Susi tappoi kettukoiran Lieksassa
Amerikankettukoira Bablon ajo pysähtyi suden hampaisiin Lieksan Kylänlahdessa viime viikon torstaina 4.9.2025. Alueella on aiemmin nähty liikkuvan kolmen suden lauma.

Lieksan Kylänlahdessa on liikkunut niin sanottu Höljäkän lauma, ja siksi myös Bablon isäntä on ollut koirien kanssa kulkiessaan varuillaan.
– Olen yrittänyt pysyä koirien lähellä ja pitää vähän ääntä, mutta nyt koira ennätti juosta liian pitkälle ja naapuriseuran puolelle, enkä päässyt hätiin, hän harmittelee.
Bablo oli kokenut kettukoira ja varsinainen ekspertti ilvesten kanssa.
– Aikoinaan, kun ilvestä vielä metsästettiin, oli Bablon päälajina ilves. Nytkin ajattelin ensiksi, että se oli ehkä tavoittanut ilveksen, kun näin tutkasta, että siellä oli rähinä päällä. Oli susi purrut pantaakin, mutta sen avulla vielä löysin koiran.
Susi oli käynyt koiran kimppuun peitteisessä maastossa. Paikalla käynyt petoyhdyshenkilö totesi maastojälkien perusteella, että paikalla oli ollut vain yksi susi.
Pedot seuraavat toisiaan
Pohjois-Karjalassa petoja riittää ja niiden tavat ovat tulleet tutuiksi metsästäjille.
- Pedot seuraavat toisiaan. Tässä hiljattain karhu tappoi hirven, mutta sudet tulivat pian kaadolle ja söivät hirvenraadon. Koirien kannalta pahinta aikaa on, kun keli alkaa pakastua. Silloin susien on hankalampi saalistaa ja ne alkavat puolustaa reviiriään koiriltakin.
Bablon isäntä antaa pyyhkeitä petotilanteesta niin viranomaisille kuin Suomen Metsästäjäliitollekin.
- Kukaan ei tee mitään. Ärsytti se viimesyksyinen paskankeruukampanjakin. Susia on aina ollut pilvin pimein ja uusia tulee itärajalta aina lisää. Täällä on tosi paha petotilanne; koirien juoksuttaminen ja treenaaminen alkaa olla todella vaikeaa.
Kotona on vielä kolme koiraa, joiden kanssa voisi linnustaa, pyytää pienpetoja ja käydä hirvimetsällä.
- En ole luovuttajatyyppi ja yritän etsiä koirille turvallisempia maastoja. Kyllähän metsästyskoirien on kuitenkin päästävä metsälle.
Karhut heikentävät susien ravintotilannetta
Suden jäljet varmistanut Lieksan riistanhoitoyhdistyksen toiminnanohjaaja Seppo Raassina myöntää, että sudet aiheuttavat vaaratilanteita koirille, vaikkei susimäärä alueella ole merkittävästi kasvanutkaan.
- Heikon ravintotilanteen vuoksi sudet osittain siirtyvät muualle Lieksasta. Ne ovat ehkä myös muodostaneet uusia pareja, Raassina toteaa.
Raassinan mukaan Lieksassa alkaa olla ongelmia paisuvasta karhukannasta, joka näkyy suoraan hupenevassa hirvien määrässä. Hän arvioi, että hirvikannasta sudet syövät 20–25 prosenttia ja karhut jopa yli puolet lopuista.
Metsästäjäliitto: Suden kannanhoito ja ihmispelon ylläpito välttämätöntä
Alkaneen jahtikauden aikana kyseessä on seitsemäs susihyökkäys, josta liitto on uutisoinut. Viime jahtikausi vei sudelle 53 metsästyskoiraa.
Metsästäjäliitto on tuonut esiin toistuvasti, että Ruotsissa suden kannanhoidollinen metsästys onnistuu, Suomessa ei.
– Susikanta on nyt Suomessa historiallisen suuri. Lainsäädännössä tulee määrittää susikannalle suotuisan suojelun taso, jonka ylimenevää kantaa saa metsästää. Metsästäjäliitto on esittänyt susikannan suotuisan suojelun tasoksi 165 sutta. Tämä taso turvaa suden säilymisen lajina. Kannanhoidollinen metsästys toteutuessaan ylläpitäisi susien ihmis- ja koirapelkoa, sanoo Metsästäjäliiton toiminnanjohtaja Jaakko Silpola.
– Susien ihmispelkoa voi ylläpitää tehokkaasti vain ja ainoastaan metsästämällä. Valitettavasti susi ei pelkää ihmistä mitenkään sisäsyntyisesti. Susien jatkuvat hyökkäykset metsästyskoiria kohtaan kotieläinvahingoista puhumattakaan osoittavat, että susien ihmispelko on menetetty. Kannanhoidollisen metsästyksen avulla susi oppii pelkäämään ihmisiä, kun lauman johtajasudet koulivat pentunsa ehdollistumaan pelkoon.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaakko SilpolaToiminnanjohtajaMetsästäjäliitto
Puh:050 406 4836jaakko.silpola@metsastajaliitto.fiKuvat


Suomen Metsästäjäliitto on valtakunnallinen metsästäjien etujärjestö, jonka jäseninä on noin 145 000 metsästäjää ja 2 700 metsästysseuraa. Tehtävämme on edistää metsästystä, luontoelämyksiä ja luonnonvarojen kestävää käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Metsästäjäliitto ry
Hirvikoira joutui suden raatelemaksi Kiihtelysvaarassa6.11.2025 12:14:54 EET | Uutinen
Susi repi harmaata norjanhirvikoiraa kesken treenin Joensuun Kiihtelysvaarassa 31. lokakuuta. Koira jouduttiin viemään eläinlääkäriin paikattavaksi ja toipuu nyt kotona.
Susi raateli hirvikoiraa Pyhtäällä6.11.2025 10:02:45 EET | Uutinen
Nuori itäsiperianlaika Ketku törmäsi hirveä hakiessaan suteen Pyhtäällä 2. marraskuuta. Sudelta karkuun päässyt koira oli torstaihin asti tarkkailtavana eläinklinikalla, kunnes se päätettiin lopettaa.
Lumijälkilaskennalla tuetaan kanta-arviota ensi talvena – metsästäjät avainasemassa ilves- ja susikantojen seurannassa5.11.2025 15:52:22 EET | Uutinen
Metsästäjäliitto koordinoi tulevana talvena ilveksen ja suden lumijälkilaskennan. Tarkentuvilla tiedoilla tuetaan osaltaan näiden lajien kanta-arvioiden muodostamista. Suden DNA-näytteistä Metsästäjäliitto maksaa jäsenseuroille viime talven tapaan palkkion, joka tuplataan uusilta reviireiltä.
Susi iski hampaansa koiraan hirvijahdissa Mynämäellä4.11.2025 09:30:20 EET | Uutinen
Susi hyökkäsi karjalankarhukoiran kimppuun kesken hirvijahdin Mynämäellä 29. lokakuuta. Koira vietiin eläinlääkäriin tikattavaksi ja vaikuttaa omistajansa mukaan pikkuhiljaa toipuvan.
Susi raateli ajokoiran Kankaanpäässä3.11.2025 10:01:03 EET | Uutinen
Nuori dreeveriuros Eemeli oli saanut juuri ketunajon käyntiin 28. lokakuuta Kankaanpään Mateella, kun susi hyökkäsi koiran kimppuun ja raateli sen pahoin. Eemeli leikattiin, mutta se oli saanut niin vakavia sisäisiä vammoja, että koira jouduttiin lopettamaan seuraavana päivänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme