Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo

Vuoden nuoren taiteilijan Man Yaun sekä mediataiteilija Hanna Haaslahden näyttelyt avautuvat Tampereen taidemuseossa 27.9.2025

26.9.2025 07:00:00 EEST | Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo | Tiedote

Jaa

Tampereen taidemuseossa avautuu lauantaina 27.9.2025 kahden näyttelyn kokonaisuus. Vuoden 2025 nuoren taiteilijan Man Yaun näyttely esittelee teoksia varhaisista prototyypeistä tuoreimpiin kokonaisuuksiin, mukaan lukien ensimmäistä kertaa esitettävä Peep show -teossarja. Museon alakerrassa mediataiteilija Hanna Haaslahden uusi immersiivinen installaatio Kaltaiset tekee museovieraista virtuaalisia kaksoisolentoja ja sukulinjan esivanhempia.

Langat ja posliinikoristeet muodostavat seinälle kukkatapettia muistuttavan kuvion.
Man Yau: Rosie Wallpaper 02, 2025. Taottu teräs, suupuhallettu lasi, posliini, lasite, helmilanka, silkkinen nauha. Antti Sompinmäki / Tampereen taidemuseo

Vuoden nuori taiteilija 2025 Man Yau

Tampereen taidemuseo on jälleen valinnut Vuoden nuoreksi taiteilijaksi rohkean ja omaleimaisen kyvyn – Man Yaun, joka jatkaa suomalaisen nykytaiteen suunnannäyttäjien vaikuttavaa perinnettä. Yau käsittelee identiteettiin ja eksotisointiin liittyviä kysymyksiä, kuten taiteilijan usein kuvaamaa, eksotisoivan katseen tuottamaa esillä ja puristuksissa olemisen tunnetta. Henkilökohtaiset kokemukset yhdistyvät hänen teoksissaan laajempaan historialliseen kontekstiin sekä materiaalien kantamiin arvoihin ja merkityksiin. Veistoksissaan ja installaatioissaan Yau hyödyntää arkisista ympäristöistä tunnistettavia muotoja, esineitä ja tilanteita sekä esteettisiä vallan symboleja.

Yau käyttää teoksissaan taidokkaasti perinteisiä kuvanveiston tekniikoita ja arvokkaita materiaaleja, kuten pronssia, savea, marmoria, puuta, terästä ja lasia, mutta myös esimerkiksi paperia, silkkiä ja kuivattuja kukkia, usein yhdistellen eri materiaaleja yllättävillä tavoilla. Sekä voimakkaita että herkkiä elementtejä yhdistävissä teoksissa käytetyillä materiaaleilla ja niihin kytkeytyvillä mielleyhtymillä on keskeinen merkitys. Taiteilija asettaa teoksissaan katseen kohteeksi myös itsensä ja oman kehonsa erityisesti uudemmissa teoksissaan.

Vuoden nuori taiteilija Man Yau (s. 1991) on Helsingissä asuva ja työskentelevä kuvanveistäjä. Hän on suorittanut maisterin tutkinnot Taideyliopiston Kuvataideakatemiassa kuvanveiston opetusalueella (2023) sekä Aalto-yliopiston taiteiden ja suunnittelun korkeakoulussa (2018) erikoistuen keramiikka- ja lasimuotoiluun ja materiaalilähtöiseen työskentelyyn. 

Hanna Haaslahti: Kaltaiset

Kansainvälisesti tunnetun mediataiteilijan Hanna Haaslahden uusi teos Kaltaiset on immersiivinen installaatio, jossa yleisöstä tulee virtuaalisesti luodun perheen esivanhempia. Katsojista luodaan uudenlaisen portaalin kautta kaksoisolentoja, joiden kasvot yhdistyvät ainutlaatuisen, virtuaalisen sukulinjan jatkajiksi.

Kaltaiset alkaa yllättävällä kohtaamisella oman digitaalisen kaksoisolennon kanssa. Portaalin kautta katsoja liittyy osaksi teosta, jossa virtuaaliset hahmot muodostavat yhteisöjä, pareja ja sukulinjoja. Kasvonpiirteet siirtyvät sukupolvelta toiselle, ja lopulta yksittäinen katsoja sulautuu osaksi suurempaa virtuaalista perhettä. Teos luo intiimin teknologisen näyttämön, joka pohtii yhteiskunnan ja identiteetin kysymyksiä.

Hanna Haaslahti (s. 1969) asuu ja työskentelee Helsingissä. Haaslahti on toteuttanut teoksen yhteistyössä kansainvälisen työryhmän kanssa. Teoksen toteuttamiseen on saatu tukea Yleltä, Euroopan unionilta ja Kopiosto/AVEKilta.

Vuoden nuori taiteilija 2025 Man Yau
Hanna Haaslahti: Kaltaiset
27.9.2025–11.1.2026
Tampereen taidemuseo

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Langat ja posliinikoristeet muodostavat seinälle kukkatapettia muistuttavan kuvion.
Man Yau: Rosie Wallpaper 02, 2025. Taottu teräs, suupuhallettu lasi, posliini, lasite, helmilanka, silkkinen nauha.
Antti Sompinmäki / Tampereen taidemuseo
Lataa
Kolmiulotteinen veistos seinällä, jossa nukkeja ja värikkäitä nauhoja.
Man Yau: M.Y. Chinoiserie, 2021. Näyttelystä Kuvan Kevät 2021, Kuvataideakatemian lopputyönäyttely, Helsinki. Yksityiskohta veistosinstallaatiosta. Keramiikka, lasite, keraamiset siirtokuvat, Barokkihelmi, silkkinen naru, sinistetty teräs.
Emma Sarpaniemi
Lataa
Lännenhattua muistuttava veistos, joka koostuu lasinpalasista.
Man Yau: self-portrait, 2024. Näyttelystä Saline Binds, Temnikova & Kasela Galleria, Tallinna. Lasi, patinoitu tina, posliini, lasite, keraamiset siirtokuvat, nahka, teräs.
Stanislav Stepashko
Lataa
Nuori nainen sylissään delfiiniä kuvaava veistos.
Vuoden nuori taiteilija Man Yau.
Emma Sarpaniemi
Lataa
Mustalla taustalla tietokoneella luotuja ihmishahmoja.
Kuvakaappaus Hanna Haaslahden teoksesta Kaltaiset.
Hanna Haaslahti
Lataa
Mustalla taustalla tietokoneella luotuja ihmishahmoja.
Kuvakaappaus Hanna Haaslahden teoksesta Kaltaiset.
Hanna Haaslahti
Lataa
Vaaleahiuksinen nainen istuu ja hymyilee tietokoneen äärellä.
Hanna Haaslahti
Sanni Siira
Lataa
Vaaleahiuksinen nainen istuu pöydän äärellä, jolla on useita tietokoneita.
Hanna Haaslahti
Sanni Siira
Lataa

Tampereen taidemuseo

Tampereen taidemuseo järjestää vaihtuvia näyttelyitä taiteen historian teemoista ja esittelee vanhoja mestareita sekä nykytaiteen tuoreimpia tekijöitä. Esille nostetaan niin paikallisia taiteilijoita kuin kansainvälisiäkin tekijöitä. Vuoden kohokohta on Vuoden nuoren taiteilijan julkistus ja palkintonäyttely. Pirkanmaan vastuumuseona taidemuseo tutkii paikallista taidehistoriaa ja tukee alueen toimijoita. Tampereen taidemuseo hallinnoi ja hoitaa Suomen toiseksi suurinta taidekokoelmaa, joka käsittää yli 15 000 teosta.

Tampereen taidemuseo
Puutarhakatu 34, 33230 Tampere
puh. 041 730 3104
tampereentaidemuseo.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo

Muumimuseo varautuu mukiruuhkaan – Mörkö huipentaa avajaispäivän 26.9.2618.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Muumimuseon uusi Muumimukimania-näyttely avautuu lauantaina 26.9. ja samana päivänä alkaa myös Talviyön hehku -mukin myynti. Avajaispäivää vauhdittavat Moomin Arabian kuvittajan Parvati Pillain mukisigneeraus ja kuraattorikierros Muumimukimania-näyttelyyn. Uudessa muumimukissakin nähtävä hahmo, yksinäinen ja salaperäinen Mörkö tulee tervehtimään museovieraita. Mukin ostoon on laadittu tarkemmat ohjeet museon verkkosivuille.

Muumimuseolle uusi Muumi-taidemuki yhteistyössä Moomin Arabian kanssa: Muumipeikko ja Mörkö kohtaavat Talviyön hehkussa3.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Muumimuseo ja Moomin Arabia tuottavat yhteistyössä uuden Talviyön hehku -taidemukin. Mukin aihe on lainattu Tove Janssonin alkuperäisestä värillisestä kirjankuvituksesta vuodelta 1972. Muki kuvaa Janssonin Taikatalvi-romaanin tarinaa, jossa Muumipeikko ja Mörkö kohtaavat. Taidemuki tulee myyntiin 26.9., ja samana päivänä Muumimuseossa avautuu uusi Muumimukimania-näyttely.

Tampereen kaupungin kokoelmateos Veneen tervaaja mukana Pekka Halosen kansainvälisellä näyttelykiertueella7.8.2026 14:19:24 EEST | Tiedote

Tampereen kaupungin kokoelmaan kuuluva Pekka Halosen (1865–1933) maalaus Veneen tervaaja (1908) on ollut loppuvuodesta 2025 lähtien mukana taidemaalarin retrospektiivisissä näyttelyissä Ranskassa ja Alankomaissa. Alankomaissa Rijksmuseum Twenthe -taidemuseossa näyttely on auki vielä sunnuntaihin 16.8. asti. Sen jälkeen noin 100 Halosen luontosuhdetta ja maaseutuelämää kuvaavaa teosta nähdään Tanskassa, jossa Ateneumin tuottama näyttely on esillä 4.9.2026–10.1.2027 Ordrupgaard-taidemuseossa Charlottenlundissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye