Haastaja TPS ahdisti Nokian KrP:n jatkoajalle
19.1.2026 21:38:13 EET | Fliiga | Tiedote
Nokian KrP lähti F-liigan otteluun 26 pistettä TPS:aa enemmän keränneenä mutta kykeni tänään taivuttamaan turkulaiset vasta jatkoajalla 6-5. Ratkaisumaalin iski Joonatan Kovanen jatkoajan toisella minuutilla.
Ensimmäisiin kahteen erään ehti Nokian KrP johtaa peliä kolmesti ja TPS kerran yhdellä maalilla, mutta niin vain lukemat olivat toisella tauolla taas tasan 4-4. Päätöserän puolivälin lähestyessä TPS nousi toisen kerran tänään johtoon, kun kaksi maalia tehneen ja yhden syöttäneen Kasper Kulmalan poikkisyöttö maalin edessä kääntyi Eemil Ukkosen jalasta omaan verkkoon. Iloa riitti kuitenkin vain neljä minuuttia ennen kuin TPS menetti pallon oman maalinsa takana ja Joona Rantala toi Mikko Laakson syötöstä nokialaiset taas rinnalle. TPS:llä oli puoli minuuttia ennen loppusummeria paikka ratkaista rangaistuslaukauksella, mutta Joonas Koskinen ei onnistunut ohittamaan KrP.n tolppien välissä kimpoillutta kumiukko Aki Karjalaista. Jatkoajalla KrP sitten pelasi ensin syvään, josta Nico Jonaeson pudotti taakse ja Joonatan Kovasen laukaus oikeasta laidasta ratkaisi lisäpisteen nokialaisille.
Sarja jatkuu lauantaina otteluilla EräViikingit–FBC Turku, Nurmon Jymy–LASB, TPS–Classic, Oilers–Westend Indians ja Hawks–Nokian KrP.
Natalia Pitkäkangas iski neljä maalia ja Veera Vilenius syötti yhtä monta, kun Classic kaatoi maanantain ainoassa naisten ottelussa kotonaan sarjajumbo ÅIF:n 11-2. Classic on sarjassa kolmantena 34 pistettä illan vastustajaansa edellä.
Tänään ÅIF:n Essi Linnavuori kykeni vielä kuittaamaan Natalia Pitkäkankaan nopean avausmaalin, mutta jo ennen ensimmäistä erätaukoa Elli Kylmäluoma ylivoimalla sekä Julia Woivalin olivat siirtäneet kotijoukkueen kahden maalin johtoon. Toinen erä pysyi maalittomana miltei puoliväliinsä saakka ennen kuin hanat aukesivat ja Classic pommitti viisi lisämaalia ÅIF:n kyetessä vain Noona Björkmanin rangaistuslaukauksesta nostamaan kavennukseen. Päätöserässä Classic laukoi vielä kolme osumaa, joista kaksi teki Natalia Pitkäkangas Veera Vileniuksen syötöistä.
Illan asetelmasta kertovat myös ÅIF-vahti Helmi Rauhalan 25 torjuntaa, kun Julia Saarisen tarvitsi Classicin maalissa puuttua peliin vain viidesti.
F-liigan naisten sarja jatkuu lauantaina otteluilla Pirkat–SaiPa, FBC Loisto–Classic, SB-Pro–Northern Stars, Koovee–PSS ja EräViikingit–SSRA.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Nurmon Jymy varmisti sarjapaikkansa, Classic kiinni runkosarjan voitossa14.3.2026 20:49:12 EET | Tiedote
F-liigan lauantain kierroksella Nurmon Jymy varmisti sarjapaikkansa kaatamalla vieraissa LASBin 5-3. Nurmolaisilla on ennen viimeistä kierrosta nyt viiden pisteen etumatka karsijan paikalla olevaan LASBiin.
Naisten runkosarja paketissa, tässä ovat puolivälieräparit14.3.2026 17:27:00 EET | Tiedote
F-liigan naisten runkosarja pelattiin tänään loppuun, ja saman tien valittiin myös puolivälierien otteluparit. Runkosarjan voittaja TPS sai valita ensimmäisenä vastustajansa sijoilta 5-8, minkä jälkeen valitsi kakkonen Classic ja sitten kolmonen SB-Pro.
Indians sinetöi FBC Turun kohtalon, TPS löi Nurmon Jymyn13.3.2026 21:37:42 EET | Tiedote
F-liigan miesten sarjassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua, joissa pudotuspeleihin valmistautujat ottivat kotivoiton häntäpään ryhmistä. Westend Indians kaatoi FBC Turun 8-5 ja TPS Nurmon Jymyn 6-4. Samalla varmistui lopullisesti FBC Turun putoaminen ensi kaudeksi Inssi-Divariin.
Alex Eklundin tehot liikaa OLS:lle8.3.2026 18:14:05 EET | Tiedote
Alex Eklund pörräsi hirmuisessa vireessä, kun TPS kaatoi F-liigan sunnuntain ainoassa ottelussa kotonaan OLS:n 5-4. Hyökkääjä laukoi joukkueensa maaleista kolme ja syötti kaksi.
Classic kunnioitti lajilegenda Katriina Saarista kotivoitolla7.3.2026 20:58:07 EET | Tiedote
F-liigan naisten illan ikimuistoisin hetki koettiin Lempäälässä, jossa Classic juhlisti kotiotteluaan SSRA:ta vastaan jäädyttämällä lajilegenda Katriina Saarisen pelinumeron 28. Tapaus on Classicin seurahistoriassa ensimmäinen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme