Peruskoulun tulevaisuus ratkaistaan nyt – rahoitusvaje uhkaa oppimistuloksia ja alan houkuttelevuutta
11.2.2026 10:14:20 EET | Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry | Tiedote
Opetus- ja kulttuuriministeriö on julkaissut Perusopetuksen tulevaisuusvision 2040, mutta sen toteutuminen riippuu ratkaisevasti kevään ja seuraavan hallituksen päätöksistä. Syntyvyyden lasku pienentää kuntien rahoitusta ikäluokkien pienentymisen myötä noin 200 miljoonaa euroa vuodessa. Ilman korjaavia päätöksiä tämä merkitsee miljardin euron leikkauksia seuraavan hallituskauden loppuun mennessä.
Puolueet sopivat koulutuspoliittisessa selonteossa, että ikäluokkien pienenemisestä säästyviä määrärahoja ei leikata, vaan kohdennetaan muun muassa perusopetuksen laadun ja tasa-arvon parantamiseen. Nykyisen hallituksen on lunastettava tämä lupaus huhtikuun kehysriihessä ja seuraavan hallituksen on sitouduttava siihen hallitusohjelmassaan.
– Tulevaisuus rakennetaan tämän päivän päätöksillä. Jos annamme rahoituksen rapautua ikäluokkien pienentymisen mukana, emme voi väittää tavoittelevamme maailman parasta koulua tai osaamis- ja koulutustason nostoa. Rahoitus on pidettävä koulutusjärjestelmässä ja kohdennettava opetukseen, sanoo OAJ:n koulutuspolitiikan johtaja Nina Lahtinen.
Rahoitus pidettävä koulutuksessa
Suomalaistutkijoiden mukaan ikäluokkien pienentymisestä vapautuvat rahat kannattaa kanavoida takaisin osaamis- ja koulutustason nostamiseen. Simulaatiot ovat osoittaneet, että näin toimimalla voidaan tulevaisuudessa paikata väestön ikääntymisestä aiheutuvat kulut.
Nina Lahtinen oli mukana visiota tehneessä neuvottelukunnassa. Vision taustalla ovat yli 5 000 ihmisen näkemykset kyselyjen, dialogien ja lausuntojen kautta. OAJ:n toimikunnat ja hallitus linjasivat OAJ:n tavoitteet visiotyölle ja niiden tueksi saatiin 400 jäsenen näkemys vastaajapaneelin kautta.
– Jäsenistömme tärkeänä pitämiä asioita on visiossa paljon mukana, Lahtinen toteaa.
Visiossa peruskoulu rakentuu jatkossakin rehtorien ja opettajien työlle. Se tunnistaa rehtorin ja opettajien sekä oppilaiden välisen aidon vuorovaikutuksen ja kohtaamisen merkityksen oppimiselle ja yhteisöllisyydelle. Visio tunnistaa myös, että tämän toteutuminen edellyttää opettajille ja rehtoreille riittäviä resursseja, osaamista ja työolosuhteita, joiden avulla vision muutokset voidaan viedä käytäntöön.
– Kysymys ei ole vain koulusta, vaan lasten tulevaisuudesta sekä Suomen kasvuedellytyksistä ja kilpailukyvystä, Lahtinen sanoo.
Rehtorin ja opettajan työn on oltava vetovoimainen tulevaisuudessa
Todellisuus kulkee toiseen suuntaan. Nuorista opettajista joka neljäs arvioi jättävänsä alan viiden vuoden sisällä. Tilanne voi pahentua rehtoreiden ja opettajien pääsyn täydennyskoulutukseen heikennyttyä entisestään, kun kaikki valtion täydennyskoulutusmäärärahat leikattiin vuonna 2025.
Visio linjaa, että opettajilla tulee olla täydennyskoulutusoikeus ja että opettajankoulutuksen sekä ammatin veto- ja pitovoimasta huolehditaan. Ammatin perustana säilyvät maisteritasoinen koulutus, kelpoisuudet, autonomia ja pedagoginen vapaus.
Väestönkehityksen takia opettajilla pitää olla mahdollisuus opiskella useampia kelpoisuuksia jo peruskoulutuksen aikana sekä koko uran ajan.
Rehtorilla on myös oltava vision mukaan kouluhallinnon ja johtamisen koulutusta opettajan koulutuksen lisäksi sekä riittävät resurssit koulun johtamiseen. Koulun johtamisen on tulevaisuudessa oltava vetovoimainen tehtävä, josta kilpaillaan.
– Nyt päättäjät ratkaisevat, rakennetaanko tulevaisuuden peruskoulua näitä toiveita kuunnellen vai jääkö visio vain sanoiksi paperilla, Lahtinen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Nina LahtinenKoulutuspolitiikan johtajaOAJ
Puh:+358 50 341 3964nina.lahtinen@oaj.fiOpetusalan Ammattijärjestö OAJ on työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
OAJ:n Murto: Naisia syrjivästä uudistuksesta pitää perääntyä5.3.2026 10:37:04 EET | Tiedote
Työelämän syrjinnälle ja epävarmuuden lisäämiselle tarvitaan nyt stoppi, OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto sanoo. Hän vaatii hallitusta perääntymään määräaikaisia työsuhteita koskevasta lakiuudistuksesta, joka hallituspuolueiden sisälläkin jakaa näkemyksiä.
Fler polisanmälningar görs mot lärare visar OAJ-enkät27.2.2026 14:00:00 EET | Pressmeddelande
Tröskeln för att polisanmäla lärare har blivit lägre, visar OAJ:s färska medlemsenkät. Hot om rättssak väcker oro särskilt i grundskolorna. Riksomfattande anvisningar önskas för att motarbeta och hantera vålds- och hotsituationer.
OAJ selvitti: Opettajista tehdään aiempaa herkemmin rikosilmoituksia27.2.2026 14:00:00 EET | Tiedote
Opettajista tehdään rikosilmoituksia aiempaa herkemmin, selviää OAJ:n tuoreesta jäsenkyselystä. Oikeusjuttujen uhka aiheuttaa huolta etenkin peruskouluissa. Lähes kaikki kaipaavat valtakunnallisia ohjeita väkivalta- ja uhkatilanteiden ennaltaehkäisyyn ja hoitamiseen.
OAJ ehdottaa velkajarrun rinnalle kasvutakuuta – ”Velkaantuminen ei hidastu ilman osaavaa työvoimaa”25.2.2026 09:15:00 EET | Tiedote
OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto pitää talouden tasapainottamista tärkeänä. Pelkkä leikkauspolitiikka ilman kasvua ja osaamista vahvistavia toimia kuitenkin syventäisi Suomen talousongelmia entisestään. OAJ ehdottaakin velkajarrun rinnalle kasvutakuuta, eli pitkäjänteistä sitoutumista osaamis- ja koulutustason nostamiseen.
OAJ ja Sivista: Hallituksen leikkaukset uhkaavat tuhansien maahanmuuttajien kieliopintoja19.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Hallitus esittää 47 miljoonan euron leikkauksia kotoutumiskoulutukseen. Esityksen mukaan kansanopistojen, kansalaisopistojen, kesäyliopistojen ja muun vapaan sivistystyön lukutaito- ja kielikoulutuksen rahoitus lakkautettaisiin. Vapaan sivistystyön osuus leikkauksista on 6,9 miljoonaa euroa. Tämä uhkaa keskeyttää tuhansien kotoutujien opinnot keväällä 2027 ja vaarantaisi satoja opetusalan työpaikkoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme