Väitös: Uudet verkottuneet menetelmät mahdollistavat paikannuksen, jos satelliittisignaali puuttuu
9.9.2025 09:17:00 EEST | Tampereen yliopisto | Tiedote
Satelliittipaikannus ei ole enää itsestäänselvyys – miten pelastajat paikannetaan, kun signaalit katoavat? DI Maija Mäkelän väitöstyö esittelee uudenlaisia verkottuneita paikannusmenetelmiä, jotka yhdistävät sensoritiedon ja etäisyysmittaukset. Tuloksena on satelliittivapaa paikannusratkaisu, joka mahdollistaa jalankulkijaryhmien seurannan myös haastavissa olosuhteissa.

Satelliittipaikannuksen tahallinen häirintä on lisääntynyt viime vuosina ympäri maailmaa, eivätkä paikannussignaalit normaalioloissakaan ole käytettävissä kaikkialla. Turvallisuuden vuoksi on kuitenkin tärkeää, että erilaisiin taktisiin ja pelastusoperaatioihin osallistuvat henkilöt voidaan paikantaa myös silloin, kun satelliittipaikannus ei ole käytettävissä.
Inertia- ja muihin kannettaviin sensoreihin perustuva paikannus tarjoaa ratkaisun näissä tilanteissa, mutta paikannuksen tarkkuus heikkenee ajan myötä. Ryhmän jäsenten välisiä etäisyysmittauksia hyödyntävät verkottuneet menetelmät mahdollistavat tarkan paikannuksen pidempään.
Pienikin ryhmä hyötyy yhteistyöstä
Verkottuneessa paikannuksessa ryhmän jäsenet toimivat ikään kuin paikallisina satelliitteina toisilleen. Sijainnin epävarmuus on kuitenkin suurempaa kuin satelliittipaikannuksessa, mikä vaatii huolellista käsittelyä algoritmissa, jolla sijaintia estimoidaan. Ryhmän ei tarvitse olla suuri hyötyäkseen verkottuneiden menetelmien käytöstä.
– Tulokset osoittavat, että jo kahden hengen tiimin paikannustuloksia voidaan parantaa lisäämällä tiimin jäsenten väliset etäisyysmittaukset sensorifuusioon, Maija Mäkelä kertoo.
Verkottuneet menetelmät sovellettavissa myös erilaisille kulkuneuvoille
Väitöstyössä Mäkelä soveltaa verkottuneita menetelmiä jalankulkijoiden paikannukseen, mutta menetelmät ovat käyttökelpoisia myös laajemmin.
– Väitöstyössä kehitetyt menetelmät ovat sovellettavissa lähes sellaisenaan myös vaikkapa autojen tai lennokkien paikannukseen. Lisäksi työssä kehitetty etäisyysmittausvirheitä korjaava menetelmä soveltuu hyvin myös perinteiseen sisätilapaikannukseen, Mäkelä toteaa.
Väitöstutkimus on tehty osana Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:n tutkimushankkeita. Ilmajokelaislähtöinen Maija Mäkelä työskentelee Espoossa algoritmikehittäjänä Nordic Inertial Oy:ssä sekä osa-aikaisena tutkijana FGI:n Navigoinnin ja Paikannuksen osastolla.
Väitöstilaisuus perjantaina 19. syyskuuta
Diplomi-insinööri Maija Mäkelän tietoliikennetekniikan alaan kuuluva väitöskirja Cooperative Methods and Algorithms for Infrastructure-free Positioning tarkastetaan julkisesti Tampereen yliopiston informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunnassa perjantaina 19.9.2025 kello 12 Hervannan kampuksella, Rakennustalon auditoriossa RG202 (Korkeakoulunkatu 5, Tampere). Vastaväittäjän toimii professori Jesus Ureña (University of Alcala, Espanja). Kustoksena toimii professori Jari Nurmi Tampereen yliopiston informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunnasta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maija Mäkelä
maija.makela@nls.fi
Kuvat

Linkit
Tampereen yliopisto
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Nuorten miesten huono fyysinen kunto on yhteydessä mielenterveyden häiriöihin15.9.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Tutkimuksen mukaan suomalaisten nuorten miesten kestävyys- ja lihaskunnon sekä mielenterveyden häiriöiden välillä on merkitsevä yhteys ja koronapandemian yhteydessä nuorten miesten lihavuus edelleen yleistyi. Vyötärölihavuuden ja -ylipainon lisääntyminen voivat kasvattaa esimerkiksi tyypin 2 diabeteksen ja sydän- ja verisuonisairauksien määrää. Varusmiespalveluksen kaltaiset ympäristöt voivat tehokkaasti parantaa erityisesti riskiryhmien terveyttä.
Paavo V. Suomisen rahastolta 500 000 euron lahjoitus kylmätekniikan opetukseen14.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
50-vuotisjuhlavuottaan viettävä Paavo V. Suomisen rahasto lahjoittaa 500 000 euroa Tampereen yliopistolle kylmätekniikan opetuksen sekä matalan lämpötilan teknologioiden tutkimuksen ja kehittämisen tukemiseen. Lahjoitus tukee alan pitkäjänteistä kehittämistä ja vauhdittaa uusia tutkimusavauksia.
Voiko digitalisaatio parantaa mielenterveyttä? DIGIMENT-hankkeelle kuuden miljoonan euron rahoitus11.9.2026 09:20:00 EEST | Tiedote
Digitalisaatio ja tekoäly muuttavat nopeasti tapoja, joilla ihmiset oppivat, käyttävät palveluita ja hakevat apua. Tampereen yliopiston johtamassa DIGIMENT-tutkimuskonsortiossa selvitetään, miten digitaalisia ympäristöjä voidaan hyödyntää mielenterveyden edistämisessä, ongelmien varhaisessa tunnistamisessa ja hoidon kehittämisessä.
Mobiilipeli aktivoi kaupunkilaiset suojelemaan uhanalaista perhosta Tampereella8.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Nekalassa toteutettu INNATURE-luontopeli on päättynyt. Kesän aikana kaupunkilaiset etsivät ja kuvasivat Crowdsorsa-mobiilipelin avulla metsäapilaa, joka on erittäin uhanalaisen mäkihiilikoin ravintokasvi. Pelaajat tekivät alueelta yhteensä noin 85 havaintoa apilan kasvupaikoista. He osallistuivat peliin vapaaehtoisesti ilman rahallista palkkiota.
Tutkimus: Naisvihamieliset verkkoyhteisöt vaikuttavat tarinoiden avulla7.9.2026 11:10:04 EEST | Tiedote
Naisvihamielinen miesten verkosto eli manosfääri pyrkii vaikuttamaan käsityksiin sukupuolesta, tasa-arvosta ja yhteiskunnasta taitavasti rakennettujen verkkotarinoiden avulla. Tampereen yliopistossa tarkastettava Matias Nurmisen väitöstutkimus osoittaa, että tunteisiin vetoavat ja verkossa tehokkaasti leviävät kertomukset vahvistavat yhteisöjen ryhmäidentiteettiä sekä voivat normalisoida antifeministisiä ja naisvihamielisiä asenteita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme