Metsästäjäliitto: Suurpetojen kiintiömetsästys koko maahan – suden viitearvoa pienennettävä
23.10.2025 12:03:30 EEST | Suomen Metsästäjäliitto ry | Uutinen
Metsästäjäliitto pitää keskeisen tärkeänä, että metsästyslain uudistus mahdollistaa tehokkaan, oikeudenmukaisen ja kestävän suurpetokantojen hallinnan koko Suomessa.

Metsästäjäliitto esittää, että kiintiömetsästys ulotetaan kaikkiin suurpetoihin – suteen, karhuun, ilvekseen ja ahmaan – eikä rajoiteta vain suteen. Kiintiömetsästys tulee ulottaa koko maahan. Tämä mahdollistaa suurpetojen tasapainoisen kannanhoidon, vähentää konflikteja ja tukee luonnon monimuotoisuutta.
Metsästäjäliitto korostaa, että kiintiömetsästys on hallinnollisesti selkeä ja nopea järjestelmä, joka vähentää tarpeettomia valituksia ja tehostaa viranomaisten resurssien käyttöä.
Susikannan nopea kasvu vaatii toimenpiteitä
Susikanta on kasvanut Suomessa merkittävästi viime vuosina: vuosina 2017–2021 kanta kaksinkertaistui ja vuosina 2021–2025 kasvu on ollut edelleen 75 %. Länsi-Suomen lauma- ja parireviirien määrä on kasvanut huomattavasti. Itärajan yli on tullut erityisesti poronhoitoalueelle poikkeuksellisen paljon susia Luoteis-Venäjältä.
Myös muualle Suomeen on tullut geenivirtaa Venäjältä, mikä on parantanut susikannan geneettistä monimuotoisuutta. Luken kanta-arvioennusteen mukaan maassamme saattaa olla jopa tuhat sutta ensi keväänä ilman kannanhoidollista metsästystä.
Suden suotuisan suojelutason viitearvo tulee päivittää tieteellisesti perustellulle tasolle: liitto esittää uudeksi viitearvoksi 165 yksilöä, mikä vastaa EU:n viitearvo-ohjeistusta ja huomioi susikannan viimeaikaisen kasvun sekä geenivirran Venäjältä.
Suden metsästyskausi tulisi liiton näkemyksen mukaan aloittaa elokuun alusta, jotta metsästyspaine kohdistuu nuoriin yksilöihin ja susien ihmisarkuus säilyy. Metsästäjäliitto painottaa, että ja vahinko- ja turvallisuusperusteinen poikkeuslupamenettely tulee säilyttää kiintiömetsästyksen rinnalla.
Liitto on valmis osallistumaan lain jatkovalmisteluun ja tarjoamaan asiantuntemustaan suurpetopolitiikan kehittämiseksi.
Metsästäjäliitto ilmaisi kantansa metsästyslain luonnokseen sitä koskevassa lausunnossaan. Lausunto kokonaisuudessaan löytyy Metsästäjäliiton lausunnot-sivulta.
Lausuntoaikaa metsästyslain muutokseen on jäljellä 24. lokakuuta saakka osoitteessa https://www.lausuntopalvelu.fi/FI/Proposal/Participation?proposalId=43b2e386-2cfc-4b8f-a432-5fb78f7bf81f
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaakko SilpolaToiminnanjohtajaMetsästäjäliitto
Puh:050 406 4836jaakko.silpola@metsastajaliitto.fiSuomen Metsästäjäliitto on valtakunnallinen metsästäjien etujärjestö, jonka jäseninä on noin 145 000 metsästäjää ja 2 700 metsästysseuraa. Tehtävämme on edistää metsästystä, luontoelämyksiä ja luonnonvarojen kestävää käyttöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Metsästäjäliitto ry
Ratkaisuja vesilintujen taantumaan – Erävedet-seminaari kokoaa asiantuntijat yhteen3.7.2026 08:57:19 EEST | Uutinen
Vesilintukannat ovat taantuneet Suomessa merkittävästi viimeisen 30 vuoden aikana. Koska Suomi on Euroopan keskeisimpiä vesilintujen pesimäalueita, asialla on laaja, kansainvälinen merkitys. Metsästäjäliiton Erävedet-seminaari kokoaa 17.8.2026 Tampereelle alan huippututkijat ja toimijat etsimään tutkittuun tietoon perustuvia ratkaisuja vesilintukantojen elvyttämiseksi.
Metsästäjät odottavat asetusta karhun kiintiöalueista ja -määristä2.7.2026 08:33:38 EEST | Uutinen
Maa- ja metsätalousministeriö antoi lausunnoille valtioneuvoston asetusluonnoksen karhun metsästyksen mahdollistamisesta alueellisiin kiintiöihin perustuen. Luonnos ei kuitenkaan määritä sitä, missä ja miten paljon karhuja voidaan metsästää tänä vuonna.
EU:n REACH-komitea hyväksyi lyijyhaulien käyttöä koskevan rajoitusehdotuksen26.6.2026 13:54:42 EEST | Uutinen
Euroopan unionin REACH-komitea äänesti 25.6.2026 komission ehdotuksesta, joka rajoittaa lyijyhaulien käyttöä metsästyksessä ja urheiluammunnassa. Äänestystulos oli tiukka: 17 jäsenvaltiota äänesti ehdotuksen puolesta, viisi vastusti sitä ja viisi pidättyi äänestämästä. Tästä huolimatta ehdotus hyväksyttiin määräenemmistöllä.
Luken susikannan arvio on varovainen25.6.2026 12:57:37 EEST | Uutinen
Metsästäjäliitto katsoo, että Luonnonvarakeskuksen (Luke) julkaisema susikannan kanta-arvio 2026 on aliarvio susien määrästä Suomessa. Luke arvioi susien määräksi 430, mikä on sama kuin vuosi sitten. Arviosta puuttuu reviirejä, vaikka alueilla on havaintoja laumasta ja jopa tämän kevään pennuista. Lähetämme tiedotteen uudelleen, sillä ensimmäisen kappaleen tietoja marraskuun susikannasta on korjattu koskemaan poronhoitoalueen ulkopuolisia susia.
Vasat turvaan niittokoneelta metsästyskoirien avulla18.6.2026 11:56:54 EEST | Uutinen
Etenkin alkukesästä heinäpellot olisi hyvä tarkastaa ennen niittoa tavalla tai toisella kauriinvasojen varalta. Tiukasti lymyävä vasa voi kuitenkin olla pelkälle ihmissilmälle hankala löytää. Riistaverinen koira ohjaajineen voikin olla maanviljelijälle suuri apu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme