Tutkimus: Kotitalousvähennys ei lisännyt siivouspalveluiden käyttöä eikä vähentänyt harmaata taloutta
9.10.2025 07:00:00 EEST | Työn ja talouden tutkimus LABORE | Tiedote
Tuore tutkimus tarkastelee, miten kotitalousvähennys vaikuttaa siivouspalveluiden kulutukseen ja harmaan talouden torjuntaan. Ruotsin vuoden 2007 uudistusta hyödyntävä analyysi osoittaa, että verokannustimen vaikutukset jäivät odotettua vähäisemmiksi: kulutus ei kasvanut merkittävästi eikä veronkierto vähentynyt.

Verotutkimuksen huippuyksikön tutkijat Jarkko Harju, Sami Jysmä, Aliisa Koivisto ja Tuomas Kosonen ovat julkaisseet artikkelin International Tax and Public Finance -lehdessä, jossa arvioidaan kotitalousvähennyksen vaikutuksia siivouspalveluiden kysyntään ja yritystoimintaan.
Kotitalousvähennys on verotuksellinen kannustin, jonka tavoitteena on lisätä kotitalouksien ostamia palveluita ja vähentää harmaata taloutta. Vuonna 2007 Ruotsissa otettiin käyttöön kotitalousvähennys siivouspalveluiden osalta. Tutkimuksessa hyödynnettiin tätä politiikkamuutosta vertailemalla ruotsalaisia siivousalan yrityksiä suomalaisiin vastaaviin yrityksiin ennen ja jälkeen uudistuksen vaikutuksia difference-in-differences -menetelmän avulla.
Keskeiset tulokset
Tutkimus osoittaa, että kotitalousvähennyksen laajentaminen siivouspalveluihin ei lisännyt palveluiden kulutusta merkittävästi. Vaikka vähennyksen tarkoituksena oli kannustaa kotitalouksia ostamaan siivouspalveluita virallisesti toimivilta yrityksiltä, analyysin perusteella kuluttajat eivät reagoineet verokannustimeen odotetulla tavalla. Palveluiden kysyntä pysyi lähes ennallaan uudistuksen jälkeen.
Lisäksi tutkimuksessa havaittiin, ettei kotitalousvähennys onnistunut vähentämään harmaata taloutta siivouspalveluiden osalta. Yritysten toiminnassa ei tapahtunut merkittäviä muutoksia, jotka viittaisivat siirtymiseen viralliseen talouteen tai veronkierron vähenemiseen.
Tulokset olivat yllättäviä, mutta yksi keskeinen selitys vähäisille vaikutuksille voi olla kuluttajien heikko tietoisuus vähennyksestä. Tutkimuksessa toteutetun kyselyn perusteella ihmiset eivät ole kovin hyvin perillä kotitalousvähennysjärjestelmän yksityiskohdista, Laboren erikoistutkija Sami Jysmä toteaa.
Yhteenvetona voidaan todeta, että kotitalousvähennyksen vaikutukset siivouspalveluiden kulutukseen ja harmaan talouden torjuntaan jäivät odotettua vähäisemmiksi, mikä herättää kysymyksiä vastaavien verokannustimien tehokkuudesta.
Tutkimusryhmä
Sami Jysmä
Labore ja Tampereen yliopisto
Puh. 040 772 8768
Sähköposti: sami.jysma@labore.fi
Jarkko Harju
Tampereen yliopisto
Puh. 050 473 3892
Sähköposti: jarkko.t.harju@tuni.fi
Tuomas Kosonen
Valtion taloudellinen tutkimuskeskus VATT
Puh. 0295 519 440
Sähköposti: tuomas.kosonen@vatt.fi
Tutkimus
Harju, J., Jysmä, S., Koivisto, A., & Kosonen, T. (2025). Do tax credits for cleaning services increase consumption? International Tax and Public Finance. Lue englanninkielinen artikkeli täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sami JysmäerikoistutkijaJulkinen talous
Puh:+35840 940 2841sami.jysma@labore.fiLinkit
Labore eli Työn ja talouden tutkimus LABORE (ent. Palkansaajien tutkimuslaitos) on vuonna 1971 perustettu itsenäinen tutkimuslaitos, jossa keskitytään yhteiskunnallisesti merkittävään ja tieteen kansainväliset laatukriteerit täyttävään soveltavaan taloustieteelliseen tutkimukseen. Tutkimuksen painopistealueisiin kuuluvat työn taloustiede, julkistaloustiede sekä makrotaloustiede ja toimialan taloustiede. Lisäksi teemme suhdanne-ennusteita ja toimialakatsauksia sekä julkaisemme Talous & Yhteiskunta -lehteä ja podcasteja.
Vahvuuksiamme ovat tutkijoiden korkea tieteellinen osaaminen sekä tiivis yhteistyö kotimaisten ja ulkomaisten yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa. Tutkijoillamme on tärkeä asiantuntijarooli eri yhteyksissä ja he osallistuvat aktiivisesti yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työn ja talouden tutkimus LABORE
Kuinka paljon Suomi voisi säästää rajoittamalla suuria eläkkeitä?3.9.2026 06:53:38 EEST | Blogi
Suomessa työeläkkeille ei ole ylärajaa. Kuinka paljon julkinen talous voisi säästää, jos kaikkein suurimpia eläkkeitä rajoitettaisiin? Laboren erikoistutkija Lauro Carnicelli tarkastelee Eläketurvakeskuksen tilastojen avulla erilaisten eläkekattojen vaikutuksia ja arvioi, että jo verrattain korkea katto voisi tuottaa yli sadan miljoonan euron vuotuiset nettosäästöt.
Naiskansanedustajien puhe eriytyi mieskansanedustajista naisten edustuksen kasvaessa 1960-luvulla2.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Naisten määrän kasvu eduskunnassa ei muuttanut vain sitä, ketkä tekivät politiikkaa, vaan se korreloi myös naiskansanedustajien poliittisen puheen sisällön muutoksen kanssa. European Journal of Political Economy -lehdessä julkaistu suomalaistutkimus tarkastelee naisten ja miesten eduskuntapuheita seitsemän vuosikymmenen ajalta. Tulosten mukaan naiskansanedustajat ovat koko tarkastelujakson ajan puhuneet tilastollisesti mitattuna eri tavoin kuin miehet, mutta erot kasvoivat erityisesti 1960-luvulla, jolloin naisten osuus kansanedustajista ylitti noin 10–20 prosenttia. Tämän jälkeen erot eivät enää kasvaneet naisten osuuden lisääntymisestä huolimatta.
Kuluttajien luottamuskuilut ovat kasvun hiljainen jarru31.8.2026 12:16:31 EEST | Blogi
Keskimääräinen kuluttajaluottamus on vihdoin palannut pitkän ajan keskimääräiselle tasolle. Keskiarvo kuitenkin kätkee alleen poikkeuksellisen voimakkaan eriytymisen: hyvätuloisten luottamus on toipunut, pienituloisimpien ei, ja nuorten perinteinen luottamusetu on lähes kadonnut. Kansainvälinen vertailu tekee kuvasta vielä kiinnostavamman – sama ilmiö näkyy Ruotsissa, mutta ei juuri muualla Euroopassa. Luottamuskuilut eivät ole vain jakaumakysymys, vaan hiljainen kasvujarru: ne heikentävät kysyntää nyt ja investointeja vuosien päähän tulevaisuuteen.
Seminaari: Alustatyö, sen yhdistäminen muuhun työhön ja työuraseurauksista Suomessa28.8.2026 15:21:51 EEST | Kutsu
Mitä alustatyö Suomessa on, ketkä sitä tekevät ja miten se vaikuttaa toimeentuloon ja työuriin? Laboren ja Eläketurvakeskuksen tutkimushankkeen päätösseminaarissa esitellään uutta tutkimustietoa alustatyöntekijöiden työmarkkina-asemasta, tuloista ja työn yhdistämisestä muuhun työhön.
KUTSU | Labore julkistaa syksyn talousennusteensa 17.9.25.8.2026 15:08:08 EEST | Kutsu
Milloin suhdannekäänne näkyy uusina työpaikkoina? Pysyykö viennin kasvu yllä? Onko jatkuva epävarmuus talouskasvun jarru?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme