
Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry kuuluu kokonaisuuteen
Erikoiskaupan liitto Etu ry
Suomi juhli Euroopan luonnonkosmetiikkagaalassa – kahmi ennätyksellisesti puolet pääpalkinnoista
2.10.2025 07:00:00 EEST | Erikoiskaupan liitto Etu ry | Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry | Tiedote
Suomalainen luonnonkosmetiikka ja luontaistuotealan yritykset tekivät näyttävän läpimurron Pariisissa järjestetyssä European Natural Beauty Awards 2025 -gaalassa. Suomi sai puolet kaikista kilpailun pääpalkinnoista.

European Natural Beauty Awards 2025-tapahtuma kokosi yhteen Euroopan merkittävimmät luonnonkosmetiikan toimijat, brändit ja jälleenmyyjät. Tänä vuonna painopiste oli vastuullisuudessa, innovaatioissa ja luonnollisessa kauneudessa – arvoissa, joissa Suomi nousi kirkkaasti kärkeen.
Suomi ylivoimainen voittaja kilpailun pääsarjoissa
Suomi keräsi seitsemän pääpalkintoa 14:stä ja oli selvästi kilpailun menestynein maa.
Palkitut suomalaiset olivat:
-Ruohonjuuri – E-commerce of the Year
-PUR-kauppa – Independent Shop of the Year
-Miraz – Distributor of the Year
-Katariina Rantanen / Cosmethics – Voice of the Year
-BLANK& – New Brand of the Year
-OCEANTHIX™ LV – Origin by Ocean – Innovative Natural Raw Ingredient of the Year
-Frantsila – Lifetime Achievement Award
“On valtava kunnia tulla valituksi Independent Shop of the Year -kategoriassa. Tämä tunnustus kertoo, että pienikin suomalainen erikoisliike voi erottua kansainvälisesti, kun tekee asiat sydämellä ja tinkimättömällä ammattitaidolla. Kiitos kuuluu koko PUR-tiimille ja asiakkaillemme, jotka arvostavat puhdasta ja vastuullista hyvinvointia,” sanoo PUR-kaupan toimitusjohtaja Anu Pekkonen.
”E-commerce of the Year -palkinto on tunnustus pitkäjänteisestä kehitystyöstämme vastuullisen verkkokaupan saralla. Ruohonjuuressa haluamme tehdä kestävistä ja luonnollisista valinnoista helposti saavutettavia. Verkkokauppamme täydentää erinomaisesti kivijalkaliikkeitämme ja tuo vastuulliset tuotteet kaikkien ulottuville. Tämä palkinto kertoo, että suomalainen vastuullisuus puhuttelee myös kansainvälisesti,” toteaa Ruohonjuuren toimitusjohtaja Päivi Paltola.
"BLANK& syntyi halusta tehdä kosmetiikkaa, joka on aidosti luonnollista, holistista ja tiedostavaa. Meille on tärkeää, että jokainen tuote aidosti parantaa käyttäjän elämänlaatua ja on myös esteettinen. CBD on ollut meille rohkea veto, mutta nyt alkaa olla oikea aika kannabidiolin läpimurrolle. Tuomme ihonhoitoon uudenlaista tasapainoa ja hyvinvointia luonnollisella tavalla. Tämä tunnustus kertoo, että rehellisyys, rohkea ajattelu ja suomalainen laatu kantavat myös kansainvälisesti. Olemme ylpeitä siitä, että suomalainen brändi voi haastaa suuria markkinoita ja näyttää tietä uudenlaiselle luonnonkosmetiikalle,” sanoo BLANK&-brändin perustaja ja luova johtaja Noora Shingler.
Frantsila sai Lifetime Achievement Award -palkinnon, joka myönnettiin ensimmäistä kertaa European Natural Beauty Awards -kilpailun historiassa. Palkinto annettiin pitkäaikaisesta ja merkittävästä työstä luonnonkosmetiikan ja hyvinvointikulttuurin edistämiseksi.
”Frantsila on jo yli neljä vuosikymmentä vaalinut suomalaisen luonnon ja ihmisen välistä yhteyttä. Tämä tunnustus vahvistaa, että suomalaisilla kasveihin perustuvilla kosmetiikka- ja hyvinvointituotteilla on kysyntää myös maailmalla,” kertoo Frantsilan hallituksen puheenjohtaja Jupiter Cormier.
”Arvostettu European Natural Beauty Awards 2025 tapahtuma osoitti kiistatta, että suomalainen luonnonkosmetiikka on noussut Euroopan kärkeen. Voitot kattavat niin jälleenmyyjät, brändit kuin raaka-aineinnovaatiotkin – eli koko arvoketjun. Tämä kertoo siitä, että Suomessa osataan yhdistää vastuullisuus, laatu ja tiedostava kuluttajakulttuuri poikkeuksellisen vahvalla tavalla. On hienoa, että suomalaisten toimijoiden pitkäjänteinen työ ja sydämellä tehty kehitystyö saa nyt ansaittua kansainvälistä tunnustusta,” toteaa Suomen Terveystuotekauppiaiden Liiton toiminnanjohtaja Mika Rönkkö.
Suomelle menestystä myös maakohtaisesti jaetuissa palkinnoissa
Gaalassa palkittiin tuotteita maakohtaisesti Awarded Products for Their Excellence by Country -sarjassa. Tässä kategoriassa parikymmentä suomalaista luonnonkosmetiikkabrändiä sai tunnustuksen korkeasta laadustaan ja vastuullisesta kehitystyöstään. Kokonaisuudessaan Suomi sijoittui tässäkin erinomaisesti toiseksi heti Ranskan jälkeen ja oli Pohjoismaiden selvä ykkönen.
Suomalainen Nordic Beuaty inc voitti Excellence-sarjassa Euroopassa eniten maakohtaisesti jaettuja palkintoja.
"Suomen Luonnonkosmetiikka-alalla on aivan mieletön potentiaali. Täällä on huippuosaamista niin raaka-aineista, eco-sertifioiduista tehtaista, teknologiaan, brändeihin ja luonnonkosmetiikan vaikuttajiin. Me halusimme aikoinamme tehdä NOBE brändin, missä yhdistyy tämä kaikki osaaminen luonnolliset raaka-aineet ja suomalaiset innovaatiot. Olen niin ylpeä, että Nordic Beauty Inc voitti eniten Excellence Awardseja koko Euroopassa: Viisi Suomalaiselle NOBE:lle ja myös nuorille suunnattu Scandy nappasi palkinnon," iloitsee Nordic Beauty inc:n toimitusjohtaja Johanna Rönkkö.
Tietoa European Natural Beauty Awards -kilpailusta
European Natural Beauty Awards (ENBA) järjestetään vuosittain ja sen tarkoituksena on tunnistaa ja palkita Euroopan parhaat luonnonkosmetiikkatoimijat, tuotteet ja innovaatiot. Vuoden 2025 gaala pidettiin Pariisissa 29. syyskuuta, samaan aikaan Paris Fashion Weekin kanssa.
https://www.europeannaturalbeautyawards.com/
Vuoden European Natural Beauty Awards 2025 voittajat:
https://www.europeannaturalbeautyawards.com/blog/awarded-brands-products-personalities-2025/
Kilpailun tuomaristo koostui alan asiantuntijoista, toimittajista ja vaikuttajista, jotka arvioivat tuotteiden ja toimijoiden luonnollisuutta, vastuullisuutta, innovatiivisuutta ja kokonaisvaltaista laatua.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anu PekkonenToimitusjohtajaPUR-kauppa (Circlum Farmasia Oy)
anu.pekkonen@pur-kauppa.fiwww.pur-kauppa.fiPäivi PaltolaToimitusjohtajaRuohonjuuri Oy
Puh:+358 40 7688 704paivi.paltola@ruohonjuuri.fiwww.ruohonjuuri.fiNoora ShinglerPerustaja ja luova johtajaBLANK&
noora.shingler@blanket.euwww.blanket.euJupiter Cormierhallituksen puheenjohtaja
jupiter.cormier@frantsila.comwww.frantsila.comJohanna RönkköCEO, Head of BrandsNBI - Nordic Beauty Inc
Puh:+358 505166501johanna@nordicbeautyimport.comwww.nordicbeautyworld.comMika RönkköToiminnanjohtajaSuomen Terveystuotekauppiaiden Liitto
Puh:+358 500 430 818mika.ronkko@terveystuotekauppa.fiwww.terveystuotekauppa.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry on valtakunnallinen luontaistuote- ja terveyskauppojen yhteistoimintajärjestö, jonka tavoitteena on parantaa luontaistuotealan erikoiskaupan toimintaedellytyksiä ja kannustaa kuluttajia terveellisiin elämäntapoihin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry
Terveystuotepäivä 2026 kokosi alan ammattilaiset Helsinkiin31.8.2026 09:01:08 EEST | Tiedote
Lauantaina 29. elokuuta Helsingin Messukeskuksen Siivessä järjestetty Terveystuotepäivä 2026 kokosi yhteen noin 250 terveystuote- ja hyvinvointialan ammattilaista eri puolilta Suomea. Täyteen varattu tapahtuma tarjosi monipuolisen asiantuntijaseminaarin, yritysnäyttelyn sekä mahdollisuuden alan toimijoiden kohtaamisiin ja verkostoitumiseen.
Raw Organic avaa uuden myymälän Turun Hansakortteliin – kasvu jatkuu13.8.2026 09:57:37 EEST | Tiedote
Kotimainen hyvinvointialan yritys Raw Organic jatkaa kasvuaan avaamalla uuden myymälän Turun Hansakortteliin. Uusi myymälä vahvistaa yrityksen asemaa Varsinais-Suomen hyvinvointituotteiden erikoiskaupassa ja tuo Raw Organicin palvelut näkyvälle paikalle Turun keskustaan. Raw Organicilla on ennestään myymälät Turun Skanssissa, Raision Myllyssä ja Vantaan Jumbossa sekä verkkokauppa.
Elias Jaakkolalle järjestäytyneen luontaistuotealan ansiomerkki12.6.2026 12:38:01 EEST | Tiedote
Biomed Oy:n toimitusjohtaja Elias Jaakkolalle on myönnetty järjestäytyneen luontaistuotealan ansiomerkki. Kunnianosoitus on myönnetty Jaakkolan ansiokkaasta työstä luontaistuotealan eri tehtävissä sekä hänen merkittävästä panoksestaan alan tunnettuuden ja arvostuksen lisäämisessä. Jaakkola on vaikuttanut pitkään suomalaisessa terveystuotealassa yrittäjänä, toimitusjohtajana ja terveysviestinnän kehittäjänä. Hänen työnsä näkyy sekä Biomed Oy:n kasvussa että TerveysSummitin kaltaisten uusien toimintamallien rakentamisessa terveystiedon jakamiseksi suurelle yleisölle.
Salvia vuoden 2026 rohdoskasvi - Perinteinen rohdoskasvi kiinnostaa nyt myös modernissa hyvinvointitutkimuksessa5.6.2026 08:12:41 EEST | Tiedote
Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto on valinnut vuoden 2026 rohdoskasviksi rohtosalvian (Salvia officinalis). Valinnan perusteina ovat kasvin pitkä käyttöhistoria, monipuoliset hyvinvointivaikutukset sekä kasvava tieteellinen tutkimus erityisesti vaihdevuosioireiden, mielialan, vireystilan ja kognitiivisen hyvinvoinnin alueilla.
Tapani Hakala Suomen Terveystuotekauppiaiden Liiton varapuheenjohtajaksi28.5.2026 18:18:28 EEST | Tiedote
Suomen Terveystuotekauppiaiden Liiton hallitus on valinnut varapuheenjohtajakseen Tapani Hakalan. Hakala toimii Ha-Ki-Kor Oy:n yrittäjänä ja terveyskauppiaana vaimonsa Päivi Hakalan kanssa Pirkanmaalla. Heillä on kuusi BioPro-ketjun myymälää Pirkanmaalla, ja lisäksi hän toimii BioPro-ketjun toimitusjohtajana. Liiton puheenjohtajana toimii ECOteekki-kauppias Niko Korhonen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme