Elinkeinoelämän keskusliitto EK

EU:n monivuotinen budjetti: MFF-neuvotteluiden lähtökohdat ovat Suomelle lupaavat – rahoituksen kilpailullisuus varmistettava

11.9.2025 10:00:00 EEST | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote

Jaa

Komission esitys EU:n monivuotisesta MFF-rahoituskehyksestä vastaa EK:n arvion mukaan hyvin Suomen tarpeisiin. Tärkeitä ovat erityisesti kasvavat panostukset talouden kilpailukykyyn, puolustukseen ja turvallisuuteen, liikenneyhteyksiin sekä Ukrainan tukeen. EK:n tekemä aloite uudesta, merkittävästä EU-tasoisesta investointirahoituksesta on etenemässä, jos kilpailukykyrahasto toteutetaan tarkoituksenmukaisesti. Keskeistä on se, että rahoitusta myönnetään aidon kilpailun perusteella.

Lähiviikkoina Brysselissä käynnistyvät jäsenmaiden pitkät neuvottelut, joiden lopputuloksena lyödään lukkoon EU:n tulot ja menot seuraavalle seitsemälle vuodelle (Multiannual Financial Framework 2028 - 2034, MFF).  

Lähtötilanne on EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämiehen mukaan Suomelle parempi kuin aiemmilla neuvottelukierroksilla:

”Komission heinäkuussa esittämät prioriteetit vastaavat hyvin Suomen tavoitteisiin, mutta lopputulos ratkaisee. Suomen etua ajavat mm. ehdotetut panostukset talouden kilpailukyvyn kirimiseen ja investointien vauhdittamiseen, puolustukseen ja turvallisuuteen sekä Ukrainan tukeen.”

Lupaavaa on Häkämiehen mukaan myös se, että uudessa turvallisuustilanteessa Suomen erityisasema EU:n itäisenä rajamaana on huomioitu komission esityksessä.

Nyt ollaan kuitenkin vasta neuvotteluprosessin alussa:

”On käytettävä kaikki Suomen vaikutusmahdollisuudet sen varmistamiseksi, että tulevien vuosien EU-rahoitusta pystytään käyttämään rohkeasti talouden kasvukäänteen aikaansaamiseksi”.

EK:n aloite EU-tasoisesta investointirahastosta on etenemässä

Kilpailukykytoimien rahoitus yli tuplaantuu, toteaa EK:n EU-asioiden johtaja Lotta Nymann-Lindegren:

”EK:n tekemä avaus EU-tasoisesta investointirahastosta on etenemässä, kun komissio esittää uuden kilpailukykyrahaston perustamista. Rahastolla vauhditettaisiin investointeja erityisesti puhtaan teollisuuden edistämiseen, energiasiirtymään, teknologiaosaamiseen ja puolustukseen.”

Kilpailukykyrahaston vaikuttavuuden ratkaisee kuitenkin se, millä periaattein rahoitusta myönnetään.

”EK korostaa ns. excellence-periaatetta ja markkinatalouden mukaista aitoa kilpailua: rahoituksen saamisen tulee perustua hankkeiden aitoon paremmuuteen ja kunnianhimoon.  Tämä kysymys on kuitenkin vielä ratkaisematta, ja pidämme tärkeänä sen selkeyttämistä jatkoneuvotteluissa.”

Huolestuttavaa on myös se, että valtiontukijoustot jatkuvat edelleen pitkälle seuraavaan kehyskauteen. Pieni maa ei pysty kansallisilla valtiontuilla kilpailemaan isompien jäsenmaiden kanssa. Sitä suuremmalla syyllä Suomen kannattaa varmistaa, että se pystyy hyödyntämään EU:n tarjoamaa investointirahoitusta maksimaalisella tavalla. Tämä on entistä tärkeämpää jatkossa, kun kasvava rahoitus heijastuu myös Suomen maksuosuuden kasvuun.

5 + 5 -arvio Suomen mahdollisuuksista ja huolista MFF-rahoituksessa

Myönteiset mahdollisuudet:

  1. Vahvat panostukset kilpailukykyyn - Eurooppa hakee nyt tosissaan talouden kasvukäännettä. Kilpailukykyrahaston valmistelu etenee.
  2. Suomea on kuultu rahoituksen painopisteissä. Eniten kasvavat investoinnit puolustukseen; isossa roolissa on myös digitalisaatio, puhdas teollisuus ja innovaatiot. Rahoituksessa huomioidaan Suomen erityisasema EU:n itäisenä rajamaana.
  3. Ukrainan tuki jatkuu vahvana.
  4. Rahoituksen vahvempi ehdollisuus: rahoituksen saaminen sidotaan vahvemmin hankkeiden tuloksellisuuteen ja oikeusvaltioperiaatteeseen.
  5. Koko MFF-rahoitusjärjestelmän yksinkertaistaminen. Yksi luukku rahoituksen hakijoille ja byrokratian karsiminen. 

 Jatkoneuvotteluissa paimennettavat huolenaiheet:

  1. Edessä on vaikeat neuvottelut – säilyvätkö komission esittämät painopisteet? Joutuuko kilpailullinen rahoitus leikkauslistalle?
  2. Säilyykö puolustusta koskevan rahoituksen korkea taso?
  3. Saadaanko kilpailukykyrahastosta EK:n toivoma strategisten investointien väline?
  4. Toteutuuko rahoituksen myöntökriteereissä riittävän vahva excellence-painotus (”parhaat hankkeet voittakoot”)?
  5. Pysyykö Ukrainan tuki vahvana, ja saadaanko riittävät välineet jälleenrakennusta tukevien investointien vivuttamiseen?

Tutustu EK:n tavoitteisiin tarkemmin.

Lisätiedot:
Toimitusjohtaja Jyri Häkämiehen haastattelupyynnöt EK:n viestinnästä (Satu Toivonen, puh. 040 8212 097)
EU-asioiden johtaja Lotta Nymann-Lindegren, puh. 040 509 6527
Johtava asiantuntija Joanna Tikkanen, puh. 050 528 1281

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Satu ToivonenTiedottaja

Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU-asiat, Brysselin toimisto
Kauppapolitiikka, kansainvälistyminen

Puh:040 821 2097satu.toivonen@ek.fi

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK

EK:n viestit EU:n ilmastokomissaarille: Päästökaupan päätöksissä huomioitava ilmaston etu ja puhtaan talouden investoinnit2.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Päästökauppa tulee säilyttää EU:n ilmasto- ja energiapolitiikan kulmakivenä jatkossakin. Sitä on uudistettava siten, että ilmastotavoitteet, investointivarmuus ja eurooppalaisten yritysten kilpailukyky kulkevat käsi kädessä. EK välittää suomalaisen yrityskentän viestejä EU:n ilmastokomissaari Wopke Hoekstralle, joka vierailee tänään Helsingissä. Päästökaupan (ETS 1) uudistaminen kaudelle 2031–2040 on EU:n ilmasto- ja teollisuuspolitiikan merkittävin hanke tänä vuonna. Suomella on paljon annettavaa lähikuukausien isoihin EU-päätöksiin, koska yrityksemme etenevät Euroopan etujoukoissa vähäpäästöisessä teollisuudessa, yhteiskunnan sähköistymisessä ja puhtaan siirtymän innovaatioissa. ”Päästökauppa on Euroopan ilmasto- ja energiapolitiikan pitkäaikainen kulmakivi, jonka keskeisestä asemasta ja johdonmukaisesta suunnasta on pidettävä kiinni kohti vuotta 2040. Tehdään järjestelmästä entistä parempi sovittamalla yhteen ilmaston, kilpailukyvyn ja investointivarmuuden näkökulmat”, kannustaa EK:

Elinkeinoelämän Suurlähettiläspalkinnot 2026 Teemu Tannerille Norjaan ja Mercosur-maiden Team Finland -joukkueelle27.8.2026 18:41:38 EEST | Tiedote

EK:n yrittäjät ovat palkinneet Team Finlandin vienninedistäjiä, jotka ovat tehneet tuloksellista työtä Suomen viennin ja pk-yritysten kansainvälistymisen hyväksi. Vuoden 2026 Suurlähettiläspalkinnot osoitetaan Suomen Norjan-suurlähettiläs Teemu Tannerille sekä Mercosur-maiden Team Finland -joukkueelle. Lisäksi kunniamaininnan vuoden Team Finland -teosta saavat Finnveran ja ulkoministeriön tiimit, jotka yhteistyössä elinkeinoelämän kanssa ovat vaikuttaneet EU:n Ukraina-jälleenrakentamistakausten saamiseksi Suomeen Euroopan ensimmäisten vientiluottolaitosten joukossa. Suomessa eletään etsikkoaikaa, kun viennin kasvu vetää koko talouden kasvukäännettä. EK:n tutkimuksen mukaan jopa 6.000 pk-yritystä harkitsee parhaillaan kansainvälistymistä, muistuttavat EK:n Yrittäjävaltuuskunnan puheenjohtaja Anne Kangas (Hoitokoti Päiväkumpu) ja kansainvälistymis- ja uudistumisryhmän puheenjohtaja Bengt Westerholm (Beweship): ”Sekä vientiyritysten että vienninedistäjien kannattaa laittaa kaikki peliin,

EK budjettiriiheen: Alkaneen kasvun edellytyksiä ei saa nyt heikentää26.8.2026 14:40:30 EEST | Tiedote

Suomen talous on lähtenyt selkeään kasvuun. Ensi viikon budjettiriihessä ei pidä tehdä päätöksiä, jotka heikentäisivät yritysten investointi- ja kasvuedellytyksiä tai kuluttajien luottamusta. Nyt on päinvastoin aika vahvistaa kasvun edellytyksiä ja viedä jo päätetyt uudistukset määrätietoisesti maaliin. Pääministeri Petteri Orpon hallituksen tärkein tehtävä on varmistaa, että talouden kasvun vahvistumiselle annetaan mahdollisimman hyvät edellytykset. – Suomen taloudessa on pitkän heikon jakson jälkeen merkkejä paremmasta. Nyt olisi väärä hetki tehdä päätöksiä, jotka syövät yritysten halua investoida tai kotitalouksien luottamusta. Kasvun edellytyksiä pitää vahvistaa, ei heikentää. Nyt tarvitaan lisää vauhtia investointeihin, uudistumiseen ja työllisyyteen, toimitusjohtaja Minna Helle sanoo. EK pitää tärkeänä, että hallitus jatkaa kasvua tukevaa ja ennakoitavaa verolinjaa. Välillistä verotusta ei pidä kiristää eikä uusia pisteveroja luoda. Kotitalouksien ostovoimaa ja luottamusta tulisi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye