Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Laiho: Vahvistamme luottamusta soten rahoitukseen – diagnoositietoihin liittyvät epäselvyydet selvitetään

Jaa

Kokoomuksen lääkärikansanedustaja Mia Laiho pitää erinomaisena kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikosen päätöstä nimetä selvityshenkilö arvioimaan sote-rahoituksen diagnoositietojen toimittamista ja tietopohjan varmuutta. Laihon mukaan päätös on tärkeä askel läpinäkyvyyden lisäämiseksi sekä rahoitusmallin luotettavuuden ja kansalaisten luottamuksen vahvistamiseksi.

Mia Laiho. Kuva: Mikko Mäntyniemi
Mia Laiho. Kuva: Mikko Mäntyniemi

”Suomalaisten on voitava luottaa siihen, että hyvinvointialueiden rahoitus perustuu laadukkaaseen ja oikeaan tietoon. Nyt esiin nousseet virheet ja epäselvyydet osoittavat, että diagnoositietoihin liittyvät käytänteet on syytä käydä läpi huolellisesti ja avoimesti”, Laiho sanoo.

Viime viikkoina esillä olleet epäilykset sote-rahoituksen niin sanotun diagnoosimallin tiedoista ovat herättäneet paljon huolta. Julkisuudessa on esimerkiksi raportoitu tapauksista, joissa diagnooseja hengityselinten kroonisesta toimintavajauksesta on kirjautunut poikkeuksellisen paljon. Diagnoositiedot vaikuttavat suoraan hyvinvointialueiden rahoituksen kohdentumiseen, minkä vuoksi tietojen oikeellisuus on tärkeää. THL:n selvitysten mukaan ei kuitenkaan ole merkkejä vilpillisestä toiminnasta, vaan kyse on ollut teknisistä virheistä hyvinvointialueiden toimittamissa tiedoissa.

Mahdolliset virheet tulee korjata ja järjestelmää kehittää. Sote-rahoitusmalli otettiin käyttöön viime kaudella käytännössä keskeneräisenä. Tämä hallitus on sitoutunut selvittämään rahoitusmallin ongelmakohdat ja parantamaan rahoitusmallia”, Laiho sanoo.

”Hallitus on jo kahdesti tehnyt muutoksia rahoitusmalliin, ja kolmas vaihe on valmisteilla. Näiden päivitysten lisäksi on juuri päättynyt lausuntokierros hallituksen esitysluonnoksesta, joka avulla tullaan antamaan tietyille alueille tietyin edellytyksin lisää määräaikaa alijäämien kattamiseen. Paljon on siis jo tehty, ja työ jatkuu. Nyt käynnistettävä riippumaton selvitys tukee tulevaa lainsäädäntötyötä ja auttaa ehkäisemään vastaavia virheitä jatkossa.”

Laiho painottaa, että sote-rahoituksen tulee aina perustua lakiin, luotettavaan tietopohjaan sekä pitkäjänteiseen ja ennakoitavaan toimintaan.

”Hallitus tekee hartiavoimin työtä soten parantamiseksi. Hyvinvointialueiden asukkaat voivat luottaa siihen, että lakisääteiset palvelut turvataan riippumatta siitä, millä millä hyvinvointialueella Suomessa asuu”, Laiho summaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kauma Kaikkoselle: Velkavivulla ei ratkaista soten ongelmia13.12.2025 13:09:56 EET | Tiedote

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ehdottaa hyvinvointialueiden velkasaneerausta. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma muistuttaa, että Kaikkosen omalla hallituskaudella sellainen malli on jo luotu: arviointimenettely. Kauma korostaa Orpon hallituksen keskittyvän hyvinvointialueiden yksilölliseen tukemiseen, perusterveydenhuollon vahvistamiseen ja sote-palveluiden kehittämiseen sen sijaan, että alueiden ongelmat lakaistaisiin veronmaksajille osoitetulla miljardilaskulla maton alle.

Kokoomuksen Aalto-Setälä: Suomi alkaa kerätä hiiltä talteen – avaa yrityksille uusia markkinoita13.12.2025 10:11:29 EET | Tiedote

Suomi ottaa ison askeleen kohti puhtaampaa teollisuutta. Hallitus tukee bioperäisen hiilidioksidin talteenottoa 90 miljoonalla eurolla. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että esimerkiksi metsäteollisuudessa syntyvä hiilidioksidi otetaan talteen ennen kuin se pääsee ilmakehään. Talteen otettua hiilidioksidia voidaan varastoida tai käyttää uusien tuotteiden ja puhtaiden polttoaineiden raaka-aineena.

Kokoomuksen Aalto-Setälä: Suomi alkaa kerätä hiiltä talteen – avaa yrityksille uusia markkinoita13.12.2025 10:10:30 EET | Tiedote

Suomi ottaa ison askeleen kohti puhtaampaa teollisuutta. Hallitus tukee bioperäisen hiilidioksidin talteenottoa 90 miljoonalla eurolla. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että esimerkiksi metsäteollisuudessa syntyvä hiilidioksidi otetaan talteen ennen kuin se pääsee ilmakehään. Talteen otettua hiilidioksidia voidaan varastoida tai käyttää uusien tuotteiden ja puhtaiden polttoaineiden raaka-aineena.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye