Pelastakaa Lapset: Kuilu lasten välillä syvenee – pienituloisten perheiden lapsilla pulaa jopa ruuasta
3.11.2025 06:03:00 EET | Pelastakaa Lapset ry | Uutinen
Suomalaisten lasten arki eriytyy yhä selvemmin perheiden tulotason perusteella, selviää tänään julkaistussa Pelastakaa Lasten selvityksessä. Perheiden heikko taloudellinen tilanne näkyy lasten arjessa muun muassa niukkuutena ruoassa, hankinnoissa ja harrastusmahdollisuuksissa sekä lasten kokemina ulkopuolisuuden tunteina.

Pelastakaa Lasten Lapsen ääni 2025 -kyselyn mukaan perheiden väliset tuloerot heijastuvat yhä selvemmin lasten arkeen. Pienituloisten perheiden lapsista noin viidesosa (19 %) kokee, että kotona ei saa riittävästi ja säännöllisesti ruokaa. Hyvin toimeentulevien perheiden lapsista näin kokee vain 4 prosenttia. Pienituloisten perheiden lapsista lähes joka kolmannella (29 %) ei ole mahdollisuutta maksulliseen harrastukseen, kun taas hyvin toimeentulevien perheiden lapsilla vastaava luku oli 5 prosenttia.
Lisäksi selvityksestä nousevat esille sairauksien kanssa elävien perheiden taloudelliset ongelmat, kuten vaikeudet ostaa tarvittavia lääkkeitä. Myös pula hygieniatarvikkeista ja vaatteista näkyy pienituloisten perheiden nuorten vastauksissa.
“Olen vasta teini-ikäinen. Minun ei kuuluisi joutua miettimään sitä, onko minulla varaa ostaa lääkkeitä tässä kuussa.”
”Välillä jääkaapissa ei ole ruokaa, ei ole varaa mihinkään ylimääräiseen esim. uusiin vaatteisiin. Joskus ei ole edes varaa ostaa shampoota, hoitoainetta tai vartalosaippuaa.”
Lasten vastauksia Lapsen ääni 2025 -kyselyyn.
Vain joka neljäs kokee mielenterveytensä hyväksi
Perheiden taloudelliset vaikeudet heijastuvat lasten hyvinvointiin ja sosiaalisiin suhteisiin. Pienituloisten perheiden lapsista vain 23 prosenttia kokee mielenterveytensä hyväksi, kun hyvin toimeentulevien lapsilla vastaava luku on 44 prosenttia. Tiukan taloustilanteen kanssa kamppailevien perheiden lapset kertovat myös ulkopuolisuuden tunteista ja porukasta ulos jäämisen kokemuksista, sillä muut ikätoverit tekevät asioita, joihin itsellä ei ole varaa.
”Nuorten vastauksista selviää, että yli puolet pienituloisten perheiden lapsista (57 %) kokee taloudellisen tilanteen heikentyneen viimeisten vuosien aikana. Kaikista vastaajista näin kokee vain 18 prosenttia. Pienituloisten perheiden kipuillessa perusasioiden kanssa, hyvin toimeentulevat perheet matkustelevat, harrastavat ja ostavat uusia vaatteita”, Pelastakaa Lasten lapsiperheköyhyyden erityisasiantuntija Aino Sarkia sanoo.
”Ruoka on välillä aika vähissä, syömme monta päivää putkeen samaa ruokaa. Harrastuksia ei ole varaa harrastaa vaikka haluisikin.”
Lapsen vastaus Lapsen ääni 2025 -kyselyyn.
Lapset murehtivat perheen rahatilannetta ja vanhempien jaksamista
Perheen pienituloisuus kuormittaa vanhempien ohella myös lapsia. Yli puolet (54 %) heikosti toimeentulevien perheiden lapsista kokee huolta perheen taloudellisesta tilanteesta. Vanhempien jaksamisesta on huolissaan 42 prosenttia heikosti toimeentulevien perheiden lapsista, kun hyvin toimeentulevien perheiden lapsista vain 13 prosenttia kokee näin.
“Raha on tiukalla, yllättävä autohuolto maksoi yli 600 € siinä meni yli kuukauden rahat. Nyt säästetään milloin mistäkin. Äiti tehnyt parhaimmillaan kolmea työtä yhtä aikaa, jotta rahat riittää mun ja siskon harrastuksiin ja elämiseen.”
Lapsen vastaus Lapsen ääni 2025 -kyselyyn.
31 000 lasta putoamassa köyhyysrajan alapuolelle
Tänä syksynä sosiaali- ja terveysministeriö laski vaikutusarvioissaan, että hallituksen sosiaaliturvaleikkaukset pudottavat 31 000 lasta köyhyysrajan alapuolelle. Jo tehdyt ja tulossa olevat leikkaukset huolestuttavat Lapsen ääni -kyselyyn vastanneita lapsia ja nuoria, joilla on jo nyt arjessaan aineellisia puutteita. Vastaajien mukaan toimeentulotuen määrää pitäisi kasvattaa, eikä heikentää, kuten nyt ollaan tekemässä.
”Ensisijainen ratkaisu lapsiperheiden kurjistuneeseen tilanteeseen olisi parantaa perheiden toimeentuloa hylkäämällä lakimuutokset, jotka lisäävät ja syventävät lapsiperheköyhyyttä. Sosiaaliturvaleikkausten vaikutukset kasautuvat jo valmiiksi heikossa asemassa olevien perheiden harteille. Tämä heikentää merkittävästi näiden lasten ja nuorten tulevaisuudenuskoa”, Aino Sarkia muistuttaa.
Toimituksille tiedoksi :
Lapsen ääni on Pelastakaa Lasten tekemä vuosittainen kysely. Tänä vuonna kyselyn aiheina olivat lasten ja nuorten kokemukset hyvinvoinnista, arjesta ja perheen toimeentulosta.
Lasten ja nuorten vastauksia kerättiin keväällä 2025 Verianin verkkopaneelissa sekä Pelastakaa Lasten verkkokyselyllä. Yhteensä kyselyihin vastasi 2241 lasta ja nuorta. Verianin verkkopaneelissa vastaajia oli 1030 henkilöä, jotka edustavat 9–17-vuotiaiden väestöä, pois lukien Ahvenanmaa. Tulokset on painotettu vastaamaan niin sanottua vakioväestöä iän, sukupuolen ja asuinalueen mukaan. Verianin kyselyssä itsensä pienituloiseksi määritteli 19 prosenttia vastaajista. Verianin teettämä verkkopaneelikysely toteutettiin nyt ensimmäistä kertaa. Pelastakaa Lasten 12–17-vuotiaille suunnattuun verkkokyselyyn vastasi 1211 lasta ja nuorta.
Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2023 pienituloisissa perheissä eli 123 100 lasta. Tämä oli 12,2 prosenttia asuntoväestön alle 18-vuotiaista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aino SarkiaErityisasiantuntija, lapsiperheköyhyysPelastakaa Lapset ry
Puh:050 575 0289aino.sarkia@pelastakaalapset.fiMirka KartanoViestintä- ja brändipäällikkö
Puh:044 210 0056mirka.kartano@pelastakaalapset.fiKuvat

Liitteet
Linkit
Pelastakaa Lapset ry
Pelastakaa Lapset on maailman johtava sitoutumaton lapsijärjestö ja lastensuojelun ammattilainen. Turvaamme jokaisen lapsen oikeuden elämään, suojeluun, oppimiseen ja osallisuuteen Suomessa ja maailmalla. Meillä on yli sadan vuoden kokemus lapsen oikeuksien edistämisestä. Tuomme lapset ja aikuiset yhteen rakentamaan pysyvästi parempaa tulevaisuutta. Koska lasten tulevaisuus alkaa nyt.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pelastakaa Lapset ry
Pelastakaa Lapset auttaa Nepalin tuhoisan tulvan vuoksi perheistään eroon joutuneita koululaisia28.8.2026 16:36:41 EEST | Tiedote
Yhdeksän koululaista on saatettu yhteen perheidensä kanssa heidän oltuaan kaksi päivää eristyksissä koululla Pohjois-Nepalin tuhoisan äkkitulvan vuoksi. Pelastakaa Lapset kertoo pelastustoimien jatkuvan edelleen muiden oppilaiden tavoittamiseksi.
Pelastakaa Lapset: Nepalissa pelastajat etsivät eloonjääneitä – osa tulvan tuhoalueista edelleen eristyksissä27.8.2026 17:02:44 EEST | Tiedote
Pelastajat etsivät kiireesti eloonjääneitä Pohjois-Nepalin tuhoisien äkkitulvien runtelemilta alueilta. Pelastakaa Lapset toimittaa katastrofista kärsiville perheille kiireellistä hätäapua, mutta avun saaminen perille on haastavaa. Monet pahoin kärsineet alueet ovat edelleen saavutettavissa vain helikopterilla.
Kongon demokraattisen tasavallan ebolaepidemia jättää kaksi lasta päivässä orvoksi21.8.2026 02:00:00 EEST | Tiedote
Ainakin 180 lasta on menettänyt molemmat vanhempansa tai ensisijaiset huoltajansa ebolaepidemian aikana Kongon demokraattisessa tasavallassa. Tuhannet muut lapset ovat menettäneet toisen vanhempansa tai huoltajansa, mikä yhtä lailla voi altistaa heidät hyväksikäytölle, väkivallalle ja vakaville mielenterveysongelmille, raportoi Pelastakaa Lapset.
Kysely: 70 prosenttia vanhemmista pelkää lapsensa kohtaavan seksuaaliväkivaltaa verkossa20.8.2026 05:05:00 EEST | Tiedote
Lähes kaikki suomalaiset vanhemmat pitävät lasten kohtaamaa seksuaalista häirintää somessa ja verkossa vakavana ongelmana. Pelastakaa Lasten tuoreen selvityksen mukaan, kaksi kolmesta huoltajasta kokee myös tarvitsevansa lisää tietoa ja tukea lapsensa suojelemiseksi verkossa.
Maailman humanitaarisen avun päivä: Paikallisiin avustustyöntekijöihin kohdistuva väkivalta ennätystasolla17.8.2026 02:01:00 EEST | Tiedote
Viimeisten viiden vuoden aikana lähes kaikki humanitaarisen avun työntekijöihin kohdistuneet vakavat hyökkäykset ovat kohdistuneet paikallisiin työntekijöihin. Samalla kun väkivalta avustustyöntekijöitä kohtaan on noussut ennenäkemättömälle tasolle, kansainvälistä humanitaarista oikeutta rikotaan toistuvasti. Tänä vuonna Libanon, Etelä-Sudan ja Sudan ovat olleet erityisen vaarallisia avustustyöntekijöille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme