SDP:n Saku Nikkanen: TYKS Salon sairaalan yöpäivystys päättyy, tilalle laiha lohtu
30.9.2025 16:57:38 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Petteri Orpon hallituksen päätökset lakkauttaa sairaaloiden yöpäivystyksiä ja supistaa toimintoja saavat sinettinsä nyt Salossa. TYKS Salon sairaalan ympärivuorokautinen päivystys päättyy 1.10.2025 alkaen. Yöpäivystyksen ja vaativamman leikkaussalitoiminnan tilalle tuodaan liikkuvaa päivystystä ja päiväkirurgiaa.
– Tämä on kuitenkin laiha lohtu. Eikä tämä poista sitä tosiasiaa, että palvelut heikkenevät Salon seutulaisille sekä koko Varhan alueen asukkaille. Tämän jälkeen Varhan alueella päivystää yöllä enää yksi paikka, TYKS Päivystys Turku. Tämä on selkeä heikennys meille kaikille, toteaa kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).

– Pelkona on, että päivystyksen siirtyessä kauemmas, voi syntyä tilanteita, joissa hoitoon ei hakeuduta ajoissa ja tilanne voi olla aamulla huomattavasti heikompi. Vähintään yhteys puhelimitse yöpäivystykseen on oltava heti saatavilla, sillä estetään, ettei potilas jää yksin pohtimaan, tarvitseeko hän hoitoa vai ei. Tarvittava apu on oltava paikalla nopeasti, vaatii Nikkanen.
– Vaativa leikkaussalitoiminta poistuu, se on selkeä heikennys Salon sairaalaan kykyyn toimia vaativissa tilanteissa. TYKS Salon sairaalan luonne muuttuu, kun vaativammat leikkaussalitoiminnot muuttavat Turkuun. Onko se silloin enää yhtä houkutteleva työpaikka lääketieteen erityisosaajille? Tämä on siis myös isku Salon alueen elinvoimalle. Hallitus on vallitsevan turvallisuustilanteen takia halunnut hiljattain parantaa sairaalaverkon huoltovarmuutta. Nyt tehtävät leikkaukset sairaaloiden toimintoihin tekevät niistä päinvastoin haavoittuvampia, arvioi Nikkanen.
– Liikkuvan yöpäivystyksen lisäksi tulisi varmistaa, että ensihoitoa ja ambulansseja on varmasti riittävästi alueella tarjolla. Kannan huolta yhden päivystyksen kyvystä vastaanottaa potilaita, riittävä potilasturvallisuus on aina varmistettava. Saloon kohdistuva sairaalaverkkopäätös on nyt valitettava tosiasia, lausuu Saku Nikkanen.
Yhteyshenkilöt
Saku NikkanenKansanedustaja
Puh:044 530 8326saku.nikkanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Aso-järjestelmää on kehitettävä, ei ajettava alas9.9.2026 14:59:12 EEST | Tiedote
– On hyvä, että hallitus pyrkii vapauttamaan tyhjeneviä tai rahoitusongelmista kärsiviä yksittäisiä asumisoikeustaloja omistus- tai vuokra-asumiseen, mutta valtion aso-rakentamisen lakkauttaminen on liian pitkälle menevä toimi ja kaventaa kohtuuhintaisten asuntojen tarjontaa. Asumisoikeusasuntojen tarve ei ole kadonnut mihinkään, joten järjestelmää on kehitettävä, ei ajettava alas, huomauttaa ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
SDP:n Eloranta: PISA-tulosten laskun kääntäminen vaatii vahvempaa otetta8.9.2026 15:37:53 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on erittäin huolissaan Suomen PISA-tulosten laskun jatkumisesta edelleen. Erityisesti lukutaidon taso huolestuttaa, sillä heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmannes. Hänen mukaansa tilanteeseen ei ole helppoja ja nopeita ratkaisuja, vaan oppimistulosten parantaminen vaatii pitkäjänteistä työtä ja monipuolisia toimia. Elorannan mukaan seuraavan hallituksen tulee nostaa tavoitteeksi ”Lukeva Suomi”, sillä lukutaito on pohjana kaikelle muulle oppimiselle ja yhteiskunnassa pärjäämiselle.
SDP:n Pia Hiltunen: Pisa-tulokset vaativat puuttumista oppimisen juurisyihin8.9.2026 15:25:59 EEST | Tiedote
Tuoreet PISA-tulokset osoittavat, että suomalaisnuorten osaamisen suunta on edelleen huolestuttava. SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen ja luokanopettaja Pia Hiltunen peräänkuuluttaa konkreettisia toimia perustaitojen ja oppimisen edellytysten vahvistamiseksi.
SDP:n Harakka: Kotitalouksien sähkölle on saatava hintatakuu8.9.2026 12:52:16 EEST | Tiedote
-Paljon sähköä kuluttavat investoinnit, esimerkiksi datakeskukset, eivät saa kasvattaa kotitalouksien sähkölaskua. Vaikka tiedossa olevat investoinnit lisäävät toteutuessaan sähkön kokonaiskulutusta vain noin viisi prosenttia, on varmistettava, etteivät ne aiheuta tai pahenna hintapiikkejä, sanoo kansanedustaja Timo Harakka (sd).
SDP:n Haatainen: PISA-tulokset ovat vakava viesti – jokaisen lapsen oikeus oppia on turvattava8.9.2026 11:42:29 EEST | Tiedote
Tuoreet PISA 2025 -tulokset osoittavat, että suomalaisnuorten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa, mutta osaamisen pitkään jatkunut lasku on vakava huolenaihe. – Lukutaidon tulos on Suomessa nyt PISA-historian matalin. Heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmas. Tämän vuosituhannen alussa Suomi oli lukutaidon huippumaa. Nyt täytyy vakavasti pysähtyä sen äärelle, mikä on lukutaidon heikkenemisen taustalla. Lukutaito on kaiken lähtökohta, SDP:n kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen korostaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme