Pelastuslautakunnassa käsiteltiin Keski-Uudenmaan pelastuslaitoksen vuosien 2027–2030 investointisuunnitelmaa ja kalustohankintoja
Vantaan ja Keravan ja Keski-Uudenmaan hyvinvointialueiden pelastuslautakunta kokoontui keskiviikkona 12.11.2025. Kokouksessa käsiteltiin pelastuslaitoksen investointisuunnitelmaa vuosille 2027–2030, sammutusautojen, säiliöautojen sekä säiliösammutusautojen hankintaa sekä nuorisovaltuustojen edustajien nimeämistä.

Pelastuslautakunta käsitteli keskiviikkona Keski-Uudenmaan pelastuslaitoksen investointisuunnitelmaa, joka sisältää toistuvia hankintoja operatiivisen toimintavalmiuden turvaamiseksi. Vuodelle 2027 suunnitellaan seuraavat hankinnat:
Ensihoitoyksiköt ja lääkinnän johtoyksikkö
Korvaushankintana operatiivisen toimintavalmiuden ylläpitämiseksi 5 ensihoitoyksikköä ja lääkinnän johtoyksikkö, kustannusarvio 1 420 000 €. Tämä osio liitetään SOTE-toimialojen investointiesitykseen.
Miehistönkuljetusautot
Korvaushankintana 2 miehistönkuljetusautoa, jotka rahoitetaan osittain poistuvien ajoneuvojen myynnillä. Kustannusarvio 130 000 €.
Sammutuskalusto
Korvaushankintana operatiivisen toimintavalmiuden ylläpitämiseksi 2 sammutusyksikköä, 1 säiliösammutusauto kärkiyksiköksi ja 1 konttiyksikkö. Kustannusarvio 2 450 000 €.
Ensihoidon leasingkaluston lunastaminen
Neljä ensihoitoyksikköä lunastetaan jäännösarvolla (135 000 €) korvaamaan vanhentunutta varakalustoa, ja varaudutaan osaltaan mahdollisen sotilaallisen voimankäytön aiheuttamaan ensihoidon lisäresurssien tarpeeseen.
Kaikki hankinnat rahoitetaan pitkäkestoisilla lainoilla (4–30 vuotta) ja huomioidaan pelastuslaitoksen talousarviossa poistoina.
Pelastuslautakunta päätti esittää aluehallitukselle ja edelleen aluevaltuustolle hyväksyttäväksi pelastuslaitoksen investointisuunnitelmaesityksen. Valmistelijat voivat tehdä esitykseen teknisiä tarkennuksia, kun sitä yhteensovitetaan hyvinvointialueen investointisuunnitelmaan.
Sammutusautojen, säiliöautojen sekä säiliösammutusautojen hankinta Keski-Uudenmaan pelastuslaitokselle
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueella on seuraavan neljän vuoden aikana tarve 8–10 sammutusautolle, 2–4 säiliöautolle sekä 1–2 säiliösammutusautolle Keski-Uudenmaan pelastuslaitokselle.
Pelastuslautakunta päätti hankkia sammutusautot, säiliöautot sekä säiliösammutusautot Saurus Oy:lta siten, että sopimus on määräaikainen alkaen sopimuksen allekirjoituksesta, ja se on voimassa 31.12.2027 asti. Sen jälkeen sopimus jatkuu toistaiseksi voimassa olevana. Hankinnan arvioitu kokonaisarvo on noin 9 641 566,40 euroa (alv 0 %) sisältäen optiot.
Pelastuslautakunta päätti oikeuttaa pelastusjohtajan allekirjoittamaan sopimuksen Saurus Oy:n kanssa, kun hankintapäätös on lainvoimainen, sekä oikeuttaa pelastusjohtajan jatkossa päättämään investointisuunnitelman mukaisten sammutusautojen, säiliöautojen ja säiliösammutusautojen hankinnasta.
Nuorisovaltuuston edustajien nimeäminen pelastuslautakuntaan
Pelastuslautakunta päätti pyytää Vantaan ja Keravan sekä Keski-Uudenmaan hyvinvointialueiden nuorisovaltuustoja nimeämään edustajansa ja varaedustajansa pelastuslautakuntaan valtuustokaudelle 2025–2029.
Avainsanat
Kuvat

Keski-Uudenmaan pelastuslaitos
Tehtävänämme on pelastustoiminnan järjestäminen, onnettomuuksien ehkäisy sekä häiriötilanteisiin ja poikkeusoloihin varautuminen toiminta-alueellamme.
Keski-Uudenmaan pelastuslaitos kuuluu hallinnollisesti Vantaan ja Keravan hyvinvointialueeseen, mutta palvelee myös Keski-Uudenmaan hyvinvointialuetta. Toimimme kahdeksan kunnan alueella tiiviissä yhteistyössä lähialueiden pelastuslaitosten ja muiden viranomaisten ja toimijoiden kanssa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vantaan ja Keravan hyvinvointialue
Räddningsnämnden behandlar Mellersta Nylands räddningsverks investeringsplan för åren 2027–203010.11.2025 09:14:00 EET | Pressmeddelande
Räddningsnämnden för Vanda och Kervo samt Mellersta Nylands välfärdsområden sammanträder onsdagen den 12.11.2025. Vid sammanträdet behandlas räddningsverkets investeringsplan för åren 2027–2030 samt valet av ungdomsfullmäktiges representanter.
Pelastuslautakunnassa Keski-Uudenmaan pelastuslaitoksen vuosien 2027–2030 investointisuunnitelma10.11.2025 09:14:00 EET | Tiedote
Vantaan ja Keravan ja Keski-Uudenmaan hyvinvointialueiden pelastuslautakunta kokoontuu keskiviikkona 12.11.2025. Kokouksessa käsitellään pelastuslaitoksen investointisuunnitelmaa vuosille 2027–2030 sekä nuorisovaltuustojen edustajien nimeämistä.
Tietojenkalasteluviestejä lähetetty hyvinvointialueen lastensuojelun nimissä6.11.2025 12:28:03 EET | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen lastensuojelun nimissä on lähetetty tietojenkalasteluviestejä asiakkaille. Pyydämme asiakkaitamme olemaan erityisen tarkkana ja välttämään reagointia epäilyttäviin viesteihin.
VAKE kannattaa lakimuutosta hyvinvointialueiden alijäämän maksuaikatauluun28.10.2025 13:46:21 EET | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen (VAKE) aluehallitus kokoontui 28. lokakuuta 2025. Kokouksessa käsiteltiin muun muassa hyvinvointialueita koskevaa lakimuutosta ja päätettiin Tennistien hammashoitolan siirtämisestä Tikkurilan terveysasemalle.
Aluevaltuusto teki päätöksiä yhteistyösopimuksesta, asiakasmaksuista ja investoinneista27.10.2025 21:42:14 EET | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen aluevaltuusto kokoontui 27.10.2025 ja hyväksyi useita päätöksiä, jotka koskevat alueen yhteistyötä, asiakasmaksuja, talouden seurantaa sekä tulevien vuosien investointeja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
