Kustannusosakeyhtiö OtavaKustannusosakeyhtiö Otava

Tammikuu tuo mukanaan hauskoja ja jänniä seikkailuja alakouluikäisille

15.12.2025 08:30:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Jaa

Alkuvuoden hurjimpiin uutuuskirjoihin lukeutuu tanskalaisen hittisarjan Mitä sinä tekisit? ensimmäinen osa Chilizombit. Luvassa on myös vanhoja tuttuja suosikkeja Keltaisesta lumimiehestä ja Maailman parhaasta puumajasta Mestarietsivä Peppusen isään, Dandy Peppuseen.

Vuosi 2026 käynnistyy viihdyttävillä lastenkirjoilla.
Vuosi 2026 käynnistyy viihdyttävillä lastenkirjoilla.

Pimeä talvi vaatii talttuakseen kivaa puuhaa, ja siihen tarkoitukseen nämä Otavan tammikuussa ilmestyvät koululaisten uutuuskirjat sopivat mitä parhaiten! Seuraavasta listasta löytyy hauskaa, jännää ja ajatuksia herättävää lastenkirjallisuutta kaiken tasoisille lukijoille.

Emil Landgreen: Mitä sinä tekisit? Chilizombit (suom. Sirpa Alkunen), ilm. 12.1.2026

Hulvattomassa, upeasti kuvitetussa kirjassa on yli 20 erilaista loppua!

Chilizombit aloittaa Mitä sinä tekisit? -kirjasarjan, jossa lukija saa itse päättää juonen. Tarina alkaa, kun koulun uusi kokki tarjoilee oppilaille niin tulista chiliä, että he alkavat muuttua punaisiksi zombeiksi. Kirjassa on monia eri polkuja, ja lukuisten mahdollisten loppujen ansiosta sen voi lukea uudestaan ja uudestaan.

Kirjailija ja kuvittaja Emil Landgreen on aina rakastanut videopelejä ja kirjojen lukemista – ja haaveillut niiden yhdistämisestä. Entä jos kirjan voisi pelata läpi?

”Haluatko hypätä zombikasojen yli ja yrittää paeta?

Siirry sivulle 29."

”Hyökkäätkö rumia zombeja vastaan aseenasi kumisaappaat?

Siirry sivulle 106.”

Hannele Lampela, Joonas Utti ja Anttu Harlin: Keltainen lumimies – Ihan jäätävä mysteeri!, ilm. 15.1.2026

Tuiskula on pieni pohjoinen kylä, jossa sataa lunta ympäri vuoden ja asukkailla on toinen toistaan omituisempia tapoja. Se myös sijaitsee Hirviövuoren juurella.

Osmon paras ystävä Gustav aiheuttaa kaaosta kaikkialla, minne menee, sillä Gustav on, noh - hirviö (shh, älä kerro muille). Nyt ystävyksiä piinaa jännittävä jäämysteeri. Osmon serkku Rita on nimittäin innostunut veistämään järkyttävän huonoja jääveistoksia, mutta yön aikana ne muuttuvat kertakaikkisen upeiksi!

Kuka on jäisen salaisuuden takana ja miksi taiteilija veistää vain öisin?

Troll, Robinson Haruhara ja Akihiro Kikuchi: Dandy Peppusen nuoruusvuodet – Merirosvon aarre (suom. Mayu Saaritsa), ilm. 22.1.2026

Nimeni on Peppunen, Dandy Peppunen!

Mestarietsivä Peppusen räväkkä isä Dandy Peppunen seikkailee nuorena arkeologin alkuna. Selväksi käy, mistä mestarietsivä on perinyt uljaan ulkomuotonsa ja briljantin päättelykykynsä. Ja totta kai – myös Dandy osaa ratkaista tapaukset yhdessä pöräyksessä!​

Hurjassa nuoruudessaan Dandy Peppunen ehti jahdata myös merirosvon aarretta!

Mukana on kiva etsintätehtävä. Aidon mangan tavoin kirja luetaan oikealta vasemmalle.

Andy Griffiths ja Terry Denton: Maailman paras puumaja, 169 kerrosta (suom. Anssi Alanen), ilm. 22.1.2026

Andyn ja Terryn hullunkurinen puumaja on saavuttanut lopullisen mittansa. Kaikkien aikojen suurimmasta ja sekavimmasta kyhäelmästä löytyy uutuutena sähköponitalli, metelikerros sekä peililabyrintti, joka on erityisen kätevä piiloleikissä.

Mutta nyt peilien sisään on vahingossa jäänyt porukkaa, joka pitäisi saada ulos. Lisäksi Herra Isonenä odottaa jälleen uuden kirjan käsikirjoitusta pika-aikataululla. Selviytyykö sankarikaksikko viimeisestä pinteestään?

Vauhdikkaan ja runsaasti kuvitetun huumorisarjan päättävä kolmastoista osa.

Muista myös nämä kouluikäisten suosikkisarjojen jatko-osat:

Tapani Bagge ja Silja-Maria Wihersaari: Elsan ja Elmerin etsivätoimisto – Puhelinvarkaat, ilm. 8.1.2026

Pip Bird ja David O’Connell: Yrmeä yksisarvinen – Jäälohikäärme (suom. Susanna Sjöman), ilm. 8.1.2026

Juha-Pekka Koskinen ja Saana Nyqvist: Mysteerijengi – Kosken kummajainen, ilm. 8.1.2026

Jørn Lier Horst ja Hans Jørgen Sandnes: Etsiväkaksikko 17 – Operaatio Kepponen (suom. Sanna Manninen), ilm. 8.1.2026

Juhana Salakari ja Jii Roikonen: Vitsipitsa ja hillitön hikka (Kirjakärpänen-sarja), ilm. 15.1.2026

Mila Teräs ja Janni Mäkinen: Hotelli Hämärä ja muotokuvan mysteeri (Kirjakärpänen-sarja), ilm. 15.1.2026

Sabine Lemire ja Rasmus Bregnhøi: Mira: finnejä, rillejä, pikkusiskoja (suom. Sirpa Alkunen), ilm. 22.1.2026

Kazu Kibuishi: Amuletti. Haltijaprinssi (suom. Jouko Ruokosenmäki), ilm. 29.1.2026

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava

Guinness World Records 2027 on täällä – suomalaiset rikkoivat jälleen hämmästyttäviä ennätyksiä10.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Maailma on pullollaan mitä ihmeellisimpiä ilmiöitä ja kykyjä, joista syntyy huikeita ennätyksiä. Guinness World Records 2027 esittelee yli kolmetuhatta vaikuttavaa ennätystä, joihin lukeutuu myös monta uutta suomalaistekijää. Mukana ovat esimerkiksi super sprint -triathlonisti, liitopuvulla lentäjä ja – Suomessa kun ollaan – pisin saunaviesti.

Miina Supisen Hopeapeili kuljettaa lukijan Karjalan luostareihin, Pietarin palatseihin ja Suomen vaiettuihin kohtalonvuosiin8.9.2026 14:57:03 EEST | Tiedote

Miina Supisen uusi romaani Hopeapeili kuvaa vallankumousten, sotien ja suurten aatteiden aikaa lasten, kiertolaisten ja tavallisten ihmisten näkökulmasta – Supiselle tyypilliseen tapaan huimasti ja hauskasti. Teos jatkaa Karelia-ehdokkaanakin olleen Kultainen peura -menestysromaanin hengessä karjalaisen mytologian, rakkaustarinoiden, kansanuskon ja tarkasti taustoitetun historian kerrontaa.

Psykoterapeutti Emilia Kujala haastaa aikamme ahdistuspuheen: ”Etsimme pahoinvoinnin syitä liikaa yksilöstä”7.9.2026 08:58:09 EEST | Tiedote

Uutuuskirjassaan Ahdistus - Et ole rikki, elät mahdottomassa ajassa suosittu psykoterapeutti ja yhteiskuntatieteilijä tarkastelee, miksi ahdistuksesta on tullut niin näkyvä osa aikaamme ja mitä se kertoo ympäröivästä yhteiskunnasta. Samalla Kujala haastaa ajankohtaisen keskustelun itsekkyyden ja narsismin lisääntymisestä: laaja kansainvälinen tutkimusnäyttö ei tue yksinkertaista kertomusta siitä, että ihmisistä olisi tullut aiempaa itsekkäämpiä tai narsistisempia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye