote
Budjettiriihen jälkeen varmistui, että hallitus jatkaa sosiaali- ja terveysjärjestöiltä leikkaamista. Tällä hallituskaudella järjestöjen rahoituksesta leikataan noin puolet. Vasemmistoliiton kansanedustaja Laura Meriluoto varoittaa, että Orpon hallituksen linja uhkaa romuttaa suomalaisen kansalaisyhteiskunnan perustaa. Järjestöt ovat monelle suomalaiselle sekä arjen turvaverkko että keino saada äänensä kuuluviin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme