Vihreät mukana sovussa – näin malli muuttui alkuperäisestä
Parlamentaarisen työryhmän neuvotteluihin osallistunut kansanedustaja Saara Hyrkkö toteaa Vihreiden saaneen lopulliseen sopuun mukaan paljon vihreiden vaatimuksiaan. Tärkeimpinä muutoksina Hyrkkö pitää muun muassa mallin merkittävää keventämistä verrattuna hallituksen alkuperäiseen ylikireään esitykseen, jouston mahdollisuutta ja finanssipolitiikan valvojan riippumattomuuden varmistamista.
Vihreiden eduskuntaryhmä päätti sitoutua sopuun yhdessä SDP:n, keskustan ja hallituspuolueiden kanssa. Hyrkön mukaan lopullinen malli on merkittävästi joustavampi kuin hallituksen alkuperäinen esitys.
– Neuvottelimme loppuun asti varmistaaksemme, että Suomessa on jatkossakin järjenkäyttö sallittu. Ilman Vihreiden läpi ajamia joustoja malli olisi aivan liian jäykkä ja kireä. Vihreille oli myös tärkeää varmistaa finanssipolitiikan valvojan riippumattomuus ja demokraattisesti valitun hallituksen toimintamahdollisuudet. Mikään näistä ei ollut itsestäänselvyys, Hyrkkö listaa.
Hyrkkö kertoo olevansa erityisen tyytyväinen siihen, että nyt neuvoteltu malli mahdollistaa joustavuuden kriisitilanteissa. Se mahdollistaa reagoimisen esimerkiksi globaaleihin kriiseihin, kuten pandemioihin, konflikteihin sekä ympäristökriiseihin.
Hyrkkö muistuttaa, että epävarmoina aikoina laajalla parlamentaarisella sovulla on arvonsa.
– Suomen kannalta on iso asia, että puolueet yli hallitus-oppositiorajojen ovat pystyneet sopimaan talouden tasapainottamisen suuntaviivoista. Huoli julkisen talouden kestävyydestä on yhteinen, joten on hyvä asia, että talouden tervehdyttämisen pelisäännöistä sovitaan jatkossakin yhdessä yli puoluerajojen, Hyrkkö toteaa.
– Jokaisella hallituksella on kuitenkin jatkossakin paitsi velvollisuus, myös mahdollisuus tehdä järkevää talouspolitiikkaa. Saavutettu kompromissi on enemmänkin taloudellinen turvavyö – ei pakkopaita, Hyrkkö lisää.
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta on Hyrkön kanssa samoilla linjoilla. Virran mukaan puolueen puheenjohtajana hän näkee sen olevan Suomen etu, että tavoitteesta löytyy mahdollisimman laajapohjainen parlamentaarinen sopu, joka ei kuitenkaan sanele sitä, millä keinoin taloutta pyritään tasapainottamaan. Myös hän näkee, että Vihreiden osallistuminen neuvotteluihin niiden loppuun asti mahdollisti alkuperäistä huomattavasti paremman lopputuloksen.
– Me Vihreät haluamme rakentaa Suomea, jossa jokaiselle voidaan luoda työtä, turvaa, terveyttä ja toimeentuloa ja jossa tehdään fiksua ilmasto- ja luontopolitiikkaa. Tavoitteemme politiikassa on vaikuttaa ja muuttaa maailmaa paremmaksi. Se vaatii yhteistyötä silloinkin, kun kaikki eivät ole kaikesta samaa mieltä. Olen ylpeä ja kiitollinen siitä, että meidän neuvottelijamme Saara Hyrkkö ja Atte Harjanne ovat tehneet kovan työn ja saaneet Vihreille keskeiset tavoitteet mukaan sopimukseen, Virta kehuu.
– Meille Vihreille on ollut tärkeää olla mukana muovaamassa joka tapauksessa eduskunnan enemmistön mandaatilla käyttöön tulevaa työkalua mahdollisimman hyväksi sen sijaan, että olisimme jättäytyneet sivuun talouspoliittisesta vallankäytöstä, Virta toteaa.
Yhteyshenkilöt
Saara HyrkköVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:+358 9 432 3021Puh:040 719 7604saara.hyrkko@eduskunta.fiSofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiIida TaniPoliittinen avustaja, viestinnän suunnittelija (Vihreä eduskuntaryhmä)
Puh:+358 50 520 1210iida.tani@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen: EU-maat vesittivät 2040-päästötavoitteen juuri YK:n ilmastokokouksen alla5.11.2025 11:14:09 EET | Tiedote
EU-maat pääsivät vihdoin sopuun vuoden 2040 päästötavoitteesta. Valitettavasti jarrumaat onnistuivat vesittämään tavoitetta ja lykkäämään ratkaisevia ilmastotoimia, pahoittelee vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen.
Vihreiden Pitko: Hallituksen ilmastotoimettomuus jarruttaa vihreää siirtymän investointeja – SSAB:n päätös on hälytysmerkki5.11.2025 11:03:46 EET | Tiedote
SSAB on ilmoittanut luopuvansa suunnitelmasta rakentaa Raaheen uusi miljardi-investoinnin fossiilivapaa terästehdas. Päätös on vakava muistutus siitä, että vihreän siirtymän investoinnit eivät etene Suomessa riittävällä vauhdilla. Vihreiden varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Jenni Pitko kritisoi Orpon hallitusta ilmastopolitiikan toimettomuudesta.
Vihreiden Tiina Elo: Hallituksen laadittava kansallinen luonnonvarasopimus rajoittamaan luonnonvarojen ylikulutusta4.11.2025 13:47:20 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Tiina Elo vaatii hallitusta laatimaan kansallisen luonnonvarasopimuksen, jolla rajoitettaisiin luonnonvarojen ylikulutusta ja turvattaisiin kestävän kehityksen tavoitteet.
Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen: Hallituksen lahja 30-vuotiaalle Suomen ympäristökeskukselle on massiiviset yt-neuvottelut3.11.2025 16:08:29 EET | Tiedote
Suomen ympäristökeskus Syke täyttää tänä vuonna 30 vuotta. Orpon hallituksen lahja sille on miljoonaleikkaus, joka pakottaa henkilöstön vähentämiseen. Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkosen mukaan päätös on käsittämätön ajassa, jossa luontokato ja ilmastokriisi etenevät vauhdilla.
Sofia Virta: Hallitus leikkaa lapsuudesta – tämä on aikamme häpeä3.11.2025 14:00:38 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallitus tekee tietoisia päätöksiä lisätä lapsiperheköyhyyttä, säästää lasten kustannuksella ja lähettää laskun tulevaisuuteeen. Tänään julkaistun Pelastakaa Lapset ry:n Lapsen ääni -kyselytutkimuksen mukaan perheiden väliset tuloerot heijastuvat yhä selvemmin lasten arkeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme