Finna.fi on reitti tutkittuun tietoon: Oikopolku laajenee museoiden ja arkistojen aineistoilla
5.11.2025 08:00:00 EET | Helsingin yliopisto | Tiedote
Finna.fi-hakupalvelun Oikopolku tutkimukseen -sisältöalue laajentuu marraskuun alussa museoiden ja arkistojen aineistopakettien myötä. Uudistus tuo mukanaan entistä monipuolisemman kokonaisuuden, joka tarjoaa valmiita reittejä tutkitun tiedon äärelle ja uusia ideoita tutkimustyöhön.

Oikopolku tutkimukseen -sisältöalue on väylä tiedonhakuun. Oikopolulle kootaan jatkossakin ajankohtaisia vinkkejä ja valmiita hakupolkuja tutkimustietoon laajasti eri aiheista. Löydät sen kautta tutkimusjulkaisuja, raportteja, tilastoja sekä teemanostoja ilmastonmuutoksesta taloudellisiin katsauksiin.
Tutkittua tietoa julkaisevat Finna.fi-hakupalvelussa erikois- ja korkeakoulukirjastot, tutkimuslaitokset sekä julkaisuarkistot. Voit tutustua esimerkiksi Suomen Pankin, Ruokaviraston ja Luonnonvarakeskuksen julkaisuihin.
Uudistuneella Oikopolulla on nyt saatavilla avoimen tutkitun tiedon lisäksi tutkimuksen aineistopaketteja. Paketteja tuottavat museot ja arkistot, ja ne esittelevät muun muassa vähemmälle huomiolle jääneitä kokoelma-aineistoja. Mukana on niin keramiikka- ja lasitaidetta, metsätyötä kuin taikauskoa käsitteleviä aineistopaketteja.
Tutkimuksen aineistopaketit vievät suoraan digitoitujen kokoelmien äärelle ja avaavat näkökulmia uusiin tutkimusaiheisiin. Sisällöt on suunnattu esimerkiksi humanistisen tai yhteiskuntatieteellisen alan opiskelijoille ja tutkijoille, tietokirjailijoille tai korkeakoulujen opettajille.
Aineistopaketteja ovat tuottaneet Aalto-yliopiston arkisto, Arkkitehtuuri ja -designmuseo, Satakunnan museo, Suomen käsityön museo, Suomen Metsämuseo Lusto, Tiedemuseo Liekki ja Työväen Arkisto. Uusia paketteja julkaistaan jatkossa lisää.
Ota Oikopolku tutkimukseen – syvenny tietoon, avarra ajatteluasi ja luo uutta tutkimusta.
Tutustu: finna.fi/oikopolku
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi Lappalainenviestinnän asiantuntijaKansalliskirjasto / Finna-palvelu
Puh:0294122765Puh:0504128250paivi.lappalainen@helsinki.fiLinkit
Finna.fi on koti Suomen kulttuuri- ja tiedeaineistoille. Hakupalvelu kokoaa museoiden, kirjastojen ja arkistojen sekä tutkimuslaitosten aineistot yhteen osoitteeseen. Kansalliskirjasto ylläpitää ja kehittää Finna-palvelua yhteistyössä organisaatioasiakkaiden kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Suuret suojelualueet auttavat pohjoisia lintulajeja selviämään ilmastonmuutoksesta10.9.2026 12:00:33 EEST | Tiedote
Kylmään ilmastoon sopeutuneet lintulajit tarvitsevat pärjätäkseen suuria suojelualueita. Etelä-Suomen pienet ja hajanaiset suojelualueet eivät riitä turvaamaan niiden tulevaisuutta ilmaston lämmetessä.
Älypotkupuku kuvaa vauvan liikkumistaitojen kehittymistä8.9.2026 07:50:32 EEST | Tiedote
MAIJU-älypotkupuku rekisteröi vauvojen liikkeitä kotona leikin aikana ja tuotti vertailukäyriä motoristen taitojen kehityksestä. Suurin osa käyristä erotteli myös lapset, joiden motorinen kehitys poikkesi tavanomaisesta
Eurooppalaiset teknologiajohtajat uskovat eurooppalaiseen malliin, vaikka ihailevat Piilaaksoa4.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Eurooppalaiset teknologia- ja alusta-alan johtajat pitävät kiinni eurooppalaisesta yhteiskuntamallista. He arvostavat Yhdysvaltojen innovaatiokykyä, mutta eivät jaa Piilaakson libertaaria aatetta. Näin todetaan VTM Elina Kiiski-Katajan väitöskirjassa, joka tarkastetaan Helsingin yliopistossa.
Terveet elintavat keski-iässä tuovat paitsi vuosia myös onnellisuutta vanhuuteen3.9.2026 08:52:08 EEST | Tiedote
Miehet, joilla oli nelikymppisenä matala sydän- ja verisuonitautiriski, säilyttivät toimintakykynsä, onnellisuutensa ja elämänlaatunsa muita paremmin ikääntyessä, osoittaa miesten 50 vuoden seurantatutkimus.
Suomessa rahoitetaan jihadismia – tuomioita ei ole, vaikka sääntely on kattavaa1.9.2026 08:11:00 EEST | Tiedote
Väitöstutkimus osoittaa, että Suomi on toimeenpannut terrorismin rahoituksen torjuntaa koskevan kansainvälisen normiston kattavasti, mutta tästä huolimatta Suomessa ei ole annettu yhtään lainvoimaista tuomiota terrorismin rahoittamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme