Järvi-Suomen luonnon monimuotoisuutta tuetaan 2,3 miljoonalla eurolla
9.9.2025 10:16:34 EEST | Pohjois-Savon ELY-keskus | Tiedote
Järvi-Suomen maaseudun luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseen on myönnetty 2,3 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoitusta tänä vuonna ns. JÄSMY-teemahaun kautta.

Rahoituksen on saanut 11 hanketta Järvi-Suomen maaseudun ympäristö- ja ilmasto-ohjelmasta (JÄSMY). Hankkeiden vaikutukset kohdistuvat Etelä-Savoon, Kaakkois-Suomeen, Pohjois-Savoon, Keski-Suomeen ja Pohjois-Karjalaan.
Hankerahoitusta myönnettiin yhdistyksille, järjestöille, oppilaitoksille ja tutkimuslaitoksille. Rahoitetut hankkeet edistävät luomua, kulttuuriympäristön hoitoa sekä vesienhoitoa, tehostavat vieraslajien torjuntaa ja vahvistavat Järvi-Suomen luonnon monimuotoisuutta muilla tavoin.
Lisäksi koko Järvi-Suomen alueella toimiva hanke kokoaa ja jakaa tietoa siitä, kuinka luonnon monimuotoisuus ja ekosysteemipalvelut voivat tuoda lisäarvoa maa- ja puutarhatiloille.
Lahottajasienellä kyytiä viitapihlaja-angervolle?
Monimuotoisuus ja idearikkaus näkyy myös rahoitettujen hankkeiden sisällöissä, jotka ovat keskenään varsin erilaisia.
Esimerkiksi ”Kohti tehokkaampaa vieraslajien hallintaa” -hanke selvittää keinoja, joilla vieraslajikasvien leviämistä voidaan tehostaa perinnebiotoopeilla sekä alueilla, joilla vieraslajit uhkaavat paikallista monimuotoisuutta. Hankkeessa testataan mm. kuumavesikäsittelyä komealupiinin torjuntaan ja Suomessa yleistä lahottajasientä viitapihlaja-angervon torjuntaan.
Hankkeen toteuttavat yhteistyössä Luonnonvarakeskus, Suomen ympäristökeskus, Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto sekä Suomen luonnonsuojeluliiton Etelä-Karjalan piiri.
Pellervon taloustutkimus PTT:n ja Pro Luomun yhteinen ”LuMoTu eli Luonnon monimuotoisuustuuppaukset ruokaketjuun Järvi-Suomessa” -hanke kehittää ja toteuttaa luonnon monimuotoisuutta edistäviä tiedonvälityksellisiä tuuppauksia ruokaketjun eri osiin. Maatalousyrittäjille ja ruokapalveluille kohdistettavien tuuppausten tavoitteena on tehdä monimuotoisuutta edistävistä valinnoista ja luomutuotantoon siirtymisestä helpompaa ja houkuttelevampaa.
”Saaristoluonto ja maisema Järvi-Suomessa” -hankkeen toimenpiteet kohdistuvat erityisesti saaristoasetuksen mukaisille alueille, joita Järvi-Suomessa ovat kolme saaristo- ja 12 saaristo-osakuntaa. Kohderyhmänä ovat saaristoalueiden maanomistajat, maatalous-, matkailu- ja maisemanhoitoyrittäjät, kyläyhdistykset ym. järjestöt, asukkaat sekä suuri yleisö. Hankkeen tavoitteena on edistää saaristoluonnon maisemanhoitoa, kulttuuriympäristöä sekä yritystoimintaa niin, että luontoarvot, maisema ja kulttuuriperintö säilyvät sukupolvelta toiselle.
Kaikki rahoitetut hankkeet löytyvät verkosta
Luonnon monimuotoisuutta edistäviin hankkeisiin voi tutustua maaseutuverkosto.fi-sivuston hankerekisterissä, johon alla olevat linkit vievät:
1. Vieraslajit veks! Leader Länsi-Saimaa ry, 250 020,92 euroa, Kaakkois-Suomi/Etelä-Karjala
2. Vehkataipaleen monimuotoisuushanke Saimaan vesiensuojeluyhdistys r.y., 70 838,49 euroa, Kaakkois-Suomi/Taipalsaari
3. lähiLUMO Jyväskylän ammattikorkeakoulu Oy, 137 528,01 euroa, Keski-Suomi
4.Monimuotoisuudesta ja ekosysteemipalveluista lisäarvoa Järvi-Suomen maa- ja puutarhatiloille,Luonnonvarakeskus, 350 571,75 euroa, Etelä-Savo/Keski-Suomi/Kaakkois-Suomi/Pohjois-Savo/Pohjois-Karjala
5. Eväitä luomun esilletuontiin ja lisää liiketoimintaa Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu ry, 82 983,95 euroa, Etelä-Savo
6. Saaristoluonto ja maisema Järvi-Suomessa ProAgria Etelä-Savo ry, 314 125,63 euroa, Etelä-Savo/Pohjois-Karjala/Keski-Suomi
7. Kuriin kutsumattomat - Yhdessä vieraslajeja vastaan Kehittämisyhdistys Mansikka ry, 40 352,26 euroa, Pohjois-Savo/Leppävirta, Rautalampi, Suonenjoki, Tervo, Varkaus ja Vesanto
8. Kohti tehokkaampaa vieraslajien hallintaa Luonnonvarakeskus, 169 984,39 euroa, Kaakkois-Suomi/Pohjois-Savo/Etelä-Savo
9. LuMoTu - Luonnon monimuotoisuustuuppaukset ruokaketjuun Järvi-Suomessa Pellervon taloustutkimus PTT ry, 337 121,15 euroa, Pohjois-Savo/Etelä-Savo/Keski-Suomi/Kaakkois-Suomi
10. Kirkkaasti monimuotoista (KiMo) Savo-Karjalan vesiensuojeluyhdistys r.y., 185 718,67 euroa, Pohjois-Savo/Pohjois-Karjala
11. Uutta virtaa Järvi-Suomen Luomuun ProAgria Itä-Suomi ry, 354 322,31 euroa, Pohjois-Savo/Pohjois-Karjala/Etelä-Savo
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marjut Henttonen, koordinaattori, Etelä-Savon ELY-keskus, puh. 0295 027 329, marjut.henttonen@ely-keskus.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Savon ELY-keskus
Pohjois-Savon vesitilannekatsaus 30.12.202531.12.2025 09:28:15 EET | Tiedote
Kallaveden vedenpinta asteikolla on N2000+ 82,28. Taso on 18 cm yli ajankohdan pitkäaikaiskeskiarvon. Pinta on noussut kuukaudessa 35 cm. Lisäjuoksutus Naapuskosken padosta on aloitettu 2 viikkoa sitten. Juoksutusta jatketaan ennalta arvioiden ainakin toiset 2 viikkoa. Iisalmen reitillä säännöstellyissä Kiuruvedessä, Porovedessä ja Onkivedessä virtaamat ovat myös kasvaneet ja Onki- ja Poroveden pinnat saavuttivat tasakorkeudet kevään vähäisten tulvahuippujen kanssa. Nilsiän reitin vedenpinnat ovat noin 5 cm ajankohdan keskimääräistä korkeammat ja voimalaitokset käyvät täysillä. Juojärvessä on vastaavanlainen tilanne. Varkauden alapuolella Haukiveden pinta on 37 cm alle ajankohdan keskimääräisen tason, kun verrataan 30 viimeisen vuoden tilastoihin. Lukema on nyt N2000+ 75.72. Haukiveden pinta on noussut joulukuussa 11 cm. Saimaan juoksutus seuraa luonnollista virtaamaa. Säännöstelemättömällä Rautalammin reitillä etelästä päin virtaava Suontee on jo saavuttanut ajankohdan keskimääräisen.
Pohjois-Savossa marraskuussa 13 796 työtöntä työnhakijaa23.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Pohjois-Savossa oli marraskuun lopussa 13 796 työtöntä työnhakijaa, mikä on 1 230 työtöntä työnhakijaa enemmän kuin vuosi sitten (9,8 %). Näistä lomautettuja oli 1 212, mikä on 332 lomautettua vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan (-21,5 %).
ELY-keskuksen rahoituskatsaus: Yli 200 miljoonaa euroa Pohjois-Savon kehittämiseen vuonna 202516.12.2025 09:37:44 EET | Tiedote
Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) kanavoi yli 200 miljoonaa euroa vuonna 2025. Rahoituksella edistettiin Pohjois-Savon elinvoimaisuutta ja tuettiin koko Itä-Suomen julkista henkilöliikennettä, maantieverkon ylläpitoa ja hoitoa sekä yksityisteiden perusparantamista. Nyt julkaistussa tiedotteessa rahoituksen tarkastelujakso on 1.1.-30.11.2025.
Pohjois-Savon ELY-keskus edistää kestävää liikkumista11.12.2025 12:12:39 EET | Tiedote
Kestävällä liikkumisella tarkoitetaan ympäristön ja yhteiskunnan kannalta suotuisia kulkutapoja, jotka ovat taloudellisia, turvallisia sekä usein myös liikkujan terveyttä kohentavia. Pohjois-Savon ELY-keskus edistävää kestävää liikkumista muun muassa parantamalla jalankulku- ja pyöräilyolosuhteita sekä hankkimalla joukkoliikennettä.
Stay with us -pilotilla pitovoimaa kansainvälisiin opiskelijoihin2.12.2025 10:05:43 EET | Tiedote
Lapin ja Pohjois-Savon korkeakouluissa on käynnistynyt Stay with us -palvelupilotti, jonka tavoitteena on lisätä kansainvälisten opiskelijoiden halua ja mahdollisuutta jäädä alueille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
