Bättre kvalitetsklass för badvattnet på två stränder – dagvattnet möjlig källa till bakterier
Vasa stads åtgärder för att förbättra badsträndernas vattenkvalitet syns i de nya resultaten. Enligt den årliga rapport som hälsoskyddsmyndigheten har utarbetat får Sandö och Gustavsborg bättre kvalitetsklassificering för badvattnet nästa år. Kvalitetsklassificeringen för Abborrön förblir däremot dålig. Uppföljningen av vattenkvaliteten och åtgärderna fortsätter sommaren 2026.

Klassificeringen av badvattnet vid Sandö stiger från dålig till tillfredsställande, och vid Gustavsborg från tillfredsställande till god. Klassificeringen för Smulterö förblir god och för Strömsö utmärkt. Kvalitetsklassen för Abborrön är dålig för tredje året i rad. Om badvattnet klassificeras som dåligt fem år i rad, måste myndigheten införa ett permanent badförbud under minst en badsäsong.
Kvalitetsklasserna för badvattnet baseras på halterna av tarmbakterier, som staden mäter vid badstränderna varje år under juni–augusti. Kvalitetsklasserna för nästa sommar baseras på resultaten från de fyra senaste badsäsongerna (2022–2025).
– De förbättrade resultaten för Sandö och Gustavsborg visar att de vidtagna åtgärderna har varit i rätt riktning. Vasa stad har satsat bland annat på att städa badstränderna och på att driva bort gäss med hjälp av hundar. Förra sommaren arbetade Gåspatrullen med fem hundar, och stränderna var betydligt renare jämfört med tidigare år, säger hälsoingenjör Maarit Kantola.
I år utreddes bakteriernas ursprung
Sommaren 2025 undersöktes orsakerna till den dåliga kvaliteten på badvattnet genom omfattande bakterieuppföljning i dagvattnet, ett dike, kanalen och Toby å. Prover togs vid alla sju provtagningsplatser fyra gånger under regniga dagar, då mest dagvatten rinner ut i havet.
– Bakteriehalterna som mättes i dagvattnet var mångdubbla jämfört med proverna från dikena och Toby å, särskilt efter den torra perioden på 19 dagar i juli. En del av bakterierna i badvattnet kan komma från föroreningar som följer med regnvattnet. I Vasa leder flera dagvattenrör direkt ut i havet, säger Kantola.
Tarmbakterier hamnar i dagvattnet och vattendragen bland annat från djurspillning samt läckage och felkopplingar i spillvattenavlopp. Andra betydande utsläppskällor är erosion, skräp och avfall samt gödsel som används på grönområden. Mikrober samlas under torra perioder till exempel på gator och gårdar, varifrån de sköljs ut i vattendragen vid regn.
De praktiska åtgärderna fortsätter nästa sommar
Arbetet med att förbättra badvattnet fortsätter på bred front. Vid Abborrön och Gustavsborg kommer bakteriehalterna i badvattnet nästa år att följas upp mer frekvent än tidigare för mer exakt information om föroreningar som sköljs ut vid regn och effekterna av dagvattnet.
I Sandviken främjas planeringen av en fördröjningsbassäng för dagvatten i närheten av bobollsplanen. Bassängen är avsedd att hjälpa till med hanteringen av regnvatten och förbättra dagvattnets kvalitet innan det leds ut i vattendragen.
Bortdrivningen av gäss fortsätter med hjälp av hundar på badstränderna vid Abborrön, Sandö, Smulterö och Gustavsborg samt i Metvikens aktivitetspark. Åtgärderna syftar till att minska gåsspillning på stränderna och således förbättra hygienen på stranden och i badvattnet.
De officiella åtgärdsgränserna för bakteriehalter i badvatten är 500 MPN/100 ml för E. coli och 200 MPN/100 ml för intestinala enterokocker. Dagvatten och andra vattenområden som undersökts under sommaren har inga åtgärdsgränser, eftersom de inte är avsedda för bad. Även om provtagningsplatserna under sommaren låg längre bort från badstränderna kan det för jämförelsens skull konstateras att bakteriehalterna i diket, kanalen och ån närmade sig gränsvärdena för badvatten, särskilt vad gäller intestinala enterokocker. I dagvattnet var bakteriehalterna däremot typiskt 5–10 gånger högre och efter den torra perioden till och med upp till 200 gånger högre jämfört med åtgärdsgränserna för badvatten.
Nyckelord
Kontakter
Maarit KantolaHälsoingenjör
Tel:0405551184maarit.kantola@vaasa.fiBilder

Länkar
I Vasa, Nordens energihuvudstad, är det lätt att vara lycklig.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Elina Vähälä tolkar Sjostakovitjs violinkonsert i Vasa5.12.2025 12:17:04 EET | Pressmeddelande
Elina Vähälä, en av Finlands mest lysande violinister, är inte bara professor vid Musikuniversitetet i Wien utan också en ovanligt mångsidig solist. Hon tolkar Dmitrij Sjostakovitjs andra violinkonsert under Vasa stadsorkesters konsert torsdagen den 11.12 kl. 18 i Vasa stadshus. Under kvällen medverkar också den högklassiga kammarorkestern Wegelius Kammarstråkar tillsammans med stadsorkestern.
Elina Vähälä tulkitsee Šostakovitšin viulukonserton Vaasassa5.12.2025 12:17:01 EET | Tiedote
Suomen valovoimaisimpiin viulisteihin kuuluva Elina Vähälä on paitsi Wienin musiikkikorkeakoulun professori myös poikkeuksellisen monipuolinen solisti. Hän tulkitsee Dmitri Šostakovitšin toisen viulukonserton konsertissa torstaina 11.12. klo 18 kaupungintalolla. Illassa esiintyy Vähälän ja kaupunginorkesterin kanssa myös korkeatasoinen kamariorkesteri Wegelius Kammarstråkar.
Sofi Djupsjöbacka är årets attitydpåverkare 20255.12.2025 09:55:26 EET | Pressmeddelande
Rådet för personer med funktionsnedsättning i Vasa premierar varje år en attitydpåverkare som med sina handlingar främjar positiva attityder till personer som har en funktionsnedsättning. I år premieras Sofi Djupsjöbacka, som är aktiv som frivillig och främjar delaktighet bland personer som har en funktionsnedsättning.
Sofi Djupsjöbacka on vuoden 2025 asenne-edistäjä5.12.2025 09:53:10 EET | Tiedote
Vaasan vammaisneuvosto palkitsee vuosittain asenne-edistäjän, joka edistää omalla toiminnallaan myönteisiä asenteita vammaisia ihmisiä kohtaan. Tänä vuonna palkinnon saa Sofi Djupsjöbacka, joka on aktiivinen vapaaehtoinen ja vammaisten osallisuuden puolestapuhuja.
Vårterminen inleds den 7.1.2026 vid Vasa medborgarinstitut Alma4.12.2025 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Kurserna vid Vasa medborgarinstitut Alma för vårterminen 2026 startar från och med den 7 januari 2026. Under våren erbjuds cirka 200 kurser, och dessutom finns det fortfarande plats på vissa helårskurser som startade på hösten. Kurser ordnas inte bara i Vasa utan även i Vähäkyrö, Laihela och Isokyrö.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum