Teollisen myynnin hanke juhlistaa yritysyhteistyötä – koulutus jo hyvässä vauhdissa
10.12.2025 12:26:39 EET | Tampereen yliopisto | Tiedote
Tampereen yliopisto alkoi tänä vuonna kouluttaa diplomi-insinöörejä myyntiosaajiksi. Investointituotteiden ja teknologiapalveluiden koulutus- ja tutkimuskokonaisuus käynnistyi työelämäprofessuurilla.

Poikkeuksellisen laajassa yritysyhteistyössä yritys- ja säätiökumppanit ovat tähän mennessä sitoutuneet lahjoittamaan 1,7 miljoonaa euroa. Tavoitteena on parantaa teknologia- ja teollisuusyritysten myyntiosaamista ja edistää niiden kansainvälistä kasvua.
Hankkeen ensimmäisessä vaiheessa mukaan rekrytoitiin tekniikan tohtori Tuukka Ahoniemi, joka aloitti työelämäprofessorina johtamisen ja talouden tiedekunnassa, tuotantotalouden yksikössä.
Teollisen myynnin perusopetus on jo käynnistynyt Tampereen yliopistossa.
– Opiskelijat arvostavat konkreettisia esimerkkejä, jotka täydentävät akateemista teoriaa ja tuovat myyntityön lähemmäs todellista työelämää. Aihe selvästi kiinnostaa opiskelijoita. Lyhyestä markkinointiajasta ja vapaaehtoisuudesta huolimatta kurssi tuli ylibuukatuksi, Ahoniemi kertoo.
Teollisen myynnin osaamis- ja tutkimuskeskus perusteilla
Vahvan startin innoittamana alkuperäisen lahjoitusprofessuurin ympärille ollaan rakentamassa kokonaista Teollisen myynnin osaamis- ja tutkimuskeskusta.
Työelämäprofessorin perustetaan tutkimusryhmä, joka keskittyy tuottamaan ajankohtaista tutkimustietoa modernista teollisesta myynnistä yhteisten yrityshankkeiden kautta. Työelämäprofessorin työpariksi rekrytoidaan teolliseen myyntiin keskittyvä tenure track-professori, ja haku avautuu lähiaikoina.
Johtamisen ja talouden tiedekunnan dekaani Marko Seppänen korostaa hanketta erinomaisena esimerkkinä siitä, miten yritysmaailma ja yliopisto saavat yhteistyöllä asioita aikaan ketterästi.
– Saimme projektiin niin vahvan tuen ja sidosryhmäverkoston yrityskumppaneista, että nopea startti oli mahdollista. Yritysyhteistyötä hyödynnetään suoraan opetuksessa vierailuluentojen, oikeiden yritystapausten ja opinnäytetöiden muodossa, johtamisen ja talouden tiedekunnan dekaani, teollisuustalouden professori Seppänen kertoo.
Hanke herätti huomiota viime syksynä, kun se pääsi finaaliin ja palkittiin kunniamaininnalla Vuoden teollisuusteko 2025 -kilpailussa Alihankinta-messuilla
Kaupallinen menestys lähtee asiakasymmärryksestä
Ahoniemen mukaan investointituotteiden ja teknologiapalveluiden kaupallistamisessa on kyse ennen kaikkea asiakkaan arvonluonnin lisäämisestä. Teknisesti suuntautuneilla henkilöillä on merkittävä rooli teollisuuden myyntiprosesseissa.
Kokonaisvaltaisempi integraatio osaksi teknillisten aineiden opintokokonaisuuksia on hyvässä vauhdissa Tampereen yliopistossa.
– Usein myynti on ulkoistettu erilliselle myyntiorganisaatiolle, ja tuotekehitys toimii omassa siilossaan ilman jatkuvaa dialogia asiakkaiden kanssa. Silloin joudutaan helposti tilanteeseen, jossa maailman parhaita teknologiaratkaisuja kehitetään oletetun asiakasarvon pohjalta, eikä todellisten ja todennettujen tarpeiden mukaan. Tähän haasteeseen teollisen myynnin taitavat diplomi-insinöörit ovat mielestämme parhaita vastaamaan, Seppänen ja Ahoniemi linjaavat.
Tavataan Hervannassa 12. joulukuuta
Tule tapaamaan teollisen myynnin hanketta Tampereen yliopiston Hervannan kampukselle. Perjantaina 12.12. klo 14 Tietotalon aulassa (Korkeakoulunkatu 1, Tampere) järjestetään tilaisuus, joka juhlistaa yhteistyötä. Teollisen myynnin osaamis- ja tutkimuskeskuksen lahjoittajataulu paljastetaan. Paikalla tapaat kouluttajia sekä yritysten ja yhteisöjen edustajia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoa:
Työelämäprofessori Tuukka Ahoniemi
tuukka.ahoniemi@tuni.fi
050 350 2586
Dekaani Marko Sepppänen
marko.seppanen@tuni.fi
040 588 4080
Median haastattelupyynnöt myös:
Viestinnän asiantuntija Mikko Korhonen
mikko.korhonen@tuni.fi
050 437 7310
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Työterveysdata paljastaa: kun työntekijä voi vaikuttaa omaan työhönsä, toistuvat poissaolot vähenevät17.3.2026 09:20:00 EET | Tiedote
Tuore tutkimus osoittaa, että työterveyshuollon perustyössä kertyvä data ennustaa sairauspoissaoloja huomattavan tarkasti. Yksittäiset masennusoireet ja vähäiset vaikutusmahdollisuudet työssä kertovat kohonneesta riskistä jo etukäteen. Kiinnostava yksittäinen havainto oli, että 45–54 vuoden ikä suojaa työpaikan kielteisistä kokemuksista johtuvalta työkyvyn heikkenemiseltä.
Miten käyttää tekoälyä reilun rekrytoinnin tukena? Uusi käsikirja neuvoo12.3.2026 13:58:09 EET | Tiedote
Uusi tekoälyn käyttöä rekrytoinnissa käsittelevä maksuton verkkokäsikirja julkaistaan tiistaina 17.3.2026. Käsikirja on suunnattu käytännönläheiseksi perusoppaaksi rekrytoijille, HR-asiantuntijoille, esihenkilöille sekä kaikille aiheesta kiinnostuneille.
Kuka omistaa Euroopan tiedotusvälineet? Tietokanta avaa 700 median omistussuhteet12.3.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Kansainvälisen Euromedia Ownership Monitor (EurOMo) -tutkimushankkeen tietokanta avaa laajasti median omistussuhteita Euroopassa. Uudistetun tietokannan avulla kuka tahansa voi tarkastella Euroopan mediakentän omistus- ja määräysvaltasuhteita aiempaa läpinäkyvämmin.
Persoonallisuusarviointi on neuvottelua tiedosta, vallasta ja luottamuksesta11.3.2026 15:00:33 EET | Tiedote
Rekrytointiprosessit ovat nykyisin monivaiheisia, ja niihin sisältyy yhä useammin psykologinen henkilöarviointi. YTM Teija Ahopelto pureutuu väitöstutkimuksessaan vuorovaikutuksen ytimeen analysoimalla, mitä tapahtuu, kun yksilön persoonallisuus alistetaan mittaamiselle ja ammattilaisen arviolle. Tutkimuksen mukaan persoonallisuustestit jäsentävät vuorovaikutusta ja ohjaavat sitä, mihin kiinnitetään huomiota. Persoonallisuusarviointi on pohjimmiltaan neuvottelua siitä, kenellä on oikeus tulkita ja määritellä työnhakijan persoonallisuutta.
Tampereen yliopistosta valmistuu 116 uutta lääkäriä11.3.2026 12:40:00 EET | Tiedote
Tampereen yliopistosta valmistuvat lääketieteen lisensiaatit vannovat lääkärinvalansa perjantaina 13.3.2026. Nyt valmistuvat mukaan lukien Tampereen yliopistosta on valmistunut kaikkiaan 4554 lääketieteen lisensiaattia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme