SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Pääministeri ei ymmärrä työttömien tilannetta ja siksi hallitus pahentaa työttömyyttä
24.9.2025 10:40:12 EEST | SDP | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo puolusteli keskiviikkoaamuna Keskuskauppakamarin veropäivässä hallituksen talouskuripolitiikkaa. Erityisesti pääministeri perusteli pienituloisiin kohdistuvia suuria sosiaaliturvaleikkauksia ja suurituloisten veronalennuksia. Orpon mukaan Suomessa oli sosiaaliturvajärjestelmä, joka kannusti elämään tuilla. Perusteeksi tälle Orpo esitti, että Suomessa oli samaan aikaan avoimia työpaikkoja mutta myös työttömiä. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkysen mukaan Orpo on vieraantunut suomalaisten työttömien tilanteesta.

- Orpon hallituksen kaudella kohtaanto-ongelma on hävinnyt, koska työpaikkoja ei ole. Orpon ajatus, jonka mukaan ihmiset ovat työttömänä saadakseen sosiaaliturvaa, on täysin vieraantunut ja loukkaa työttömäksi jääneitä ihmisiä. Työttömyys ylitti 10 % ensimmäistä kertaa 90-luvun laman jälkeen ja avoimia työpaikkoja on alle 30 000, kun työttömiä on 267 000, Mäkynen kertaa.
Kauppakamarissa pitämänsä puheen mukaan Orpon hallitus on halunnut suojata viimesijaisen toimeentulon saajia eli heikoimmassa asemassa olevia. Sosiaali- ja terveysministeriön uuden arvion mukaan 31 000 lasta putoaa köyhyyteen hallituksen leikkausten myötä. Ministeriön mukaan tähän mennessä tehdyt leikkaukset ovat osuneet aiempaa arviota kovemmin viimesijaisen toimeentulon saajiin.
- Orpon ihmiskuva on ihmisiä voittajiin ja häviäjiin jakava ja pienituloisia väheksyvä. Työttömyys johtuu ennen kaikkea työpaikkojen puutteesta. Lisäksi ihmisten terveysongelmat, vanhentunut koulutus, asuinpaikka ja omaisista huolehtiminen vaikeuttavat työllistymistä. Köyhyyden ja toimeentulovaikeuksien lisääminen kuormittaa työttömiä entisestään eikä suinkaan työllistä ihmisiä, vaan pitkittää työttömyyttä. Samoin aikuiskoulutustuen lakkauttaminen ja koulutusleikkaukset lisäävät työttömyyttä, Mäkynen sanoo.
Hallitus on epäonnistunut kasvun luomisessa ja on pidentänyt huonosti ajoitetuilla ja kohdennetuilla leikkauksillaan taantumaa. Ministerit julistavat talouden käännettä, mutta suomalaiset joutuvat pettymään, kun kasvun sijaan tulee vain uusia leikkauksia heikoimmassa asemassa oleville.
- Suomen kasvun suurin ongelma on kotimaisen kulutuksen heikkoudessa. Tämä on suoraa seurausta hallituksen leikkauspolitiikasta, kun ihmiset joutuvat varautumaan työttömyyttä varten, kun eivät voi luottaa hallituksen työllisyyspolitiikkaan tai työttömyysturvaan, Mäkynen päättää.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:s vice ordförande, riksdagsledamot
Puh:040 509 4409matias.makynen@riksdagen.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: PISA-tuloksista nousee huoli erityisesti poikien lukutaidosta8.9.2026 12:34:51 EEST | Tiedote
Tuoreet PISA-tulokset kertovat karua kieltä suomalaisnuorten osaamisen kehityksestä: lasku jatkuu etenkin lukutaidossa ja matematiikassa.
SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto: Junalipun ostaminen turvattava jatkossakin ilman verkkoasiointia3.9.2026 09:49:33 EEST | Tiedote
VR ilmoitti 1.9.2026 poistavansa lippuautomaatit rautatieasemilta viimeistään marraskuun lopussa. Liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto vetoaa VR:ään, että yhtiö ryhtyy toimiin riittävän kattavan fyysisen myyntiverkoston turvaamiseksi.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Työpaikkoja alkaa syntyä – mutta missä ovat toimet työttömille?2.9.2026 13:59:03 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo vakuutti budjettiriihen tiedotustilaisuudessa, että työpaikkoja alkaa syntyä ja työllisyyden voi odottaa paranevan tämän syksyn aikana. SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm kysyy, missä ovat hallituksen konkreettiset toimet niille suomalaisille, jotka ovat työttöminä juuri nyt. Tilastokeskuksen mukaan Suomessa oli heinäkuussa 289 000 työtöntä ja alle 25-vuotiaiden nuorten työttömyysaste oli 16,9 prosenttia.
SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto: Suomalaiset ansaitsevat valtiovarainministeriltä enemmän kuin ylimielistä naljailua31.8.2026 15:06:34 EEST | Tiedote
On surullista katsoa, miten ylimielisesti Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) puhuu tavallisille suomalaisille, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto. Hänen mukaansa tällä viikolla kokoontuvassa hallituksen viimeisessä budjettiriihessä ei ole varaa samanlaiseen halveksuntaan.
SDP:n Malm vaatii pääministeri Orpoa selvittämään Kotkan akkumateriaalitehtaalla ilmennyttä työntekijöiden hyväksikäyttöä31.8.2026 14:03:27 EEST | Tiedote
Yle on tänään uutisoinut laajasti Kotkan akkumateriaalitehdaan työmaalla paljastuneista ongelmista, jotka kohdistuvat sen työntekijöihin. Työmaan kiinalaisia työntekijöitä on vaadittu allekirjoittamaan sopimus, joka on lainvastainen ja sallisi esimerkiksi palkkojen takaisinperinnän ja kieltää valitukset. Rakentamisesta vastaava tehdasyhtiö on osin valtio-omisteinen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme