ABC Palokan latausasema uudistui – lisää huippunopeaa latausta sähköautoilijoille Nelostien varteen ja Jyväskylään
17.10.2025 08:10:00 EEST | Osuuskauppa Keskimaa | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa on laajentanut ABC-latauspalveluitaan avaamalla uuden suurteholatausaseman ABC Palokkaan. Asema otettiin käyttöön torstaina 16.10.2025. Tämän uuden latausaseman myötä Keskimaalla on nyt yli 60 suurteholatauspistettä Nelostien varrella Keski-Suomessa.

Osuuskauppa Keskimaa jatkaa investointeja autojen latausverkoston laajentamiseen. ABC Palokan uudistuksen myötä aseman palvelukapasiteetti kasvaa uudelle tasolle. Latausaseman kokonaisteho nousee 1400 kilowattiin, ja asiakkaiden käyttöön tulee yhteensä 14 suurteholatauspistettä aiemman kahden sijaan. Aseman yksittäisen latauspisteen maksimiteho nousee jopa 400 kilowattiin. Suurteholataus mahdollistaa entistä nopeammat lataustapahtumat ja sujuvammat pysähdykset.
− Palokan laajennuksen myötä Keskimaalla on tällä hetkellä yli 60 suurteholatauspistettä ja yli 6 megawattia lataustehoa Nelostien varrella. Kuluneen vuoden aikana suurteholatauspisteitä on lisätty Joutsaan, Vaajakoskelle ja Hirvaskankaalle, mikä merkitsee yhteensä 48 uuden suurteholatauspisteen käyttöönottoa. Keskimaan pohjoisin ABC-latausasema sijaitsee Viitasaarella. Olemme vahvasti mukana edistämässä liikenteen sähköistymistä ja ympäristöystävällisiä liikenteen palveluja Keski-Suomessa, toteaa Osuuskauppa Keskimaan liikennekaupan toimialajohtaja Heikki Tervanen.
ABC Palokan uudella asemalla maksaminen onnistuu sekä ABC-mobiililla että pankkikortilla. Latausasemalla on käytössä kotimaisen Kempowerin uusin lataustekniikka, joka takaa nopeat ja tehokkaat lataustapahtumat
– Laajennuksen ansiosta pystymme palvelemaan yhä useampia sähköautoilijoita entistä tehokkaammin ja sujuvammin. Uudet läpiajettavat ja erikoisleveät latauspaikat mahdollistavat myös perävaunullisten ajoneuvojen helpon latauksen, kertoo Osuuskauppa Keskimaan liikenne-energiakaupan palvelupäällikkö Lauri Salo.
Vuoden 2025 aikana Osuuskauppa Keskimaa toteuttaa vielä ABC Hirvaskankaan suurteholatausaseman toisen vaiheen. Ensimmäisessä vaiheessa heinäkuun alussa avattiin 12 suurteholatauspistettä. Hankkeen toinen vaihe valmistuu vuodenvaihteessa, jolloin asema palvelee 24 suurteholatauspisteellä ja 2400 kilowatin kokonaisteholla. Tämän lisäksi marraskuun lopussa avattavan Break Sokos Hotel Himoksen yhteyteen rakentuu 14 latauspisteen ABC-latausasema, joista suurteholatauspisteitä on neljä ja peruslatauksia 10.
Kaikki Keskimaan uudet ja laajennetut liikenneasemien latausasemat on toteutettu läpiajettavilla paikoilla, jotta lataus onnistuu helposti myös isommilla ajoneuvoilla ja yhdistelmillä.
Osuuskauppa Keskimaan ABC-latausasemat:
- ABC Hirvaskangas
- ABC Joutsa
- ABC Palokka
- ABC Vaajakoski
- ABC Viitasaari
- Prisma Seppälä
- Prisma Keljo
- Prisma Palokka
- S-market Jämsä
- S-market Äänekoski
- S-market Uurainen
- S-market Korpilahti
- Sokos Hotel Alexandra
- Sokos Hotel Paviljonki
- Sokos Hotel Himos
- Kauppakeskus Sokkari
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki Tervanentoimialajohtaja, liikennekauppa
Puh:010 767 3064heikki.tervanen@sok.fiLauri Saloliikenne-energioiden palvelupäällikkö
Puh:010 767 3292lauri.salo@sok.fiKuvat


Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä noin 760 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 143 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme yli 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Keskimaa ja S-Pankki rakentavat uuden palvelukokonaisuuden Seppälän Prismaan4.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa ja S-Pankki yhdistävät S-Pankin palvelut Seppälän Prisman kiinteistöön Jyväskylässä ensi keväästä lähtien. Uusiin tiloihin yhdistyvät keskustassa sijaitsevat S-Pankkiirien palvelut sekä nykyisen Prisma Seppälän Asiakasomistajapalvelu ja S-Pankki -pisteen palvelut. Palvelukokonaisuuden avauduttua asiakkaat saavat samasta paikasta päivittäiset asiakasomistaja- ja pankkipalvelut sekä sijoittamisen ja varainhoidon palvelut.
Ruokarobottien palvelualue laajenee Keski-Suomessa17.8.2026 12:30:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa laajentaa ruokarobottien palvelualuetta elo–syyskuussa Jyväskylästä myös Laukaaseen, Äänekoskelle ja Muurameen. Laukaassa, Äänekoskella ja Muuramessa robotoimitukset käynnistyvät elokuun lopulla, ja Jyväskylässä palvelu laajenee S-market Palokkaan syyskuun lopulla. Tällä hetkellä ruokarobotit toimivat Jyväskylässä S-market Savelassa ja S-market Kuokkalassa.
ABC Keuruu uudistetaan nykyaikaiseksi polttonesteen automaattiasemaksi17.8.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
ABC Keuruu uudistetaan syksyn aikana nykyaikaiseksi automaattiasemaksi. Vanha jakeluasema ja liikennemyymäläkiinteistö puretaan, ja tontille rakennetaan uusi ABC-automaattiasema. Polttonesteen jakelu keskeytyy maanantaista 17.8. alkaen purku- ja rakennustöiden ajaksi.
Keskimaan liikevaihto kasvoi alkuvuonna – marketkaupan kilpailutilanne kiristynyt6.8.2026 08:28:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan tammi-kesäkuun liikevaihto oli 395,0 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua edellisvuoteen 5,3 prosenttia. Marketkaupassa kilpailu on kiristynyt ja viileä kesä on vaikuttanut erityisesti mökkipaikkakuntien marketkauppojen myynnin kehitykseen, kun mökkeilijöitä on ollut tavanomaista vähemmän liikenteessä.
ABC Keljonkankaan uusi mittarikenttä avataan 1.7. – sähkölatausasema valmistuu heinäkuun aikana30.6.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan ABC Keljonkankaan uudistus etenee suunnitelmien mukaisesti, kun uusi polttonestemittarikenttä avataan asiakkaille 1.7. ja ABC-suurteholatausasema avataan heinäkuun aikana. ABC Keljonkankaan liikennemyymälä palvelee asiakkaita normaalisti koko kesän ajan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme