Ikääntyneiden lyhytaikaisessa palveluasumisessa vahvistetaan laatua
29.9.2025 09:56:20 EEST | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote
Ikääntyneiden lyhytaikaisen palveluasumisen tarve on kasvanut Keski-Suomen hyvinvointialueella. Taustalla on ikääntyneiden määrän ja asiakkaiden toimintakyvyn tukemisen tarpeen kasvu. Tarpeeseen vastataan tarjoamalla lyhytaikaishoitoa tietyissä palveluasumisen toimipisteissä eri puolilla hyvinvointialuetta ja palveluun keskittyvän henkilökunnan voimin.
– Näin voimme paremmin keskittyä tehostettuun, toimintakykyä kuntouttavaan ja vahvistavaan hoitoon ja hoivaan, joka tukee ikääntyneen kotona selviytymistä tai omaishoitajan jaksamista, selventää palvelujohtaja Maarit Raappana.
Muutosta tehdään vähitellen ja jatkossa lyhytaikaishoidon paikkoja on enemmän yhdessä osoitteessa, kun tähän saakka niitä on voinut olla yksi tai kaksi yksikössään. Lyhytaikaisen palveluasumisen asiakaspaikkoja hyvinvointialueella on yli 200 ja paikkamäärä pysyy samana.
– Uusi toimintamalli vahvistaa lyhytaikaishoidon laatua ja tavoitteellisuutta, koska henkilöstö ja henkilöstön osaaminen on keskittynyt nimenomaan lyhytaikaiseen hoitoon ja asiakkaisiin, jotka ovat lyhytaikaisessa hoidossa. Se tuo myös hallittavuutta paikkojen koordinointiin ja sujuvoittaa palveluun pääsyä, toteaa palvelupäällikkö Saara Paananen.
Lyhytaikaisen palveluasumisen jaksot ovat asiakkaan tarpeen mukaan esimerkiksi arviointi- ja selvittelyjaksoja, tehostettua kuntoutumista edistäviä jaksoja tai omaishoitajan vapaan aikaisia hoitojaksoja.
Lyhytaikaisessa hoidossa huolehditaan asiakkaan kuntoutuksesta, hänen tilansa arvioinnista ja ympärivuorokautisesta hoivasta. Lyhytaikaisella hoidolla voidaan tukea myös hoitavien läheisten voimavaroja. Lyhytaikaishoidon pituus määräytyy asiakkaan yksilöllisten tarpeiden mukaisesti.
Lyhytaikaishoidon paikka pyritään järjestämään asiakkaan ja omaisen kanssa yhdessä keskustellen mahdollisimman läheltä asiakkaan kotia.
Toimipisteissä tiedotetaan nykyisiä lyhytaikaisen asumisen asiakkaita ja läheisiä mahdollisista muutoksesta tarpeen mukaan.
Yhteyshenkilöt
Palvelujohtaja Maarit Raappana, p. 050 311 9005, maarit.raappana(at)hyvaks.fi, Keski-Suomen hyvinvointialue, ikääntyneiden koti- ja asumispalvelut
Palvelupäällikkö Saara Paananen, p. 040 011 5656, saara.paananen(at)hyvaks.fi, Keski-Suomen hyvinvointialue, ikääntyneiden asiakasohjaus ja keskitetyt palvelut
Viestinnän yhteyshenkilö: Tuija Ijäs, p. 050 566 2193, tuija.ijas(at)hyvaks.fi
Keski-Suomen hyvinvointialue vastaa noin 273 000 keskisuomalaisen sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palveluista.
Keskeinen tehtävämme on keskisuomalaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen yhteistyössä kuntien, järjestöjen, yritysten ja muiden toimijoiden kanssa. Tavoitteenamme on se, että keskisuomaisten kokemus hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta on maan kärkeä. Haluamme olla ihmislähtöisin hyvinvointialue ja tukea keskisuomalaisten hyvää arkea.
Hyvinvointialue on Keski-Suomen suurin työnantaja, jonka palveluksessa työskentelee noin 12 500 ammattilaista. Tarjoamme mahdollisuuksia ammatilliseen kehittymiseen ja monipuolisiin urapolkuihin.
Palveluiden tiedot, toimipisteet ja yhteystiedot löytyvät Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkosivuilta osoitteesta www.hyvaks.fi.
Viestintäpalveluiden yhteissähköposti: viestinta(at)hyvaks.fi.
Facebook: @hyvaks, X: @hyvaks, Instagram: @hyvaks, LinkedIn: Keski-Suomen hyvinvointialue,YouTube: Keski-Suomen hyvinvointialue
#hyvaks #hyväarkikaikille
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote14.9.2026 19:04:45 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Kooste viimeisen 12h ajan tehtävistä Hankasalmi, eläimen pelastaminen klo 17:37 Pelastuslaitos suorittaa eläimenpelastustehtävää Hankasalmella, toiminta vielä kesken. Jyväskylä, liikenneonnettomuus klo 14:20 Linja-auton ja henkilöauton törmäys risteysalueella. Ei henkilövahinkoja. Henkilöauto vaurioitui hinauskuntoon. Jyväskylä, liikenneonnettomuus klo 9:58 Auto ajautui ojaan Korpilahden pohjoispuolella. Ei henkilövahinkoja Laukaa, automaattinen palohälytys klo 9:53 Ei paloa Jyväskylä, öljyvahinko klo 8:08 Noin 20l bensiiniä valui pihalle. Kohteen henkilöstö aloitti torjuntatoimet ja pelastuslaitos avusti aineen keräämisessä.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote14.9.2026 07:35:19 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Kooste Keski-Suomen pelastuslaitoksen illan ja yön tehtävistä: Keuruulla automaattinen palohälytys klo:17:30, ei paloa. Jyväskylässä Emännäntiellä ilmoitus keskisuuresta rakennuspalosta klo: 20:20. Kohteessa porrashuoneessa sytytetty irtaimistoa palamaan, joka sammutettu ennen pelastuslaitoksen saapumista. Ei henkilövahinkoja. Pihtiputaalla Keskustiellä klo: 21:26 ilmoitus pienestä tulipalosta. Kohteessa palovaroitin soinut, ei paloa.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote13.9.2026 21:16:02 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Mediatiedote 13.09.2026, koskien klo: 20:39 laadittua ensimmäistä mediatiedotetta. Rakennuspalo: keskisuuri, Emännäntie, Jyväskylä Keski-Suomen pelastuslaitos sai hälytyksen keskisuuresta rakennuspalosta klo: 20:18 Jyväskylän Emännäntielle. Kohteen porrashuoneistossa sytytetty irtaimistoa palamaan. Palo sammutettu ennen pelastuslaitoksen saapumista kohteeseen. Tapahtuneesta ei aiheutunut henkilövahinkoja. Tehtävälle hälytettiin kuusi pelastuslaitoksen yksikköä. Lisätietoja: päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote13.9.2026 20:39:15 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Ensimmäinen mediatiedote 13.09.2026 Keski-Suomen pelastuslaitos on matkalla rakennuspalotehtävälle Jyväskylässä. Tiedotamme asiasta tarvittaessa tunnin kuluessa. Lisätietoja: päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote13.9.2026 07:05:14 EEST | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Kooste viimeisen 12h ajan tehtävistä: Keuruu, automaattinen palohälytys klo 20:46 Ei paloa Jyväskylä, tieliikenneonnettomuus klo 21:42 Moottoripyöräilijä kaatui ja loukkasi itseään lievästi Rantaväylällä. Äänekoski, liikennevälinepalo 00:33 Henkilöauto syttyi palamaan ja tuhoutui yöllä Äänekoskella. Pelastuslaitos sammutti palon, jolla ei ollut akuuttia leviämisvaaraa. Karstula, liikenneonnettomuus klo 01:54 Mopoauto ajautui ulos tieltä ja pyörähti katolleen Karstulassa. Kyydissä oli yksi henkilö, joka loukkasi itseään lievästi. Ensihoito tarkasti kuljettajan voinnin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme