Westend Indians jatkaa Espoon ykkösenä – mestari kaatui taas
24.10.2025 21:41:58 EEST | Fliiga | Tiedote
Oilers on F-liigan hallitseva mestari, mutta Espoon valtias on Westend Indians, joka nappasi jo syksyn toisen derbyvoittonsa Öljymiehistä, nyt 773 katsojan edessä lukemin 3-2. Perjantain toisessa ottelussa EräViikingit löi vieraissa FBC Turun peräti 10-5.
Espoon derbyn varovainen avauserä jäi maalittomaksi, mutta toisessa Westend Indians käytti ylivoimansa Tatu Havulan lakaistessa illan avausosuman. Kaksi minuuttia ennen toista taukoa Samuli Huppunen kiskaisi keskialueen katkon jatkoksi Heimon jo 2–0-johtoon. Oilers pääsi maalin makuun viisi minuuttia ennen loppua Eetu Sorvalin osuessa, mutta vain puolitoista minuuttia myöhemmin Samuli Junnila kiskaisi vasemmasta siivestä yllättävän laukauksen etuyläkulmaan ja ottelun voittomaaliksi jääneen 3–1-maalin. Oilers nousi vielä kerran tuntumaan Eetu Sorvalin sipaistessa Markus Salmen nappisyötön takatolpalta sisään, mutta viimeiset puolitoista minuuttia ”Heimo” ja maalivahti Juuso Jokisalo kestivät.
Turussa nähtiin kaksijakoinen ottelu, kun Marius Suominen oli laukonut toisessa erässä FBC Turun jo 4–2-johtoon. Sitten alkoi kuitenkin EräViikinkien nousu: Otto Ukskoski kavensi pian rangaistuslaukauksesta, Benjamin Tenhonen löi pelin tasoihin sen puolivälissä ja hetikohta Ukskoski iski vieraat ylivoimalla jo johtoon. Päätösjakson alkupuolella Elmeri Haveri ja Lassi Koivisto laukoivat vierasjohdoksi jo 7-4, ja viisi ja puoli minuuttia ennen loppua Daniel Tenhonen vielä kahdeksannen maalin. FBC Turun riskipeli ilman maalivahtia tuotti pakkopaikassa Marius Suomisen kavennuksen, mutta perään Elmeri Haveri ja Juuso Möttönen komistelivat EräViikinkien voittolukemia tyhjään verkkoon.
Westend Indians nousi illan voitollaan tasapisteisiin ottelun enemmän pelanneiden Oilersin ja SPV:n kanssa. EräViikingit puolestaan ohitti Hawksin nousen seitsemänneksi.
F-liigan miesten sarja jatkuu lauantaina otteluilla LASB–SPV, Nurmon Jymy–Classic, Nokian KrP–TPS ja OLS–Hawks.
F-liigan naisten perjantain ottelussa Classic löi vieraissa EräViikingit 7-4 ja nousi vastustajansa ohi sarjakakkoseksi. Sarjan kärjessä on nyt TPS:llä ja ottelun enemmän pelanneella Classicilla 15 sekä EräViikingeillä, SB-Prolla ja Kooveella 13 pistettä.
Tämän illan voittonsa Classic pohjusti heti avauserässä. Kotijoukkue pystyi kuittaamaan vielä Vilja Kuutniemen avausosuman, mutta jo ennen erätaukoa laukoivat kahdesti osunut Elli Kylmäluoma ja Natalia Pitkäkangas hallitsevan mestarin 4–1-johtoon EräViikinkien haparoidessa oman maalinsa edessä. EräViikinkien Pinja Suhonen, Iina Latvala ja Matilda Rytkönen kavensivat toisessa erässä nostaen kotijoukkueen parhaimmillaan kahden maalin päähän, mutta Veera Vilenius ja Lotta Purhonen pitivät Classicin edellä. Päätöserässä nähtiin enää yksi maali, jonka laukoi syötönkatkon jälkeen Classicille Zara Gauffin-Kauste.
Sarja jatkuu lauantaina otteluilla Northern Stars–SaiPa, FBC Loisto–Koovee, SSRA–PSS, SB-Pro–ÅIF ja TPS–Pirkat.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Neljä maalia 45 sekunnissa – mestarisuosikki aloitti murskaavasti11.9.2026 21:12:26 EEST | Tiedote
Vahvaksi mestariehdokkaaksi huudettu Esport Oilers avasi kautensa murskavoitolla, kun TPS taipui Tapiolassa peräti 14-3. Öljymiehet ampaisivat karkuun toisen erän alussa muuttamalla maalin johdon 45 sekunnissa tilanteeksi 7-2.
Classicille revanssi mestareista – F-liigan naisten sarja alkoi finalistien kohtaamisella10.9.2026 20:45:38 EEST | Tiedote
Myös F-liigan naisten sarja avattiin viime kevään finalistien kohtaamisella, ja hopeajoukkue Classic sai heti revanssin mestari TPS:stä haettuaan Kupittaalta kaikki kolme pistettä 5–2-voitolla.
Nokian KrP jatkoi mestarin ottein kun F-liiga starttasi finalistien kohtaamisella9.9.2026 21:04:47 EEST | Tiedote
Mestari Nokian KrP jatkoi siitä, mihin keväällä jäi, kun F-liigan miesten sarja käynnistyi tänään viime kauden finalistien kohtaamisella. Hopealle jäänyt Classic sai taipua Nokialla 7-3 Nico Jonaesonin säkenöityä mestarien kapellimestarina.
Liigan arvokkain pelaaja vaihtaa kilpailijan leiriin - Classicille usea supervahvistus29.5.2026 11:15:00 EEST | Tiedote
Kolme kertaa putkeen F-liigan finaalit hävinnyt Classic vahvistaa kauden 2026-27 joukkuettaan usealla supervahvistuksella. Seura julkaisi perjantaina tulevan kauden joukkueensa.
Salibandyn parhaat palkittiin kauden huipentaneessa F-gaalassa22.5.2026 21:04:11 EEST | Tiedote
Salibandykauden 2025-2026 parhaat palkittiin tänään perinteisessä kauden huipennuksessa F-gaalassa. Pöydän puhdisti etenkin Nokian KrP:n sen ensimmäiseen F-liigan mestaruuteen johtanut Joona Rantala, joka pokkasi sekä arvokkaimman pelaajan Mika Kohonen -palkinnon että vuoden hyökkääjän tittelin ja päälle vielä yleisön äänestämän viihdyttävimmän miespelaajan palkinnon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme