Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Anna Inginmaa toteuttaa unelmansa poplevystä – single Lemmenmalja esittelee uuden Inginmaan

2.10.2025 10:33:48 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

Jaa

Poikkeuksellisen sielukkaana jazz-tulkitsijana ja musiikintekijänä tunnettu Anna Inginmaa nousee nyt liitoon popartistina ja tunnetaan jatkossa nimellä INGINMAA. Inginmaa julkaisee ensimmäisen popalbuminsa Yhdeksän elämää 27. helmikuuta 2026. Levyn avaussingle, alkemistinen loitsu Lemmenmalja ilmestyy perjantaina 3. lokakuuta 2025 tänään Soundi-lehdessä ensinäytössä olevan videon saattelemana.

Inginmaa: Lemmenmalja-singlen kansi. Kannen kuva: Mikko Linsiö
Inginmaa: Lemmenmalja-singlen kansi. Kannen kuva: Mikko Linsiö

Lemmenmalja on ilkikurinen voodoo-iskelmä, joka leikittelee loitsuilla ja rytmihypnoosilla. Salamyhkäisesti poreileva taikajuoma sekoitetaan biisin tarinassa rakkauden nimissä, ei mustan magian ilkeydellä. Säkeistön transsimainen syke räjähtää kertosäkeessä elämäniloksi ja vastustamattomaksi tanssiinkutsuksi. 

Inginmaa on uransa varrella tehnyt yhteistyötä ja -keikkoja yli genrerajojen erilaisten muusikkojen kuten Kauko Röyhkän, Jori Hulkkosen, Jukka Eskolan, Jukka Perkon sekä esimerkiksi The Hypnomen -yhtyeen kanssa. Lemmenmaljan sävellys on Inginmaan sekä hänen vanhan yhteistyökumppaninsa musiikintekijä Kyösti Salokorven käsialaa. 

– Kappale sai sanoitukseensa sysäyksen ystävältäni lainatusta noitien rituaalikirjasta. Se perustuu etelä-amerikkalaiseen loitsuun, jossa ihastuksen kohde viekoitellaan sekoittamalla taikajuomaa oikealla hetkellä, täysikuun maagisessa loisteessa. Biisi leikittelee magialla pilke silmäkulmassa, Inginmaa kertoo ensisinglen tarinasta.

– Maagisuus ja henkisyys ovat minulle tärkeitä ja läheisiä asioita – olen aina kokenut laulajana olevani ennen kaikkea välittäjä. Kun esiinnyn, tunnen energian kihelmöintinä sormenpäissäni saakka, Inginmaa painottaa.

Helmikuussa 2026 ilmestyvä Inginmaan Yhdeksän elämää -soololevy (Stupido Records) on popalbumi, joka kantaa mukanaan tekijänsä vuosien varrella vahvuuksiksi kasvaneita ominaisuuksia: herkkyyttä, tummia varjoja ja vahvoja melodioita. Inginmaan vaikutteet tulevat mm. 1960-luvun ranskalaisesta elokuvamusiikista, voodoo-rytmeistä ja kaihoisasta iskelmästä – elementeistä, joista hänen voimakas tulkitsijapersoonansa ja musiikintekijyytensä välittyy omimmillaan. Levy on henkilökohtainen ja rehellinen mielikuvituksen vapaa leikkikenttä. 

Yhdeksän elämää -albumin tuottaa muun muassa Lyyti-, Arppa- ja J. Karjalainen -yhtyeistä tuttu muusikko-tuottaja Antti Vuorenmaa. Mukana on kokonaan Inginmaan säveltämiä sekä yhdessä kitaristi Pekka Laineen ja Kyösti Salokorven kanssa kirjoitettuja kappaleita. Teksteistä vastaavat laulaja-muusikko Maritta Kuula, Finlandia-palkittu kirjailija Rosa Liksom, Rosita Luu -yhtyeestä tuttu Merita Berg ja Kauko Röyhkä

– Tämä levy ei ole yksi projekti muiden joukossa, vaan pitkään kytenyt unelma, artistiminäni uudistuminen ja vapautuminen! Olen pitkään haaveillut ajattomasta popalbumista, jossa säveltämäni biisit ovat keskiössä. Jazz on osa minua ja kuuluu myös näissä biiseissä, mutta juuri nyt on oikea aika julkaista vihdoin nämä kappaleet, joita olen kantanut jo pitkään mukanani, Inginmaa toteaa. 

Tuleva albumi on läpileikkaus artistin eletystä elämästä, ihmisyyden ristiriitaisuudesta, kaikkeen vaikuttavista ihmistä suuremmista voimista, maagisista aamuöisistä kohtaamisista, vaikeuksien ja epäilysten voittamisesta. Sävellyksissä voidaan kuulla kaikuja Inginmaata musiikintekijyyteen inspiroineista tyylijeista ja niiden unohtumattomimmista tekijöistä, esimerkkeinä ranskalainen elokuvasäveltäjä Michel Legrand, kotimainen jazz- ja iskelmäikoni Carola Standertskjöld ja Inginmaan aikalaisista laulaja-lauluntekijöistä esimerkiksi ruotsalainen poplaulaja Lykke Li.

– Olen huomannut olevani kissa, jolla on ne kuuluisat yhdeksän elämää. Sen mittainen matka on nyt alussa, Inginmaa summaa tulevan albumin energiatasoja.

Katso ja kuuntele Lemmenmalja-video ennakkoon Soundin sivuilta!

Inginmaa: Lemmenmalja-single

Sanoitus: Inginmaa & Kyösti Salokorpi

Sävellys: Inginmaa & Kyösti Salokorpi

Tuotanto: Antti Vuorenmaa

Miksaus & masterointi: Matias Kiiveri

Äänitys: Väinö Karjalainen, Kvark-studio


Laulu: Inginmaa, kitara: Antti Vuorenmaa, koskettimet: Antti Vuorenmaa, basso: Ilkka Tuovinen, rummut Mooses Kuloniemi


Lataa Lemmenmalja täältä:
https://www.dropbox.com/scl/fo/t3wzl3heh46wu5pvbes6f/AHPpOSAG54pXXsqyFgtr6Zg?rlkey=w4vzdhj0beefb7h91p5q8z1iv&dl=0

Inginmaa Yhdeksän elämää -levyn julkistuskeikoilla:


11.3 G Livelab Helsinki, liput myynnissä täällä

12.3 G Livelab Tampere, liput myynnissä täällä

27.3 Kannusali, Espoo (liput tulevat myyntiin myöhemmin)

Inginmaa Facebook

Inginmaa Instagram

Inginmaa nettisivut

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Ohjaaja-libretisti Aleksi Barrièren luotsaama Kimaira ry julkistaa kaksi kirjaa Postitalon Rosebudissa perjantaina 14.8.11.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Muun muassa Innocence-oopperan monikielisenä libretistinä ja nykymusiikkiteatteriohjaajana tunnetun Aleksi Barrièren perustama poikkitaiteellinen Kimaira-yhdistys aktivoituu vahvasti syksyyn. Ensimmäinen Kimaira-tapahtuma, Selja Ahavan Kuudennen kadun nainen -monologilibreton sekä Aleksi Barrièren The Yellow Almanach of Weather and Climate -runokokoelman avoin julkistustilaisuus järjestetään perjantaina 14.8. Postitalon Rosebud-kirjakaupassa alkaen klo 17.00.

Konneveden Naisten viikko 2026 onnistui kaikissa tavoitteissaan keräten tapahtumiinsa ennätysyleisön – festivaali synnytti myös pysyvän K-runokaupan Konneveden K-Marketiin22.7.2026 14:22:35 EEST | Tiedote

Maanantaina 20.7. päättynyt Konneveden Naisten viikko 2026 oli taiteellinen ja myös taloudellinen menestys. Festivaalin tapahtumia, esityksiä ja taidenäyttelyitä saapui katsomaan ennätysyleisö ja lippuja myytiin ennakosta ja ovilta yli odotusten, esimerkiksi avajaispäivän lauantain kaikki maksulliset tapahtumat myivät loppuun.

Konneveden Naisten viikko -festivaalin ensimmäisen päivän maksulliset tapahtumat myivät loppuun20.7.2026 10:58:23 EEST | Tiedote

Konneveden Naisten viikko starttasi lauantaina 18. heinäkuuta ja tapahtuman maksulliset ohjelmat, näyttelijä Eija Ahvon ja pianisti Maija Ruuskasen Rakas Eeva Kilpi -esitys Konneveden kirkossa ja Michelin-kokki Kim Mikkolan loihtimat Myrsky lautasella Shakespearen tapaan -kattaukset Väentalolla myivät ääriään myöten täyteen. Festivaali jatkuu tänään maanantaina päättyen trumpetisti Verneri Pohjolan ja lyömäsoitintaiteilija Mika Kallion klo 18.00 alkavaan Fallen Trees -konserttiin Konnevesisalissa.

Uusi kirjallisuustapahtuma Vihdin Kirjaraitti avaa kirjasyksyn 2026 – tähtivieraina Monika Fagerholm, Rosa Liksom ja Maija Vilkkumaa14.7.2026 11:00:00 EEST | Tiedote

Vihdin Kirjaraitti on lauantaina 5. syyskuuta 2026 ensimmäistä kertaa järjestettävä kirjallisuustapahtuma Vihdin kirkonkylän keskustan historiallisella raitilla. Ensimmäisen Vihdin Kirjaraitin vieraina ovat kirjailijat Monika Fagerholm, Rosa Liksom ja Matti Rautaniemi, sukututkija Torsti Salonen ja tietokirjailija Anna Perälä. Kirjaraitin iltaklubilla Vihdin Kinon salissa esiintyy Maija Vilkkumaa – yksi maamme suosituimmista poptähdistä – harvinaisella soolokeikalla. Vilkkumaa kertoo myös vuonna 2013 julkaistusta romaanistaan Nainen katolla, joka on saanut uuden elämän kesäkuussa 2026 julkaistuna äänikirjana.

Konneveden Naisten viikko ja Jyväskylän taidemuseo pilottiyhteistyöhön – Galleria Kauppatie esittelee nykytaidetta konnevetisten yritysten tilossa8.7.2026 12:00:10 EEST | Tiedote

Jyväskylän taidemuseon tuottama, 1. heinäkuuta Konnevedelle avattu Galleria Kauppatie -taidenäyttely esittelee teoksia Jyväskylän kaupungin taidekokoelmista ja kutsuu kävijät tutustumaan samanaikaisest nykytaiteeseen, Konneveden Naisten viikkoon ja konnevetiseen kyläelämään. Näyttely on toteutettu yhteistyössä Naisten viikon kanssa, jota vietetään 18.–20.7.2026.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye