Parannuksia lasten uimaopetukseen Helsingissä Vihreiden aloitteesta
14.10.2025 15:19:35 EEST | Helsingin Vihreät ry | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi Vihreiden Alviina Alametsän aloitteen lasten uimataidon parantamisesta.
”Lasten uimataito on heikentynyt. Helsingissä opetussuunnitelman mukainen uimataito jää saavuttamatta jo 33 prosentilla kuudesluokkalaisista. Koulussa annettu uimaopetus on tasa-arvoisin keino taata uimataito jokaiselle lapselle”, toteaa vihreä kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen.
”On hienoa, että Helsinki tarttuu nyt toimeen lasten uimataidon parantamiseksi. Aloitteen myötä selvitetään koululaisuintien määrän lisäämistä, esikoululaisten keskitetyn uimaopetuksen järjestämistä, ja uimaopetusryhmien pienentämistä. Lisäksi allaskapasiteettia on kasvatettava, ja uimahalleista on löydettävä lisää aikaa uimaopetukselle”, Alviina Alametsä sanoo.
Alametsän ja Vanhasen mielestä oppilaiden osallistumista koulujen uimaopetukseen on myös edellytettävä entistä vahvemmin, ja uimataidossa tukea tarvitseviin lapsiin on kiinnitettävä erityistä huomiota. Kaupunki päivittää myös ohjeistuksia ja opetussuunnitelman uintia koskevia tavoitteita.
”Tärkeintä on nyt saada lisärahoitusta lasten uimaopetuksen vahvistamiseen vuoden 2026 talousarvioon, josta neuvotellaan syksyn aikana valtuustoryhmien kesken”, Alametsä ja Vanhanen sanovat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Alviina Alametsä
Puh:0407294597alviina.alametsa@gmail.comReetta VanhanenKasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari
Puh:044 5707857reetta.vanhanen@hel.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Apulaispormestari Vanhanen: Vieraskielisillä lapsilla on oltava yhdenvertaiset mahdollisuudet oppimiseen16.10.2026 12:58:01 EEST | Tiedote
Kokoomus on tänään julkaissut uudet maahanmuuttopoliittiset linjauksensa, joissa ehdotetaan heikennyksiä maahanmuuttajataustaisten lasten S2-opetukseen sekä vieraskielisten lasten oman äidinkielen opetuksen tukemisen lakkauttamista kokonaan. Toteutuessaan Kokoomuksen ehdotus vaikuttaisi Helsingissä ja pääkaupunkiseudulla asuviin lapsiin sekä alueen kouluihin.
Vihreät esittää helsinkiläisten joukkoliikennelippujen hintojen puolittamista15.10.2026 09:58:21 EEST | Tiedote
Helsingin vihreä valtuustoryhmä esittää ryhmäaloitteessaan, että helsinkiläisten HSL-lippujen hinnat puolitetaan. Julkiset varat on ohjattava bensapopulismin sijaan joukkoliikenteen tukemiseen.
Suvi Pulkkinen: Kuntien rahoitusmalli on vanhentunut – kasvukaupunkien on saatava pitää kasvunsa hyödyt13.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginvaltuutettu ja eduskuntavaaliehdokas Suvi Pulkkinen (vihr.) esittää, että kunnat saisivat pitää nykyistä suuremman osan verotuloistaan ja yleiskatteisista valtionosuuksista luovuttaisiin. Varhaiskasvatus ja perusopetus rahoitettaisiin entistä selvemmin kuntien omilla verotuloilla.
Suvi Pulkkinen ehdolle eduskuntaan: ”Lapset on suljettava leikkausten ulkopuolelle”7.10.2026 19:38:50 EEST | Tiedote
Pulkkisen mukaan Suomen tulevaisuutta rakennetaan asettamalla lapset etusijalle, vahvistamalla työnteon kannustimia ja luomalla edellytyksiä kestävälle kasvulle.
Reetta Vanhanen: Koulutuksen riittävä rahoitus mahdollistaa vaatimustason ja oppimistulosten nostamisen5.10.2026 15:37:13 EEST | Tiedote
Vihreiden kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen on palannut perhevapaalta maanantaina 5.10.2026. Vanhasen sijaisena on toiminut Shawn Huff.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme