Vuoden vaihtumista juhlitaan jälleen 31.12. Kansalaistorilla
29.12.2025 09:00:00 EET | Helsingin tapahtumasäätiö | Tiedote
Ares, Erika Vikman ja KAJ tähdittävät Helsingin uudenvuoden juhlaa Kansalaistorilla, ja tapahtuma välitetään suorana Nelosella ja Ruudussa. Lasten uusivuosi ja Hevisauruksen keikka käynnistävät aattoillan. Tapahtuma-alueelle kannattaa saapua hyvissä ajoin poikkeukselliset liikennejärjestelyt huomioiden.

Helsinki kutsuu jälleen 31.12. kaikenikäiset kaupunkilaiset juhlistamaan yhdessä vuoden vaihtumista Kansalaistorille. Uudenvuoden juhlinnan käynnistää klo 17 perheen pienimpien suosikkiyhtye Hevisaurus, ja keikan kruunaa koko perheen pyronäytös klo 18.
Loppuillan konsertin pääesiintyjinä nähdään Ares, Erika Vikman ja KAJ, ja yleisön lämmittelee DJ Pahkala klo 22.15 alkaen. Illan show’n juontavat lukuisista suosikkiohjelmista tunnetut Jaana Pelkonen ja Christoffer Strandberg. Pormestari Daniel Sazonov pitää tapahtumassa uudenvuoden puheen. Konserttia voi seurata suorana myös Nelosen ja Ruudun välityksellä klo 22.30 alkaen.
IIta kulminoituu puolenyön pyronäytökseen, jota voi seurata Kansalaistorin lisäksi kauempaa Mannerheimintieltä tai Töölönlahden tapahtumapuistosta. Omien ilotulitteiden tuominen tapahtuma-alueelle on ehdottomasti kielletty.
Tapahtuma aiheuttaa poikkeusjärjestelyjä liikenteeseen
Uudenvuoden tapahtuma aiheuttaa poikkeusjärjestelyjä kevyeen ja ajoneuvoliikenteeseen Kansalaistorin läheisyydessä. Tapahtuma-alueelle kannattaa saapua Mannerheimintien kautta, ja metrolla saapuville kätevin poistumispysäkki Kamppi.
Sanomatalon läpikäynti suljetaan yleisöltä klo 17 ja Eero Erkon katu eli Sanomatalon ja Oodin välinen kevyen liikenteen kulkuväylä noin klo 19. Ajoneuvoliikenteessä Kansalaistorin lähiympäristössä on poikkeuksia noin klo 22–02. Tarkempi ohjeistus tapahtuma-alueelle saapumisesta ja liikennejärjestelyistä on luettavissa osoitteessa helsinginuusivuosi.fi.
Tapahtuma aiheuttaa poikkeusjärjestelyjä myös julkiseen liikenteeseen klo 21.45–02. Bussiliikenne ajetaan Kamppiin, sillä Elielinaukion bussiterminaali ei ole käytössä. Raitiolinjat 4 ja 10 ajetaan poikkeusreittiä noin klo 21.45 jälkeen loppuillan ajan. Tarkemmat poikkeustiedot löytyvät linjoittain HSL:n reittioppaasta ja verkkosivuilta: www.hsl.fi.
Helsingin uudenvuoden juhlan järjestää Helsingin kaupunki. Perinteeksi muodostunutta juhlaa on järjestetty 1930-luvulta lähtien. Tapahtuman tuottaa Helsingin tapahtumasäätiö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäpäällikkö Laura Gottleben, laura.gottleben@eventshelsinki.fi, puh. 050 468 7243
Kuvat





Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin tapahtumasäätiö
Stadin Silakkamarkkinoiden etkot tuovat uniikit silakka-annokset Helsingin ravintoloihin syyskuussa8.9.2026 09:01:31 EEST | Tiedote
Ensimmäistä kertaa järjestettävä Silakkamarkkinat Stadin rafloissa tuo herkulliset silakka-annokset kymmeneen helsinkiläiseen ravintolaan 25.9.–10.10. Ravintolayhteistyö on osa Silakkamarkkinoiden kehittämistä entistä elämyksellisemmäksi ja kaupunkiin laajemmin levittäytyväksi tapahtumaksi, jossa vuosisatainen markkinaperinne kohtaa modernin merellisen ruokakulttuurin, kiteyttää Silakkamarkkinoiden vastaava tuottaja Saara Vanhala.
Mia Kivinen Lux Helsingin taiteelliseksi johtajaksi8.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Lux Helsinki -valotaidefestivaalin uudeksi taiteelliseksi johtajaksi on valittu valotaiteen kuraattori ja asiantuntija Mia Kivinen. Kivinen aloittaa tehtävässään syyskuussa ja vastaa Lux Helsingin taiteellisesta suunnasta ensi vuoden lopulla käynnistyvästä festivaalista alkaen viisivuotiskauden vuoteen 2032 asti.
Helsinki-päivä täyttää kaupungin ennätysmäärällä tapahtumia 12.6.3.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin syntymäpäivää juhlitaan jälleen 12. kesäkuuta, kun sadat maksuttomat tapahtumat kutsuvat nauttimaan kaupungista musiikin, tanssin, urheilun, luontoelämysten ja erilaisten aktiviteettien äärellä. Koko päivän kestävää ohjelmaa on luvassa muun muassa Helsingin kulttuurikeskuksissa ja Lasipalatsin aukiolla. Yhteensä mukaan on ilmoitettu jo lähes 300 tapahtumaa ympäri kaupungin.
Sami Ylisaari Helsingin tapahtumasäätiön toimitusjohtajaksi14.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin suurimmista yleisötapahtumista vastaavan Helsingin tapahtumasäätiön uudeksi toimitusjohtajaksi on valittu Sami Ylisaari. Hän aloittaa tehtävässä 1. kesäkuuta ja siirtyy Tapahtumasäätiöön Vantaan kaupungin kulttuurijohtajan virasta.
Lux Helsingissä 450 000 kävijää – vuoden päästä festivaalia juhlitaan kahdeksan päivän ajan11.1.2026 22:03:00 EET | Tiedote
Lux Helsinki toi talven kaupunkiin ja houkutteli 6.–11. tammikuuta huikeat 450 000 kävijää kokemaan valon, värin ja pysähtymisen hetkiä. Valotaidefestivaali laajeni yleisön toiveesta kuusipäiväiseksi, ja ensi vuonna kestoa pidennetään kahdeksaan päivään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme