Digituki vakiintuu S-Pankin pysyväksi palveluksi – jo yli 20 000 asiakasta saanut apua tuesta
5.1.2026 09:00:00 EET | S-Pankki Oyj | Tiedote
S-Pankki vakinaistaa digitukipalvelunsa osaksi asiakaspalvelua ensi vuoden alusta. Digituki on keskittynyt auttamaan asiakkaita digitaalisten palveluiden käytössä ja ongelmatilanteiden ratkaisemisessa. S-Pankin asiakkaat ovat kokeneet palvelun hyödylliseksi ja apua ovat kokeilujakson aikana hakeneet kaiken ikäiset asiakkaat.
Digitukipalvelun kokeilu käynnistyi kesällä 2025 osana S-Pankin digiopastuksen kehittämistä. Pilotin aikana digituki on auttanut jo yli 20 000 asiakasta muun muassa S-mobiilin käytössä sekä huijausyrityksiin liittyvissä tilanteissa. Asiakkaat ovat kiittäneet palvelua rauhallisesta, selkeästä ja asiantuntevasta opastuksesta.
”Digitukea tarvitsevat kaikenikäiset asiakkaat”, kertoo asiakaspalvelujohtaja Sari Hammari.
”Keski-ikäiset ja iäkkäämmät asiakkaat muodostavat suurimman osan pidempikestoisista kontakteista, erityisesti silloin kun digialustojen käyttö ei ole varmaa, mutta paljon apua kaipaavat myös nuoret ja nuoret aikuiset, joilla ei ole vielä kokemusta pankkiasioinnista.”
Kolme kysytyintä teemaa ovat olleet huijaukset ja tietoturva, S-mobiilin asennus ja käyttö sekä haasteet verkkopankkiin. Muita usein esiintyviä tarpeita ovat arjen perusasiat digikanavissa, laitteiden käyttöön liittyvät haasteet sekä e-laskut ja tunnistautuminen.
”Kun opastamme kerralla kunnolla, asiakkaan osaaminen ja varmuus kasvavat. Se on hyvää palvelua tänään ja sujuvampaa asiointia huomenna”, Hammari sanoo.
Digituki jatkaa kehittymistä myös palvelun vakinaistamisen jälkeen. Oma digitukipuhelinlinja säilyy, verkkoviesteihin vastataan entistä sujuvammin ja kevyttä digiopastusta pilotoidaan eri toimipisteissä vuoden aikana.
”Kun digituki ja digiopastus täydentävät toisiaan, asiakkaat saavat apua nopeammin ja jonotusajat lyhenevät. Tämä ei tarkoita hätiköintiä, vaan sitä, että voimme keskittyä asiakkaiden muihin tarpeisiin entistä paremmin”, kertoo kehityspäällikkö Jaana Meritähti.
Lisätietoja:
S-Pankin viestintä
010 767 9300
viestinta@s-pankki.fi
Avainsanat
Linkit
S-Pankki
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Bankens undersökning: Unga upplever vardagen som trygg trots att ekonomin väcker oro2.9.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Merparten av de unga upplever sin vardag som trygg och ser framtiden med tillförsikt. S-Bankens enkätundersökning Vardagens trygghetsbarometer 2026 visar att ekonomisk välfärd är en viktig del av känslan av trygghet och samtidigt ett betydande orosmoment för unga. Inledande av studier, flytt till en ny ort eller andra livsförändringar gör att sensommaren blir en tidpunkt då den egna ekonomin blir än mer viktig för många unga.
S-Pankin tutkimus: Nuoret kokevat arjen turvalliseksi, vaikka talous huolettaakin2.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Valtaosa nuorista kokee arkensa turvalliseksi ja suhtautuu tulevaisuuteen luottavaisesti. S-Pankin Arjen turvabarometri 2026 -kyselytutkimus osoittaa, että taloudellinen hyvinvointi on nuorille tärkeä osa turvallisuuden tunnetta ja samalla merkittävä huolenaihe. Opintojen aloitus, muutto uudelle paikkakunnalle tai muut elämänmuutokset tekevät loppukesästä monelle nuorelle ajankohdan, jolloin oman talouden merkitys korostuu entisestään.
Fondernas halvårsrapporter publicerades – ny påverkansfond och aktivt deltagande i bolagsstämmor31.8.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
S-Banken har publicerat halvårsrapporterna om investeringsverksamheten och hållbarhetsarbetet inom förmögenhetsförvaltningen för de fonder som den förvaltar för januari–juni 2026.
Rahastojen puolivuosiraportit julkaistu - uusi vaikuttavuussijoitusrahasto ja aktiivista osallistumista yhtiökokouksiin31.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
S-Pankki on julkaissut hallinnoimiensa rahastojen puolivuosiraportit sijoitustoiminnasta ja varallisuudenhoidon vastuullisuustyöstä tammi–kesäkuulta 2026.
Suomen BKT jatkoi kasvussa, mutta pikaennokon lukemasta jäätiin selvästi28.8.2026 09:28:30 EEST | Tiedote
Tuoreimmat BKT-tilastot osoittavat, että Suomen BKT jatkoi varsin hyvässä kasvussa toisella vuosineljänneksellä, mutta pikaennakon indikoimasta kasvulukemasta jäätiin selvästi. Aamulla julkistettu kansantalouden tilinpidon ennakkotilasto kertoi Suomen BKT:n kasvaneen 2. vuosineljänneksellä 0,4 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Kasvulukema jäi kuitenkin selvästi pikaennakon aiemmin indikoimasta 0,9 prosentista. Kasvu nojasi vahvasti ulkomaankauppaan, sillä nettoviennistä tuli tuntuva kasvuvaikutus hyvän tavaraviennin ansiosta. Tavaravientiä toisella vuosineljänneksellä tuki merkittävästi ison risteilijäaluksen toimitus. Yksityisen kulutuksen kasvu sen sijaan lähes pysähtyi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme