Kokoomuksen Jukka Kopra syyttää SDP:n Lindtmania alhaisesta tempusta
24.9.2025 19:34:47 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman syytti Petteri Orpoa tänään Ilta-Sanomien haastattelussa valehtelusta. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan kyseessä on alhainen temppu, jolla Lindtman pyrkii kääntämään huomiota pois puolueen täysin epäuskottavasta talouslinjasta.

”Käsittämättömän törkeää. Kun omia ratkaisuja ja vaihtoehtoa ei ole kerrottavana, heittää puolueen puheenjohtaja parlamentaariset perinteet roskikseen. Tämä on alhainen temppu, Kopra sanoo.
Kopran mukaan samassa haastattelussa oppositiojohtajalta pyydetty vaihtoehto 10 miljardin euron sopeutukselle lässähti jo lähtötelineisiin.
”Hyvällä tahdollakin tulkittuna Lindtmanin lista jää 9,9 miljardia euroa vajaaksi 10 miljardin säästötavoitteesta. Hän tyytyisi kohdentamaan hallituksen yhteisöveron kevennyksen eri tavalla, peruuttamaan ruoan ja lääkkeiden verotuksen kevennyksen ja kasvattamaan hyvätuloisille kohdentuvaa kotitalousvähennystä. Näyttää pahasti siltä, että Lindtman on ostamassa gallup-suosion veronmaksajien rahoilla”, Kopra sanoo.
Kopra sanoo odottavansa mielipidemittausten kärkipuolueelta ehyttä ja konkreettista kokonaisnäkemystä omasta vaihtoehdosta.
”Sen sijaan Lindtman keskittyy vain pikkunäppärään kikkailuun. Vaikeana taloudellisena aikana hallitus on keskittynyt entistä kovemmin työllisyys- ja kasvu-uudistusten toteuttamiseen”, Kopra sanoo.
”Työn verotusta kevennetään kaikissa tuloluokissa noin 1,6 miljardilla eurolla. Kirkkaasti suurin osa näistä euroista menee tavallisten suomalaisten pieni- ja keskituloisten kukkaroon. Ja esimerkiksi työtulovähennyksessä otetaan käyttöön lapsikorotus jokaista huollettavaa alaikäistä lasta kohden. Yksinhuoltajille se tuplataan”, Kopra luettelee.
”Palkansaajille tärkeintä on, että kaikkien tämän hallituskauden aikana toteuttamiemme veronkevennysten johdosta jokaiselle työssäkäyvälle suomalaiselle tulee jäämään Orpon hallituskauden loppuessa enemmän käteen omasta palkasta kuin edellisen hallituksen lopettaessa”, Kopra sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka KopraEduskuntaryhmän puheenjohtaja
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Castrén: Tutkittua tietoa ei saa vaientaa oikeudellisella painostuksella10.9.2026 16:17:39 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja akuuttilääketieteen professori Maaret Castrén on huolissaan siitä, että oikeudellisten vaatimusten pelko voi kaventaa lääkäreiden ja tutkijoiden halukkuutta osallistua julkiseen keskusteluun. Castrén vaatii sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanilta selkeää viestiä tieteen vapauden ja tutkittuun tietoon perustuvan keskustelun puolesta.
Kokoomuksen poliisikansanedustaja Kilpi: Rolexit ja Porschet eivät kuulu rikollisille10.9.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Marko Kilpi pitää hallituksen esitystä rikoshyödyn poisottamisen tehostamiseksi tarpeellisena. Kilven mukaan rikos ei saa kannattaa eikä mahdollistaa hohdokasta elämäntyyliä.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: EU:n komission hankintaesitys turvaa sittenkin pk-yritysten edellytykset ja reilut markkinat Suomessa10.9.2026 13:24:58 EEST | Tiedote
Euroopan komissio antoi eilen ehdotuksen uudeksi julkisia hankintoja koskevaksi asetukseksi. Ehdotus korvaisi kolme voimassa olevaa hankintadirektiiviä yhdellä suoraan sovellettavalla asetuksella. Suomessa julkisia hankintoja tehdään vuosittain noin 40 miljardilla eurolla. Kokoomuksen kansanedustaja ja talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Aalto-Setälä pitää ehdotusta Suomen kannalta myönteisenä lähtökohtana.
Kokoomuksen Limnell: Datakeskusinvestoinnit ovat luottamuslause Suomen vakaudelle ja turvallisuudelle10.9.2026 13:22:43 EEST | Tiedote
Suomeen tehtävät miljardiluokan datakeskusinvestoinnit kertovat taloudellisen potentiaalin lisäksi kansainvälisten yritysten vahvasta luottamuksesta suomalaisen yhteiskunnan vakauteen, ennakoitavuuteen ja turvallisuuteen, arvioi kansanedustaja ja sotatieteiden tohtori Jarno Limnell.
Kokoomuksen Kopra: Talous kasvaa, Suomi kerää investointeja ja työpaikat seuraavat – vieläkö halutaan suunnanmuutos?10.9.2026 10:57:07 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra kysyy Antti Lindtmanilta, mihin suuntaan Suomen taloutta pitäisi nyt kääntää, kun talous kasvaa, tilauskirjat täyttyvät ja Google ilmoitti historiallisesta 13 miljardin euron investoinnista Suomeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme