Naapurin pihalta rönsyävää puuta tai pensasta ei pidä lähteä suin päin saksimaan
18.9.2025 08:30:00 EEST | Kiinteistöliitto | Tiedote
Syksyllä taloyhtiön pihatalkoissa saattaa olla työlistalla puiden ja pensaiden karsimista. Toisinaan rönsyävä ja lehtiään pudotteleva puu saattaa sijaita naapuritontin puolella, jolloin talkoolaisten on hyvä huomioida muutamia seikkoja ennen karsimispuuhiin ryhtymistä.
”Jos naapuritontilla kasvavasta puusta tai pensaasta on taloyhtiölle haittaa, taloyhtiön kannattaa ensin ottaa yhteyttä naapuritontin omistajaan ja esittää toive oksien karsimisesta tai muusta toimenpiteestä. Vasta sen jälkeen taloyhtiöllä on lupa ryhtyä toimiin itse”, sanoo Kiinteistöliiton juristi Katja Lauronen.
Kun puuta tai pensasta ryhdytään karsimaan, työ täytyy ajoittaa sellaiseen ajankohtaan, ettei karsiminen aiheuta kasvin kuolemaa. Myös tekotapa täytyy valita niin, ettei se vahingoita kasvia. Huolimaton toiminta voi johtaa vahingonkorvausvastuuseen.
Joskus tilanne saattaa vaatia puun kaatamista. Silloin on syytä selvittää, vaatiiko kaataminen viranomaisen luvan. Naapuritontilla kasvavaa puuta ei luonnollisestikaan voi lähteä kaatamaan neuvottelematta asiasta ensin tontin omistajan kanssa.
Hallitus voi päättää hallitsemallaan piha-alueella sijaitsevan huonokuntoisen puun kaatamisesta
Myös taloyhtiön hallitsemalla piha-alueella sijaitsevien puiden kaatamisessa kannattaa edetä maltilla. Koska taloyhtiön hallitus vastaa kiinteistön turvallisuudesta, se voi tehdä päätöksen huonokuntoisen puun kaatamisesta. Jos puun kunnosta ei ole varmuutta, paikalle voi pyytää ammattilaisen arvioimaan tilannetta.
”Jos kaadettava puu ei ole huonokuntoinen, kaatamisesta kannattaa päättää aina yhtiökokouksen enemmistöpäätöksenä. Asukkailla voi olla puihin liittyviä näkemyksiä ja tunteitakin”, Katja Lauronen muistuttaa.
Jos huonokuntoinen ja mahdollisesti vaaraa aiheuttava puu sijaitsee osakkaan hallinnassa olevalla pihalla, taloyhtiö voi turvallisuussyistä velvoittaa osakkaan kaatamaan puun.
Yhteyshenkilöt
Katja Lauronenjuristi
Puh:09 1667 6361katja.lauronen@kiinteistoliitto.fiTietoja julkaisijasta
Vuonna 1907 perustetun Kiinteistöliiton muodostavat 23 alueellista yhdistystä ja valtakunnallinen toimialajärjestö, Suomen Vuokranantajat ry. Kiinteistöliittoon kuuluu noin 30 000 taloyhtiötä, joissa asuu yhteensä lähes kaksi miljoonaa ihmistä.
Kiinteistöliitto on kiinteistönomistajien edunvalvoja, kiinteistöalan asiantuntijaorganisaatio ja alan johtava vaikuttaja. Jäsenillä on käytössään alan tuorein tieto ja kiinteistöalaan erikoistuneiden asiantuntijoiden palvelut. Lue lisää Kiinteistöliiton valtakunnallisista ja alueellisista palveluista www.kiinteistoliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kiinteistöliitto
Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset nousseet tänä vuonna lähes kaikissa kunnissa9.9.2026 08:57:00 EEST | Tiedote
Kuntakohtaiset kiinteistökustannukset eli kaukolämmön, veden ja jätehuollon hinta sekä kiinteistövero ovat nousseet tänä vuonna lähes kaikissa Kiinteistöliiton Indeksitalo-vertailun kunnissa. Vertailussa on mukana 59 suomalaista kaupunkia ja kuntaa, joista kustannukset nousivat 55:ssä. Keskimäärin kustannukset ovat nousseet kaksi prosenttia.
Kiinteistöliiton toive parveketupakoinnin kieltämisestä lailla ei sisälly hallituksen esitykseen27.8.2026 15:12:20 EEST | Tiedote
Kiinteistöliiton ensisijainen toive parveke- ja huoneistopihojen tupakoinnin kieltämisestä lailla taloyhtiöissä ei sisälly hallituksen torstaina 27.8.2026 antamaan tupakkalain muutosesitykseen. Parveke- ja huoneistopihatupakoinnin kieltäminen suoraan lailla kohtelisi samassa taloyhtiössä asuvia osakkaita ja vuokralaisia tulevaisuudessa yhdenvertaisesti. Lakiesitys sisältää kuitenkin muita merkittäviä muutoksia asuntoyhteisöjen tupakointikieltosääntelyyn.
Sähköautojen latauspisteet yleistyneet taloyhtiöissä merkittävästi25.8.2026 09:20:00 EEST | Tiedote
Sähköautojen latauspisteet ovat yleistyneet taloyhtiöissä merkittävästi, ilmenee Kiinteistöliiton jäsentaloyhtiöilleen tekemästä kyselystä. Useammassa kuin joka kolmannessa taloyhtiössä on vähintään yksi latauspiste. Vuonna 2017 tehdyssä kyselyssä vain kolme prosenttia vastaajista kertoi, että taloyhtiössä on vähintään yksi latauspiste. Vuonna 2022 tehdyssä kyselyssä näin kertoi vajaa viidesosa vastaajista.
Asumismenojen kasvu kiihtyy jälleen18.8.2026 09:08:00 EEST | Tiedote
Asumismenojen kasvu kiihtyy jälleen tänä vuonna, ilmenee Kiinteistöliiton ja Omakotiliiton Pellervon Taloustutkimus PTT:lla teettämästä selvityksestä. Asumismenot kasvavat keskimäärin 2,7 prosenttia.
Kiinteistöliitolta apua taloyhtiön hallitustyöhön12.8.2026 09:04:00 EEST | Tiedote
Tulitko keväällä valituksi taloyhtiösi hallitukseen? Jos tehtävä on sinulle uusi, saatat kaivata neuvoja sen huolelliseen hoitamiseen. Kiinteistöliitto on koonnut taloyhtiöiden hallitusten jäsenille tarkastuslistan ja muita hallitustyön kannalta hyödyllisiä työkaluja. Kiinteistöliiton jäsentaloyhtiöillä on käytössään myös kattavat neuvonta- ja koulutuspalvelut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme