Suomen Yrittäjät

Mediakutsu: Tervetuloa Valtakunnallisille yrittäjäpäiville 24.–25.10. Tampereelle!

24.9.2025 13:03:44 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Mitkä ovat yrittäjien tunnelmat? Mitkä yritykset palkitaan? Mitä huippupuhujilla on yrittäjille kerrottavana? 

Kuvaaja: Anssi Leppänen.

Kutsumme toimittajanne ja kuvaajanne seuraamaan Suomen Yrittäjien Valtakunnallisia yrittäjäpäiviä Tampereen Messu- ja Urheilukeskukseen 24. – 25.10.2025 (Ilmailunkatu 20, Tampere).  

Yrittäjäpäivät on yrittäjyyden vuoden päätapahtuma ja se kerää vuosittain paikalle toista tuhatta yrittäjää tai yrittäjyydestä kiinnostunutta. 

Mediainfo perjantaina 24.10. klo 10.00  

Medialle tarkoitettu tiedotustilaisuus järjestetään Messu- ja Urheilukeskuksessa perjantaina 24.10. klo 10.00. Yrittäjille ajankohtaisista asioista tilaisuudessa kertovat Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Petri Salminen, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen ja Pirkanmaan Yrittäjien toimitusjohtaja Jenni Pöllänen

Lauantai-illan gaalassa palkitaan yrittäjiä   

Viikonloppu huipentuu lauantai-illan Yrittäjägaalaan. Gaalassa jaetaan yrittäjäpalkinnot: illalla ratkeaa, mitkä yritykset palkitaan arvostetulla ja tunnetulla Valtakunnallisella yrittäjäpalkinnolla, Vuoden yksinyrittäjä -palkinnolla, Vuoden nuori yrittäjä -palkinnolla ja Vuoden maahan muuttanut yrittäjä -palkinnolla.  

Valtakunnalliset yrittäjäpalkinnot jaetaan yhdessä Fennian kanssa.    

Median työskentely, ilmoittautuminen, majoitustoiveet ja rekisteröityminen   

Medialle on varattu työskentelytilat tapahtuman ajaksi Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksesta. Tiloihin saadaan ääni- ja kuvayhteys tapahtumasaleista.   

Mediainfon ja työskentelytilojen sijainti Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa ilmoitetaan osallistujille myöhemmin. 

Ilmoittautumiset viimeistään 17.10. mennessä viestintäjohtaja Janika Tikkalalle (janika.tikkala@yrittajat.fi). Kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä, osallistutko median tiedotustilaisuuteen perjantaina ja gaalaan lauantaina.   

Median edustajat rekisteröityvät ilmoittautumispisteessä Tampereen Messu- ja Tapahtumakeskuksessa. 

Tietoa majoituksesta, käytännön järjestelyistä ja median työskentelytiloista: tapahtumatuottaja Anne Eronen, Suomen Yrittäjät, p. 050 4088 460, anne.eronen@yrittajat.fi   

Yhteyshenkilöt    

Suomen Yrittäjien tapahtumatuottaja Anne Eronen, anne.eronen@yrittajat.fi, p. 050 4088 460 ja viestintäjohtaja Janika Tikkala, janika.tikkala@yrittajat.fi, p. 046 9234 386.  

Yrittäjiltä tiedotteita ja kuvia median käyttöön   

Yrittäjät julkistaa verkkosivuillaan Yrittäjat.fissä mediatiedotteen tiedotustilaisuudesta ja uutisia koko tapahtuman ajan. Palkittavista yrittäjistä julkistetaan yhtä lailla tiedotteita ja uutisia verkossamme gaalan aikana noin kello 23.00.   

Viikonlopun aikana median vapaaseen käyttöön julkistetaan kuvia. Suora osoite kuviin:  yrittajapaivat.kuvat.fi   

Tule mukaan viikonlopun tunnelmaan sosiaalisessa mediassa!  Osallistu sosiaalisessa mediassa keskusteluun aihetunnisteilla #VYP2025, #yrittäjät ja #yrittäjäpäivät. Seuraa Instagramissa, LinkedInissä ja X:ssä @suomenyrittajat.   

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Suomen Yrittäjien tapahtumatuottaja Anne Eronen, anne.eronen@yrittajat.fi, p. 050 4088 460
Suomen Yrittäjien viestintäjohtaja Janika Tikkala, janika.tikkala@yrittajat.fi, p. 046 9234 386.

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Hallituksen veropolitiikka tukee kasvua ja työllisyyttä1.9.2026 20:37:44 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät pitää hallituksen budjettiriihen veroratkaisuja kasvun ja työllisyyden kannalta järkevinä. – Yhteisöveron alentaminen, ansiotuloverotuksen keventäminen ja kotitalousvähennyksen kasvattaminen ovat tässä taloustilanteessa oikeita ratkaisuja. Ne tukevat investointeja, yrittämistä ja työnteon kannustimia, sanoo Suomen Yrittäjien johtaja, pääekonomisti Päivi Puonti.

Yrittäjät: Hallituksen aloitettava selvitykset työajan pidentämisestä ja sairauspäivärahan omavastuuajasta1.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät esittää, että hallitus käynnistää budjettiriihessä selvitykset työajan pidentämisestä ja sairauspäivärahan omavastuuajan lyhentämisestä. Yrittäjät myös esittää, että hallitus luopuu datakeskuksille suunnitellusta veronpalautustuesta. Lisäksi on välittömästi aloitettava valmistelu tukimallista, jolla lievennetään afrikkalaisen sikaruton rajoituksista pk-yrityksille aiheutuvia taloudellisia vahinkoja.

Yrittäjägallup: Rahoituksen saatavuus hieman parantunut, tilanne on kasvun kannalta edelleen kriittinen31.8.2026 09:11:27 EEST | Tiedote

Pk-yritysten rahoituksen saatavuudessa näkyy pieniä paranemisen merkkejä, mutta merkittävää käännettä parempaan ei ole tapahtunut. – Lähes joka viides yritys kertoo rahoituksen saatavuuden heikentyneen. Yritysten on mahdoton kasvaa ilman rahoitusta. Asia on Suomen kasvun kannalta kriittinen. Pankkien on tarkistettava linjaansa. Luotamme, että rahoittajat aktivoituvat nyt, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Yrittäjägallup: Lähi-idän sodan vaikutukset pk-yrityksiin lieventyneet29.8.2026 07:37:23 EEST | Tiedote

Lähi-idän sodan vaikutukset suomalaisiin pk-yrityksiin ovat vähentyneet keväästä. Pk-yrityksistä 31 prosenttia kertoo sodan vaikuttaneen yrityksensä toimintaan, kun huhtikuussa vastaava osuus oli 39 prosenttia. – Suomalaisen teollisuuden vahvan vireen ja talouden elpymisen voidaan odottaa jatkuvan, mikäli Lähi-idän kriisi ei laajene eivätkä sen aiheuttamat maailmankaupan häiriöt pitkity, ekonomisti Roope Ohlsbom Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjägallup: Yrittäjät haluavat vapautta päättää eläketurvastaan – luottamus järjestelmään heikkoa28.8.2026 07:15:00 EEST | Tiedote

Yrittäjien mahdollisuus määrittää itse eläketurvansa taso saa vahvaa kannatusta kaikilla toimialoilla ja kaikenkokoisissa yrityksissä, osoittaa Yrittäjägallup. – Tämä sopii hyvin yrittäjyyden luonteeseen. Yrittäjät haluavat enemmän vapautta päättää oman turvansa tasosta ja sen toteuttamistavasta. Yrittäjien luottamusta järjestelmään on vahvistettava sellaisella YEL-uudistuksella, joka kannustaa yrittäjyyteen, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye