SDP:n Suhonen: Hallitus sysää lapsiperheitä köyhyyteen
2.10.2025 12:49:36 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallitus esittää Suomeen uutta sosiaaliturvan yleistukea, jonka pitäisi yksinkertaistaa sosiaaliturva järjestelmää. SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen varoittaa, että hallituksen esitys ei tuo parannusta lapsiperheiden asemaan, hallitus esittää yleistukea ratkaisuksi, mutta samaan aikaan se omilla päätöksillään syventää lapsiperheköyhyyttä entisestään.

– Hallitus lupaa yksinkertaistamista, mutta todellisuudessa se tekee heikossa asemassa olevien perheiden elämästä entistä vaikeampaa. Uusi yleistuki ei korjaa tilannetta, jossa jo tehdyt sosiaaliturvaleikkaukset sysäävät 31 000 lasta köyhyysrajan alle, Suhonen sanoo.
Sosiaali- ja terveysministeriön omien arvioiden mukaan hallituksen päätökset lisäävät lapsiperheköyhyyttä aiemmin arvioitua enemmän. Lasten pienituloisuus kasvaa kolmella prosenttiyksiköllä, mikä merkitsee valtavaa yhteiskunnallista ongelmaa.
– Köyhyys ei ole vain tilastoluku. Se näkyy lapsen arjessa, ravinnon laadussa, vaatteissa ja kodin ilmapiirissä. Vanhempien toimeentulostressi ja ahdistus heijastuvat suoraan lapsiin. Hallituksen linja jättää pysyviä jälkiä näiden lasten tulevaisuuteen, Suhonen painottaa.
– Hallituksen aiemmat päätökset, kuten työttömyysturvan lapsikorotusten poistaminen ja suojaosan leikkaukset, ovat jo merkinneet satojen eurojen kuukausittaista menetystä työttömien lapsiperheiden toimeentuloon. Nyt hallitus aikoo leikata vielä viimesijaisesta turvasta, toimeentulotuesta, 70 miljoonaa euroa, Suhonen sanoo.
– On käsittämätöntä, että hallitus puhuu perheiden tukemisesta, mutta samaan aikaan riisuu heiltä turvaverkkoja pala palalta. Näillä päätöksillä luodaan ylisukupolvisia ongelmia ja syvennetään syrjäytymistä. Kun hallitus säästää lasten kustannuksella, maksamme me kaikki siitä moninkertaisen hinnan tulevaisuudessa. Jokainen köyhyyteen ajettu lapsi kantaa näitä leikkausten jälkiä mukanaan koko elämänsä. Tämä on sydämetöntä ja vastuutonta politiikkaa, Suhonen korostaa.
SDP vaatii, että sosiaaliturvauudistuksia tehdään niin, että ne todella vähentävät köyhyyttä ja eriarvoisuutta, eivät lisää niitä.
– Suomen kansallinen tavoite on vähentää lapsiperheköyhyyttä, mutta hallituksen toimet vievät täysin päinvastaiseen suuntaan. Hallituksella on runsaasti tietoa siitä, että leikkaukset iskevät kipeimmin heikoimmassa asemassa oleviin lapsiperheisiin, ja silti se on päättänyt heikentää juuri heidän toimeentuloaan. Se ei ole virhe, vaan arvovalinta, ja paljastaa, kuinka vähän lapsiperheiden tulevaisuus merkitsee hallitukselle. Meidän tehtävämme päättäjinä on varmistaa, että jokaisella lapsella on mahdollisuus kasvaa turvassa ja ilman köyhyyden varjoa, Suhonen päättää.
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus nostaa sairastamisen hintaa – pienituloiset maksavat laskun10.9.2026 16:52:52 EEST | Tiedote
Hallitus korottaa jälleen terveydenhuollon asiakasmaksuja tilanteessa, jossa hoitoon pääsy on jo vaikeutunut. SDP kansanedustaja Piritta Rantanen pitää kehitystä kohtuuttomana erityisesti pienituloisten ja paljon hoitoa tarvitsevien kannalta.
SDP:n Marko Asell kysyy hallitukselta: Kuka maksaa datakeskusten kasvavan sähkönkulutuksen?10.9.2026 14:55:40 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Marko Asell (sd.) vaatii hallitukselta toimia, joilla varmistetaan sähkön riittävyys ja kohtuullinen hinta datakeskusten sähkönkulutuksen kasvaessa. Asell on jättänyt aiheesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.
SDP:n Eveliina Heinäluoma ja Paula Werning: Esteettisten hoitojen ongelmat tiedetty jo vuosia – miksi toimia vasta nyt?10.9.2026 14:15:25 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Eveliina Heinäluoma ja Paula Werning vaativat hallitukselta ripeitä toimia esteettisten pistoshoitojen ja muiden esteettisten hoitojen potilasturvallisuuden varmistamiseksi. Edustajat nostivat asian esiin jo vuonna 2024 jättämällään kirjallisella kysymyksellä.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Aso-järjestelmää on kehitettävä, ei ajettava alas9.9.2026 14:59:12 EEST | Tiedote
– On hyvä, että hallitus pyrkii vapauttamaan tyhjeneviä tai rahoitusongelmista kärsiviä yksittäisiä asumisoikeustaloja omistus- tai vuokra-asumiseen, mutta valtion aso-rakentamisen lakkauttaminen on liian pitkälle menevä toimi ja kaventaa kohtuuhintaisten asuntojen tarjontaa. Asumisoikeusasuntojen tarve ei ole kadonnut mihinkään, joten järjestelmää on kehitettävä, ei ajettava alas, huomauttaa ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
SDP:n Eloranta: PISA-tulosten laskun kääntäminen vaatii vahvempaa otetta8.9.2026 15:37:53 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on erittäin huolissaan Suomen PISA-tulosten laskun jatkumisesta edelleen. Erityisesti lukutaidon taso huolestuttaa, sillä heikkoja lukijoita on jo yli neljännes suomalaisnuorista ja pojista noin joka kolmannes. Hänen mukaansa tilanteeseen ei ole helppoja ja nopeita ratkaisuja, vaan oppimistulosten parantaminen vaatii pitkäjänteistä työtä ja monipuolisia toimia. Elorannan mukaan seuraavan hallituksen tulee nostaa tavoitteeksi ”Lukeva Suomi”, sillä lukutaito on pohjana kaikelle muulle oppimiselle ja yhteiskunnassa pärjäämiselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme