Vasemmistoliitto

Minja Koskela: Toimeentulotuen leikkaukset vaarantavat perus- ja ihmisoikeudet – kohtuuton esitys on peruttava

24.9.2025 11:04:07 EEST | Vasemmistoliitto | Tiedote

Jaa

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaatii Orpon hallitusta vetämään pois esityksensä toimeentulotuen leikkauksista. Sosiaali- ja terveysministeriön mukaan vuosien 2024–2027 indeksijäädytykset ja toimeentulotukeen tehtävät leikkaukset eivät ole ongelmattomia perus- ja ihmisoikeusvelvoitteiden valossa, kun otetaan huomioon yhteisvaikutukset eri ihmisryhmiin.

Kansanedustaja Minja Koskela
Kuva: Antti Yrjönen

– Pääministeri Orpo lupasi hallituskauden alussa, että keneltäkään ei vaadita kohtuuttomia. Nyt jopa ministeriön omat arviot osoittavat toimien menevän liian pitkälle etenkin kun lapsiköyhyyttä kasvatetaan. Kohtuuton esitys toimeentulotuen leikkaamisesta on peruttava, Koskela sanoo. 

Toimeentulotuki on paikannut ensisijaisiin etuuksiin tehtäviä leikkauksia, mutta STM:n mukaan hallituksen esittämät kiristykset toimeentulotukeen heikentävät tätä vaikutusta. STM:n mukaan tämä on ongelmallista perus- ja ihmisoikeuksien toteutumisen kannalta, etenkin viimesijaista etuutta saavien lasten ja yksinhuoltajaperheiden ja yksinasuvien asuvien kannalta. STM arvioi, että leikkaukset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle. Arvio uusien köyhien lasten määrästä on kasvanut koko hallituskauden ajan.

– Toimeentulotuen leikkauksia ei voi perustella taloudellisella välttämättömyydellä. 70 miljoonan säästö on alle kymmenesosa siitä, kuinka paljon hallitus on alentamassa suuryrityksien ja rikkaiden verotusta. Ihmisoikeuksia vaarantavia ja lapsiköyhyyttä lisääviä päätöksiä ei pidä toteuttaa vain siksi, jotta rikkaiden verotusta voidaan keventää, Koskela sanoo.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto

Pia Lohikoski: Hallitus avaa rahapelimarkkinat, mutta sulkee oven pelihaittojen ehkäisyltä4.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Hallitus ei ole edelleenkään turvannut rahapelihaittoja ehkäisevien järjestöjen rahoitusta, vaikka rahapelien tarjonnan ja näkyvyyden lisääminen tulee pian kasvattamaan rahapelihaittoja. Vasemmistoliiton kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Lohikosken mukaan vaarana on, että peliongelmat lisääntyvät, mutta apua tarvitseville ei ole tarjolla riittävästi tukea.

Laura Meriluoto: Oikeisto ei pidä moniäänisestä kansalaisyhteiskunnasta2.9.2026 10:46:30 EEST | Tiedote

Budjettiriihen jälkeen varmistui, että hallitus jatkaa sosiaali- ja terveysjärjestöiltä leikkaamista. Tällä hallituskaudella järjestöjen rahoituksesta leikataan noin puolet. Vasemmistoliiton kansanedustaja Laura Meriluoto varoittaa, että Orpon hallituksen linja uhkaa romuttaa suomalaisen kansalaisyhteiskunnan perustaa. Järjestöt ovat monelle suomalaiselle sekä arjen turvaverkko että keino saada äänensä kuuluviin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye