SDP:n Saku Nikkanen: Nuorisorikollisuus ja väkivalta kuriin, tämän on loputtava nyt
18.12.2025 11:42:09 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
– Alaikäisten tekemät rikokset eivät ole harmittomia. Ne ovat vakava uhka yhteiskunnan turvallisuudelle. Nyt on aika toimia päättäväisesti ja tehdä loppu väkivaltaisesta nuorisorikollisuudesta pääkaupunkiseudulla ja koko Suomessa, täräyttää kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).

Nuorisorikollisuus ja huumeiden käyttö ovat karanneet käsistä pääkaupunkiseudulla. Poliisin mukaan rikosten määrä on kasvanut ja huumetilanne pahentunut. Tämä on kestämätöntä. Nyt on vaadittava nollatoleranssia väkivallalle ja huumerikollisuudelle.
– Nyt tarvitaan laajoja ja konkreettisia toimia. Käyttörajoituksia sosiaaliseen mediaan, lisää toimivaltuuksia poliisille ja lastensuojelulle. Lisäksi vanhemmille selkeää vastuuta alaikäisten tekemistä rikoksista, jatkaa Nikkanen.
– Rikollisuuden ja päihteiden houkutukset on katkaistava ennen kuin ne vievät nuoret yhä syvemmälle rikolliseen kierteeseen. Yhteiskunnan on asetettava selkeät rajat ja pidettävä niistä kiinni, toteaa Nikkanen.
Suuressa osassa näistä rikoksista tekotapa on poliisin mukaan ollut samankaltainen ja näihin tekoihin liittyvät päihteet. Uhrin ympärillä on ollut 15–20 epäiltyä tekijää, joten rikoksen uhreilla ei ole ollut mahdollisuutta puolustautua. Pääkaupunkiseudun poliisilaitos on järjestänyt tiedotustilaisuuden aiheesta ja yleisestä turvallisuustilanteesta. Tämän kaltaiset rikokset eivät valitettavasti ole vieraita muissakaan Suomen kaupungeissa. Näihin varsin ikäviin rikoksiin yhdistyy usein myös sosiaalisen median kanavat, joita käytetään houkutteluun, sekä rikoksista kuvattujen nöyryytysvideoiden levittämiseen.
Poliisi on jo aloittanut tehovalvonnan joukkoliikenneasemilla ja kauppakeskuksissa Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla. Yhteistyötä tehdään viranomaisten ja kaupunkien kanssa, mutta tämä ei riitä. Tarvitsemme koko yhteiskunnan yhteisen vastuun. Meillä ei ole varaa menettää yhtään nuorta rikollisuuden tielle, eikä yhdenkään nuoren tulisi pelätä tässä yhteiskunnassa.
– Viranomaiset, vanhemmat ja päättäjät, nyt on aika lopettaa välinpitämättömyys ja palauttaa turvallisuus kaduille ja nuorten arkeen, linjaa Saku Nikkanen.
Yhteyshenkilöt
Saku NikkanenKansanedustaja
Puh:044 530 8326saku.nikkanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Laine-Nousimaa: Kokoomus ei ymmärrä, mitä lääkärimaksu tarkoittaa pienellä eläkkeellä elävälle12.9.2026 10:34:21 EEST | Tiedote
Hallituksen päätös korottaa jälleen terveydenhuollon asiakasmaksuja osuu erityisen kovaa pienillä eläkkeillä eläviin ikäihmisiin. SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa muistuttaa, että monelle pienituloiselle eläkeläiselle lääkärikäynnin tai lääkkeiden hinta voi ratkaista sen, hakeutuuko hän hoitoon lainkaan.
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus nostaa sairastamisen hintaa – pienituloiset maksavat laskun10.9.2026 16:52:52 EEST | Tiedote
Hallitus korottaa jälleen terveydenhuollon asiakasmaksuja tilanteessa, jossa hoitoon pääsy on jo vaikeutunut. SDP kansanedustaja Piritta Rantanen pitää kehitystä kohtuuttomana erityisesti pienituloisten ja paljon hoitoa tarvitsevien kannalta.
SDP:n Marko Asell kysyy hallitukselta: Kuka maksaa datakeskusten kasvavan sähkönkulutuksen?10.9.2026 14:55:40 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Marko Asell (sd.) vaatii hallitukselta toimia, joilla varmistetaan sähkön riittävyys ja kohtuullinen hinta datakeskusten sähkönkulutuksen kasvaessa. Asell on jättänyt aiheesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.
SDP:n Eveliina Heinäluoma ja Paula Werning: Esteettisten hoitojen ongelmat tiedetty jo vuosia – miksi toimia vasta nyt?10.9.2026 14:15:25 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Eveliina Heinäluoma ja Paula Werning vaativat hallitukselta ripeitä toimia esteettisten pistoshoitojen ja muiden esteettisten hoitojen potilasturvallisuuden varmistamiseksi. Edustajat nostivat asian esiin jo vuonna 2024 jättämällään kirjallisella kysymyksellä.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Aso-järjestelmää on kehitettävä, ei ajettava alas9.9.2026 14:59:12 EEST | Tiedote
– On hyvä, että hallitus pyrkii vapauttamaan tyhjeneviä tai rahoitusongelmista kärsiviä yksittäisiä asumisoikeustaloja omistus- tai vuokra-asumiseen, mutta valtion aso-rakentamisen lakkauttaminen on liian pitkälle menevä toimi ja kaventaa kohtuuhintaisten asuntojen tarjontaa. Asumisoikeusasuntojen tarve ei ole kadonnut mihinkään, joten järjestelmää on kehitettävä, ei ajettava alas, huomauttaa ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme