Nettitilaajien ja yritysten hallinnollinen taakka vähenee päivitetyn Hiilirajamekanismi-asetuksen myötä
17.10.2025 08:28:30 EEST | Tulli | Tiedote
EU:n hiilirajamekanismin lakiuudistus vähentää yksityishenkilöiden ja pk-yritysten hallinnollista taakkaa. Aiemmin käytössä ollut 150 euron arvoraja poistuu ja tilalle tulee uusi 50 tonnin painon kynnysarvo. Eniten lakimuutos vaikuttaa yksityishenkilöihin ja yrityksiin, jotka tuovat alle kynnysarvon CBAM-tavaroita kalenterivuodessa. Ympäristötavoitteet säilyvät.
Hiilirajamekanismi on EU:n uudehko väline ehkäistä päästöjen ohjautumista EU:n ulkopuolelle. Mekanismia sovelletaan EU:n ulkopuolelta EU:hun tuotaviin niin sanottuihin CBAM-tavaroihin, joita ovat esimerkiksi tietyt rauta- ja terästavarat, lannoitteet, alumiini- ja sementtitavarat sekä vety ja sähkö. Ennen lakiuudistusta hiilirajamekanismin velvoitteet koskivat kaikkia yrityksiä ja yksityishenkilöitä, jotka tuovat maahan CBAM-tavaroita yli 150 euron arvosta. Nyt 150 euron minimiraja poistuu ja tilalle tulee uusi painon kynnysarvo: 50 tonnia.
Lakiuudistus vähentää hallinnollista taakkaa, joka on ollut jo siirtymäkaudella suhteellisen suuri pienillä toimijoilla. Komission arvion mukaan lakiuudistus poistaa CBAM-sääntelyn piiristä 90 % eurooppalaisista yrityksistä.
Tullin arvion mukaan vaikutukset ovat samansuuruiset myös Suomessa CBAM-tavaroiden 50 tonnin massaperusteisen kynnysarvon voimaantulon myötä. Lakiuudistuksen vaikutus on erityisen merkittävä pienille sekä keskisuurille yrityksille, kertoo Tullin hiilirajamekanismipäällikkö Jarkko Koho.
Lakiuudistuksen myötä maahantuojan ei tarvitse hakea CBAM-lupaa, jättää vuosi-ilmoitusta eikä ostaa CBAM-todistuksia, jos CBAM-tavaroiden tuonti jää alle kynnysarvon kalenterivuodessa. Lisäksi lakiuudistus tuo useita pienempiä uudistuksia myös 50 tonnin kynnysarvon ylittäneille. Uudistuksia tulee esimerkiksi CBAM-todistusten ostamiseen, päästölaskentaan ja vuosi-ilmoituksen jättämiseen.
Kynnysarvon seuraaminen on maahantuojan vastuulla. Jos maahantuoja suunnittelee tuovansa ensi vuonna vähintään 50 tonnia CBAM-tavaroita, kannattaa lupaa hakea välittömästi, jotta maahantuonti ei viivästy mahdollisen hakemusruuhkan vuoksi.
Ympäristötavoitteet edelleen keskiössä
Hiilirajamekanismilla on ollut alusta lähtien tavoitteena ehkäistä hiilivuotoa ja vähentää päästöjä. Hiilivuodolla tarkoitetaan teollisuustuotteiden valmistuksen siirtymistä kustannussyistä matalamman ympäristösääntelyn maihin. Mekanismin tavoitteena on, että EU-tuontitavaroiden hinnat heijastaisivat nykyistä paremmin niiden valmistuksesta syntyneitä päästöjä. Tuontitavaroihin kohdistetaan samansuuruinen päästöihin perustuva maksu, kuin päästökaupassa kohdistetaan EU:ssa tapahtuvaan valmistukseen. Samalla halutaan kannustaa kolmansia maita, ulkomaisia valmistajia ja EU-alueen tuojia vähentämään päästöjään.
Komission mukaan lakiuudistus ei heikennä alkuperäisiä ympäristötavoitteita, sillä 99 % päästöistä pysyy edelleen sääntelyn piirissä. Lisäksi komissio voi nostaa tai laskea kynnysarvoa, jotta ympäristötavoitteet täyttyvät.
Päivitetty asetus on julkaistu EU:n virallisessa lehdessä. Se tulee voimaan kolmen päivän kuluttua julkaisusta. Uusia säännöksiä aletaan soveltamaan vuoden 2026 alusta.
Lisätietoa hiilirajamekanismista Tullin verkkosivuille
Neuvoston tiedote (29.9.)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tullin hiilirajamekanismipäällikkö Jarkko Koho.
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta p. 0295 527 150, viestinta@tulli.fi
Tulli – turvallisuutta ja kilpailukykyä yhteistyöllä
Olemme kansainvälisen kaupan, ulkomaanliikenteen ja logistiikan erityisasiantuntija. Arvioimme ulkomaanliikenteen uhkia ja tunnistamme sen riskit sekä suojaamme yhteiskuntaa. Varmistamme tasavertaiset kilpailuedellytykset ja sujuvat tullipalvelut. Olemme ainoa viranomainen, joka toimii kaikilla Suomen rajoilla ja valvoo rajat ylittävää liikennettä. Turvallisuus tulee meille ensin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Pakotteet ovat muuttaneet Suomen ja Venäjän välistä tavaraliikennettä2.9.2026 09:17:36 EEST | Tiedote
Venäjän hyökkäyssodan myötä käyttöön otetut EU:n Venäjään kohdistetut pakotteet ja yritysten omat ratkaisut ovat muuttaneet Suomen ja Venäjän välistä tavaraliikennettä. Energiatuonti Venäjältä on päättynyt, lannoitteiden kauttakuljetus Suomen kautta on loppunut ja Suomalaisyritykset ovat suunnanneet uusille markkinoille.
Näitkö jotain epäilyttävää? Tullille voi antaa vihjeen verkossa27.8.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Näitkö netissä myynnissä tuotteita, joiden alkuperä tai laillisuus herätti epäilyksiä? Näitkö epäilyttävää toimintaa satamassa tai lentokentällä? Tullille voi ilmoittaa havainnoistaan helposti ja nopeasti verkossa. Myös pieneltä tuntuva havainto voi auttaa täydentämään Tullin tilannekuvaa ja kohdentamaan valvontaa.
EU:n ulkopuolelta tilattujen Suomessa tullattujen halpatuontilähetysten kokonaisarvo laski kolmanneksen heinäkuussa19.8.2026 15:53:12 EEST | Tiedote
Suomalaisten EU:n ulkopuolelta tilaamien Suomessa tullattujen halpatuontilähetysten tavaraerien yhteismäärä tippui heinäkuussa 66,5 prosenttia kesäkuuhun verrattuna, mutta itse lähetysten määrä laski vain noin 20 prosenttia. Heinäkuun 2026 alusta alkaen kaikista EU:n ulkopuolelta tulevista verkkokauppaostoksista on täytynyt maksaa tullimaksu. Muutoksen vaikutusta määrien laskuun pystytään arvioimaan tarkemmin kuitenkin vasta syksyllä.
Tulli valvoo jatkossa myös junaliikennettä Torniossa6.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Tullivalvonta Torniossa laajenee, kun junaliikennöinti Suomen ja Ruotsin välillä alkaa 10.8.2026. Jatkossa Suomen tulli valvoo myös junalla maahan saapuvien matkustajien tuomisia. Haaparannalla tullivalvontaa tekee Ruotsin tulli.
EU:n 21. Venäjä-pakotepaketti hyväksytty24.7.2026 08:55:42 EEST | Tiedote
Euroopan unioni on asettanut uusia pakotteita, jotka heikentävät Venäjän kykyä käydä hyökkäyssotaa Ukrainassa. Uusi pakotepaketti laajentaa entisestään tuonti- ja vientikieltolistoja. Pakotteet tulevat voimaan heti eli 23.7.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme