Helsingissä lapset tutustuvat kieliin esiopetuksen kielimaistiaisissa – monipuolistaa ekaluokkalaisten kielivalintoja
12.12.2025 08:15:00 EET | Helsingin kaupunki, kasvatuksen ja koulutuksen toimiala | Tiedote
Kaikki Helsingin kaupungin esiopetusryhmät toteuttavat kielimaistiaisia, joiden tavoitteena on herättää lapset kiinnostumaan eri kielistä ennen koulutien alkamista. Perheet tekevät peruskoulun A1-kielivalinnat tammikuussa, ja Helsingissä lapsi voi valita muitakin kieliä kuin englannin.

Esiopetuksen lapsiryhmässä kielimaistiaisista vastaa varhaiskasvatuksen opettaja, joka tutustuttaa lapsia 20–30 minuutin kielimaistiaistuokiossa kieliin laulujen ja leikkien avulla.
Suuri osa perheistä valitsee peruskoulun A1-kieleksi englannin, mutta Helsingissä on mahdollista opiskella muitakin kieliä ensimmäisestä luokasta lähtien. Eskarin kielimaistiaiset osoittavat lapsille, että maailmassa on monia kieliä.
– Tämä vahvistaa moninaisuutta ja avartaa kieliympäristöä. Lasten tutustuttaminen kieliin parantaa heidän kielikorvaansa ja vahvistaa myös suomen kieltä sekä yleistä kielten oppimista, varhaiskasvatuksen opettaja Kirsi Saarinen Päiväkoti Kanervasta miettii.
Hänen esiopetusryhmänsä on tänä syksynä maistellut tuokioissa ruotsia ja saksaa. Lapset ovat tutustuneet toiminnan kautta esimerkiksi väreihin, tervehdyksiin, numeroihin ja liikennevälineisiin.
Tavoitteena A1-ruotsin laajentaminen
Kielimaistiaiset on lisätty elokuussa 2025 päivitetyn Esiopetuksen opetussuunnitelman Helsingin tarkennukseen. Varhaiskasvatuksen kielimaistiaiset ovat osa Helsinki oppii ruotsia -hanketta, jonka tavoite on A1-ruotsin laajentaminen perusopetuksessa. Helsinki pyrkii edistämään ruotsin ja muiden kielten vahvistamista erilaisin teoin myös maahanmuuttotaustaisen lasten ja nuorten elämässä segregaation torjumiseksi.
– Tiedotamme perheitä ruotsin kielen hyödyistä ja kannustamme valitsemaan A1-kieleksi ruotsin. Kielimaistiaisia pidetään jokaisessa esiopetusyksikössä, ja ruotsi on yksi kielistä, projektikoordinaattori Ina Saloheimo kertoo.
Hankkeessa valmistettu kielimaistiaistuokioiden materiaali on kenen tahansa helppo ottaa käyttöön, eikä ruotsia tarvitse varsinaisesti osata. Materiaalissa on sanastoja ja fraaseja, ääntämistä, eri teemoja, valmiita videoita tekstityksineen sekä koreografiaa.
Helsinki tekee lisäksi tiivistä yhteistyötä Kielilähettiläät ry:n kanssa. Kielilähettiläät vierailevat kaupungin peruskouluissa ja lukioissa, ja yhteistyö on laajenemassa myös esiopetukseen.
– Tavoite on lapsen innostuminen kielistä. Tutkimusten mukaan varhaiset positiiviset kokemukset kielistä kantavat myöhemmin, Saloheimo sanoo.
Kielimaistiaisten materiaali soveltuu esiopetusryhmien lisäksi perusopetuksen 2. luokkalaisten kielimaistiaistuokioihin ennen 3. luokalta alkavan vapaaehtoisen A2-kielen valintaa.
Linkit:
Lue uutisestamme, miten Päiväkoti Kanervan eskarilaisten kielimaistiaistuokio sujui
Helsinki oppii kielillä - Helsingin kielihankkeet - Helsingin kaupunki
Kielimaistiaiset esiopetuksessa - Helsingin kielihankkeet - Helsingin kaupunki
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ina Saloheimoprojektikoordinaattori, Helsinki oppii ruotsia
Puh:09 310 35572ina.saloheimo@hel.fiTiia Thurénpedagoginen asiantuntija, vieraat kielet ja kaksikielinen opetus
Puh:050 562 3737tiia.thuren@hel.fiNina Daleviestintäasiantuntija
Toimialaviestintä
Kuvat

Kasvatuksen ja koulutuksen toimiala huolehtii Helsingin kaupungin varhaiskasvatuksesta, esiopetuksesta, perusopetuksesta ja lukiokoulutuksesta, suomenkielisestä ammatillisesta koulutuksesta sekä vapaasta sivistystyöstä. Seuraa meitä @HelsinkiOppii, @tyovaenopisto, @Hforsarbis ja @StadinAO
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kasvatuksen ja koulutuksen toimiala
Maternity and child health clinics guide families in Helsinki to early childhood education11.9.2026 08:11:05 EEST | Tiedote
The pilot project involving guidance to families is currently underway in Malminkartano and Kannelmäki. The aim of the guidance is to ensure that every child’s right to participate in early childhood education is realised. Furthermore, the project intends to offer support to children from non-Finnish-speaking backgrounds in learning Finnish at the earliest possible stage.
Neuvola ohjaa perheitä varhaiskasvatukseen Helsingissä11.9.2026 07:51:16 EEST | Tiedote
Kokeilu on käynnissä Malminkartanossa ja Kannelmäessä. Ohjaamisen tavoitteena on se, että jokaisen lapsen oikeus osallistua varhaiskasvatukseen toteutuu. Lisäksi tavoitteena on tukea vieraskielisten lasten suomen kielen oppimista mahdollisimman aikaisessa vaiheessa.
Helsingfors slutar använda skåpsängar på daghemmen9.9.2026 12:14:53 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors gjorde en kartläggning av skåpsängar på stadens daghem under våren 2026. Det fanns totalt 1 447 skåpsängar på 99 daghem. Helsingfors har sammanlagt 331 daghem.
Helsinki luopuu päiväkodeissa kaappisängyistä9.9.2026 12:14:53 EEST | Tiedote
Helsinki teki keväällä 2026 selvityksen kaappisängyistä kaupungin päiväkodeissa. Kaappisänkyjä oli 1447 kappaletta 99 päiväkodissa. Helsingissä on päiväkoteja yhteensä 331.
Päätöstiedote kasvatus- ja koulutuslautakunnan kokouksesta 8.9.20268.9.2026 18:28:13 EEST | Tiedote
Lautakunnan tiistaina 8. syyskuuta pidetyn kokouksen päätöstiedote on julkaistu kasvatuksen ja koulutuksen toimialan verkkosivuilla. Kokouksen esityslista on saatavilla toimialan verkkosivuilta. Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti, kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Kasvatus- ja koulutuslautakunta 11/2026 | Helsingin kaupunki
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme