Keskuskauppakamari: Halpatuonti vääristää joulukaupan kilpailua
11.12.2025 06:55:00 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote
Keskuskauppakamari vaatii ripeitä toimia halpatuonnin rajoittamiseksi kiinalaisista verkkokaupoista. Alle 150 euron arvoisten pienpakettien tullivapauden poistoa on kiirehdittävä EU:ssa ja pienpaketeille on otettava käyttöön käsittelymaksu. Kiinalaiset halpatuotteita myyvät verkkokaupat vääristävät kilpailua etenkin joulusesongin aikaan.

Tullin arvion mukaan Suomeen saapuu tänä vuonna jopa 50 miljoonaa alle 150 euron arvoista pakettia kolmansien maiden verkkokaupoista. Määrä on rajussa kasvussa, sillä viime vuonna vastaavia paketteja saapui 28 miljoonaa kappaletta. Paketeista 98 prosenttia oli Kiinasta.
“Kuluttajien on syytä huomioida, että kiinalaisilta verkkoalustoilta tilatut tuotteet eivät välttämättä ole turvallisia. Esimerkiksi lelut, vaatteet ja kosmetiikka saattavat sisältää EU:n alueella kiellettyjä kemikaaleja. Turvallisuuden lisäksi kuluttajien kannattaa muistaa joulukaupassa myös vastuullisuus ”, sanoo Keskuskauppakamarin varatoimitusjohtaja Johanna Sipola.
Keskuskauppakamari peräänkuuluttaa reiluja pelisääntöjä kotimaisille kaupoille sekä kolmansien maiden verkkoalustoille.
”Tällä hetkellä kilpailu ei ole reilua. Kiinalaisten verkkoalustojen myyjät välttävät kotimaisia ja eurooppalaisia yrityksiä koskevia velvoitteita. Esimerkiksi jäte- ja kierrätyskustannukset sekä tuotteiden valvontaan liittyvät kustannukset jäävät suomalaisten maksettaviksi”, Sipola sanoo.
Keskuskauppakamarin mukaan toimia ongelman ratkaisemiseksi tarvitaan sekä EU-tasolla että kansallisesti.
“Kiinalaisten verkkoalustojen vastuuta on lisättävä tuoteturvallisuuden parantamiseksi. EU:n on kiirehdittävä tulliuudistusta ja pienpaketeille on myös otettava käyttöön käsittelymaksu. Lisäksi viranomaisten toimivaltuuksia on laajennettava niin EU-tasolla kuin kansallisesti, jotta kiinalaisten verkkoalustojen ongelmiin päästään puuttumaan”, Sipola sanoo.
Ministeri Marttisen perustama työryhmä oikea askel
Keskuskauppakamari kiittää työministeri Matias Marttista työryhmän perustamisesta halpatuontiin liittyvien ongelmien ratkaisemiseksi. Marraskuussa eduskuntaan edennyt Krääsätalous kuriin -kansalaisaloite osoitti, että myös kuluttajat toivovat muutosta.
”Huoli halpatuonnin ongelmista on laajasti jaettua. Ratkaisuja ja toimenpiteitä tarvitaan pikaisesti”, toteaa Sipola.
Yhteyshenkilöt
Johanna SipolaVaratoimitusjohtaja, johtaja, vaikuttaminen ja kilpailukyky
Puh:050 352 1172johanna.sipola@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Vuoden kauppakamariksi Turun kauppakamari11.9.2026 10:21:36 EEST | Tiedote
Vuoden kauppakamari ja Vuoden kauppakamarilainen palkittiin 9.–10. syyskuuta järjestetyillä kauppakamaripäivillä Oulussa.
Kauppakamarikysely: Suomalaisnuorten osaamistason lasku voi romahduttaa yritysten kasvuhaaveet – ”Pisa-syöksy ei ole vain koulun ongelma”8.9.2026 11:10:28 EEST | Tiedote
Yli 80 prosenttia kauppakamarien kyselyyn vastanneista yrityksistä näkee jo nyt kilpailukykyään haastavan eniten nuorten osaamistaso ja valmiudet. Kyselyyn vastasi lähes 900 yritystä.
Kauppakamarikysely: Työelämän joustot yritysten tärkein toive tulevalle hallitukselle4.9.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Jotta kasvu olisi mahdollista, yritykset toivovat seuraavan hallituksen lisäävän työmarkkinoiden joustavuutta, vauhdittavan investointeja ja uudistuksia sekä keventävän sääntelyä ja sujuvoittavan lupaprosesseja. Tiedot selviävät kauppakamarien kyselystä, johon vastasi 885 yritystä ympäri Suomen.
Keskuskauppakamari: Budjettiriihen päätökset vauhdittavat alkanutta talouskasvua – Yhteisöveron alentaminen lisää investointeja1.9.2026 21:01:32 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan hallituksen budjettiriihessä tekemät päätökset vauhdittavat käynnistynyttä talouskasvua lisäämällä yritysten toimintaympäristön kannustavuutta ja luottamusta.
Keskuskauppakamari: Hallituksen on budjettiriihessä painettava kasvuun kaasua – jo sovittu yhteisöveron alentaminen hyödyttää erityisesti pk-yrityksiä1.9.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Talous on elpymisvaihteella ja kasvu on tällä hetkellä laaja-alaista. ”Hallituksen on budjettiriihen päätöksillä vahvistettava kasvua ja pidettävä yritysten toimintaympäristö ennakoitavana”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme