Myydään JVG:n uniikki single – Gramexin kampanja tekee suomalaisen musiikin historiaa
28.10.2025 09:30:00 EET | Gramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry | Tiedote
Kuinka paljon sinä olisit valmis maksamaan biisistä, josta tiedät ostohetkellä vain esittäjän? Gramex ja JVG heittävät 28.10.2025 ilmoille haasteen, jollaista ei suomalaisen musiikin historiassa ole vielä koskaan aiemmin nähty.

Yksi biisi. Yksi vinyyli. Yksi ostaja, joka ymmärtää musiikin arvon.
Gramex ja JVG käynnistävät tiistaina 28.10.2025 ennennäkemättömän kampanjan, jossa myydään ensimmäistä kertaa Suomen historiassa artistin uusi biisi vain yhtenä vinyylisinglenä halukkaalle ostajalle. Levyn tuotto lahjoitetaan lyhentämättömänä nuorten matalan kynnyksen bänditoimintaan.
JVG on tehnyt kampanjaa varten uuden, uniikin biisin – jonka pääsee kuulemaan vain levyn ostamalla. Kappale on painettu vinyylilevylle, jota on olemassa vain yksi ainoa kappale koko maailmassa. Kenellä tahansa on mahdollisuus tehdä biisistä tarjous ja saada siten itselleen pala suomalaisen musiikin historiaa.
Hommassa on kuitenkin yksi juju: ostajaksi ei välttämättä valikoidu vain se, joka tarjoaa suurimman summan – vaan se, joka tajuaa ja osaa perustella musiikin arvon. Artisti itse valitsee, kuka tai ketkä onnekkaat pääsevät levyn omistajiksi.
”Me halutaan herätellä jokainen ajattelemaan luovaa työtä ja sen arvoa hankalassa ajassa. Ei puhuta siis omasta vaan ihan kaikkien musa-alalla toimivien työn arvostuksen puolesta. Työn arvoa ei myöskään mitata pelkällä rahalla, vaan me halutaan, että ostaja myös perustelee, mitä musiikki itselleen tai yritykselle merkitsee. Toivottavasti nähdään tarjouksia faneilta, urheiluseuroilta, yrityksiltä, sijoittajilta ja ihan keneltä tahansa, joka arvostaa musiikkia ja tekijöiden ammattitaitoa”, Jare ja VilleGalle kertovat.
Julkisena tarjouksensa jättäneet tahot ilmoitetaan kampanjan ollessa käynnissä, ja tehtyjen tarjousten määrää voi seurata livenä kampanjan verkkosivuilta. Tarjousten jättäminen sulkeutuu 25.11.2025. Artistin valitsema ostaja julkistetaan joulukuun alussa.
”Me halutaan laittaa hyvä kiertämään: kaikki tulot ohjataan suoraan junnuille. Me toivotaan, että jokaisella nuorella olisi mahdollisuus harrastaa ja toteuttaa itseään – ja sitä kautta löytää oman jutun ja jengin luo.”
Levyn myyntihinta lahjoitetaan lyhentämättömänä hyväntekeväisyyteen. Lahjoituksen kohteeksi on valikoitunut kaikille nuorille avoin Rock Camp ry (keräyslupanumero: RA/2024/1883), joka tarjoaa matalan kynnyksen kiusaamisvapaata bändikerho- ja leiritoimintaa ympäri Suomen. Lue lisää Rock Campin toiminnasta täältä.
Musiikin arvo -kampanja nostaa esiin luovan työn merkityksen: Musiikki ei synny tyhjästä
Gramexin käynnistämä Musiikin arvo -kampanja avaa keskustelua musiikin ja luovan työn arvostuksesta aikana, jolloin lohdun, toivon ja yhteisöllisyyden tarve on suurempi kuin koskaan.
”Kuitenkin musiikin käytöstä ollaan valmiita maksamaan aiempaakin vähemmän, joskus ei jopa lainkaan. Uutta sisältöä julkaistaan alustapalveluihin ennätystahtia ja julkisissa tiloissa saattaa kaikua geneerinen algoritmin tehtailema taustamusiikki”, sanoo Gramexin viestintä- ja yhteiskuntasuhdejohtaja Sari Aalto-Setälä.
Myös nousseet kustannukset ja kulttuurialan leikkaukset tekevät ammattilaisten työstä entistä vaikeampaa. Kampanja haluaakin nostaa esiin juuri ihmisten tekemän musiikin arvon sekä muistuttaa, että musiikki ei synny tyhjästä.
”Muutokset ravistelevat koko musa-alaa genreistä, artistiuran vaiheesta ja tulotasosta riippumatta. On hienoa, että yksi pitkän linjan tunnetuimmista artistiduoista heittäytyi mukaan herättämään keskustelua ihan kaikkia musa-alan ammattilaisia koskevasta ilmiöstä. One for all -asennetta tarvitaan tässä ajassa”, sanoo Aalto-Setälä.
Kampanjassa tuodaan esiin usein kymmeniä ihmisiä ja tuhansia työtunteja vaatineet työvaiheet sekä tekijät musiikin takana – sekä muistutetaan, että kelvollinen korvaus on konkreettinen osoitus arvostuksesta.
”Musiikkia ei olisi ilman esittäjien, tuottajien ja muiden musiikin ammattilaisten työtä. Meidän tehtävämme Gramexissa on auttaa musiikkia menestymään ja siten tuomaan maailmaan lisää iloa ja hyvinvointia. Kun luova ala voi hyvin, se tarjoaa työtä, kasvattaa taloutta ja vahvistaa koko yhteiskuntaa”, sanoo Aalto-Setälä.
Tutustu kampanjaan:
Verkkosivut
Medialle / kampanjamateriaalit
Haastattelupyynnöt ja lisätiedot:
Sari Aalto-Setälä
Johtaja, viestintä ja yhteiskuntasuhteet, Gramex
+358 10 248 9215 / sari.aalto-setala@gramex.fi
Saara Everi
Head of Marketing & PR, PME Records
+358 40 831 4224 / saara@pmerecords.fi
Aiheen tiimoilta on mahdollista haastatella JVG:n lisäksi myös seuraavia musiikin esittäjiä: Jannika B, Mikko Kuustonen ja F (Fanni Sjöholm).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari Aalto-SetäläJohtaja, viestintä ja yhteiskuntasuhteetGramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry
Puh:+358 50 352 1073sari.aalto-setala@gramex.fiSaara EveriHead of Marketing & PRPME Records
Puh:+358 40 831 4224saara@pmerecords.fiGramex - For The Music
Gramex on äänitemusiikin esittäjien ja tuottajien tekijänoikeusjärjestö. Teemme töitä, jotta äänitteillä esiintyvät muusikot ja tuottajat saisivat työstään korvauksen ja jotta yritykset ja organisaatiot voivat hyödyntää musiikkia helposti, arvoa tuottavasti ja vastuullisesti. Meillä on yli 60 000 asiakassopimusta musiikin esittäjien ja tuottajien kanssa sekä noin 32 000 korvauksia maksavaa asiakasta.
Tärkeintä meille on musiikki. Olemme kiitollisia, että saamme osaltamme auttaa musiikkia menestymään ja siten tuoda maailmaan lisää iloa, hyvinvointia ja elämyksiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry
KORJATTU: Kesän 2026 soitetuin biisi on Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen Liekinheitin31.8.2026 13:26:04 EEST | Tiedote
Päättyvän kesän kymmenestä soitetuimmasta kappaleesta kaupallisilla ja Ylen radiokanavilla peräti kahdeksan oli kotimaisia. Soitetuin kappale kesä-heinäkuussa oli Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen Liekinheitin. Tekijänoikeusjärjestö Gramexin kesätilasto listaa kesä-heinäkuun kymmenen soitetuinta kappaletta kaupallisilla ja Ylen radiokanavilla.
Kesän 2026 soitetuin biisi on Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen Liekinheitin31.8.2026 11:31:23 EEST | Tiedote
Päättyvän kesän kymmenestä soitetuimmasta kappaleesta kaupallisilla ja Ylen radiokanavilla peräti kahdeksan oli kotimaisia. Soitetuin kappale kesä-heinäkuussa oli Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen Liekinheitin. Tekijänoikeusjärjestö Gramexin kesätilasto listaa kesä-heinäkuun kymmenen soitetuinta kappaletta kaupallisilla ja Ylen radiokanavilla.
Vuoden musiikkioivallus -palkinto Jossain on valo joka ei sammu -elokuvalle28.8.2026 19:50:00 EEST | Tiedote
Elokuva ‘Jossain on valo joka ei sammu’ palkittiin Vuoden musiikkioivallus -palkinnolla Screen Helsinki -tapahtumassa 28.8.2026. Palkinnolla nostetaan esiin innovatiivista ja kekseliästä musiikin käyttöä elokuvissa ja tv-sarjoissa. Palkinnon jakoi Gramexin ja Teoston yhteinen AV Music -palvelu.
Gramexin Musiikin arvo -videosarjan toinen artisti on Goldielocks – kurkista albumin syntyprosessiin27.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Gramexin Musiikin arvo -videosarja jatkuu torstaina 27.8. julkaistavalla Goldielocksin jaksolla, joka vie katsojat artistin toisen albumin työvaiheisiin.
Neljä av-teosta ehdolla Vuoden musiikkioivallus -palkinnon saajaksi14.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Ammattilaistuomaristo on nimennyt neljä ehdokasta Vuoden musiikkioivallus -palkinnolle, joka nostaa esiin oivaltavaa musiikin käyttöä elokuvissa ja tv-tuotannoissa. Voittaja julkaistaan 28.8.2026 järjestettävässä audiovisuaalisen alan Screen Helsinki -tapahtumassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme