Leikkaushoito on kustannustehokas vaihtoehto olkavarren murtumissa
24.3.2026 12:08:43 EET | HUS | Tiedote
Suomalainen satunnaistettu tutkimus osoittaa, että olkavarren murtuman leikkaushoito tulee yhteiskunnalle edullisemmaksi kuin hoito ortoosilla eli ulkoisella tukisiteellä.

Olkavarren murtumat ovat yleisiä erityisesti työikäisillä aikuisilla. Vamma voi johtaa pitkittyneeseen työpoissaoloon ja aiheuttaa merkittäviä kustannuksia niin yksilölle kuin yhteiskunnalle.
”Aiemmissa tutkimuksissa leikkaushoidon ja ortoosihoidon on todettu tuottavan keskimäärin samankaltaisen toiminnallisen lopputuloksen, mutta hoitomuotojen kustannusvaikuttavuudesta ei ole ollut riittävästi tietoa”, kertoo yksi tutkimusartikkelin pääkirjoittajista, erikoistuva lääkäri Cyrill Suter HUSista.
Nyt julkaistu taloudellinen arvio perustuu suomalaiseen, kahdessa yliopistosairaalassa toteutettuun satunnaistettuun FISH-tutkimukseen (Finnish Shaft of the Humerus). Tutkimusartikkeli on julkaistu The Journal of Bone & Joint Surgery -lehdessä. Tutkimukseen osallistui 82 aikuispotilasta HUS Helsingin yliopistollisesta sairaalasta ja Tampereen yliopistollisesta sairaalasta. Potilailla oli olkavarren murtuma, ja heidät satunnaistettiin joko leikkaushoitoon tai toiminnalliseen ortoosihoitoon, ja heitä seurattiin kahden vuoden ajan.
Yhteiskunnan näkökulmasta leikkaushoito tulee edullisemmaksi
”Tarkastelimme kustannusvaikuttavuutta sekä yhteiskunnan että terveydenhuollon näkökulmasta. Yhteiskunnallisessa tarkastelussa huomioitiin myös työpoissaoloista aiheutuvat kustannukset. Tällöin leikkaushoito osoittautui sekä vaikuttavammaksi että kokonaiskustannuksiltaan edullisemmaksi”, sanoo tutkija, erikoislääkäri Thomas Ibounig.
Keskimääräinen kokonaiskustannus potilasta kohden oli leikkausryhmässä 23 680 euroa ja ortoosiryhmässä 30 389 euroa. Terveyshyötyä mitattiin mm. QALY-yksiköillä (Quality-Adjusted Life Year), eli laadulla painotetuilla elinvuosilla. Kahden vuoden seurannassa niitä kertyi leikkausryhmän potilaille hieman enemmän.
Päätöksenteossa huomioitava potilaan elämäntilanne ja hoidon laajemmat yhteiskunnalliset vaikutukset
Kun tarkastelu rajattiin pelkkiin suoriin terveydenhuollon kustannuksiin, tilanne muuttui: ortoosihoito oli edullisempi ja siten kustannusvaikuttavampi vaihtoehto.
Tutkijoiden mukaan tulokset korostavat näkökulman merkitystä hoitomuotojen arvioinnissa.
”Jos huomioidaan myös työkyvyn palautuminen ja siitä aiheutuvat taloudelliset vaikutukset, leikkaushoito on perusteltu vaihtoehto erityisesti työikäisille potilaille”, Suter sanoo.
Toiminnallinen ortoosihoito on silti varteenotettava ja taloudellisesti järkevä ratkaisu potilaille, joiden työstä poissaolo ei aiheuta merkittäviä kustannuksia tai joiden yksilölliset tekijät puoltavat konservatiivista hoitoa.
HUSin ortopedian ja traumatologian ylilääkäri Lasse Rämö pitää tutkimusta merkittävänä: ”Tulokset tukevat jaettua päätöksentekoa, jossa huomioidaan sekä potilaan elämäntilanne että hoidon laajemmat yhteiskunnalliset vaikutukset.”
Yliopistollisessa sairaalassa tutkimus on osa hoitoa: uudet tutkimuslöydökset muuttavat hoitokäytäntöjä tehokkaammiksi ja auttavat kohdistamaan hoitoja oikein. Teemme tiivistä tutkimusyhteistyötä Helsingin yliopiston ja muiden korkeakoulujen kanssa ja julkaisemme vuosittain noin 3000 vertaisarvioitua tutkimusta.
Tämän päivän tutkimus on huomisen parempaa hoitoa.
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Cyrill SuterLL, ortopedian ja traumatologian erikoistuva lääkäri, HUS
cyrill.suter@hus.fiThomas IbounigLL, ortopedian ja traumatologian erikoislääkäri, FICEBO-tutkimusryhmä
Puh:+358 40 356 7693thomas.ibounig@hus.fiLasse RämöLL, ortopedian ja traumatologian erikoislääkäri, tukielinkirurgian ylilääkäri, HUS
lasse.ramo@hus.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollinen sairaala on Suomen suurin erikoissairaanhoidon toimija. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
HUSissa saa vuosittain hoitoa lähes 700 000 potilasta. Meillä työskentelee yli 27 000 ammattilaista potilaiden parhaaksi. Vastaamme erikoissairaanhoidon järjestämisestä Uudellamaalla. Lisäksi meille on keskitetty koko Suomen ja Etelä-Suomen yhteistyöalueen monien harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS – Vaikuttavinta hoitoa
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi
hus.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
HUS-sammanslutningens styrelse sammanträder den 20 april 202616.4.2026 15:10:51 EEST | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens styrelse sammanträder måndagen den 20 april 2026 för att behandla bland annat förslaget till budget för 2027 samt verksamheten och ekonomin för januari–februari 2026. Föredragningslistan för mötet finns här. HUS medietjänst betjänar medier måndag–torsdag kl. 10–16, fredag kl. 10–15 på numret 050 427 2875 eller per e-post på viestinta@hus.fi. Se avvikande öppettider.
HUSin yhtymähallitus kokoontuu 20.4.202616.4.2026 15:10:51 EEST | Tiedote
HUSin yhtymähallitus kokoontuu maanantaina 20.4.2026 käsittelemään muun muassa talousarvioesitystä vuodelle 2027 sekä tammi-helmikuun 2026 toimintaa ja taloutta. Kokouksen esityslistan pääset lukemaan täältä. HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi. Katso poikkeusaukioloajat
Kolesterol som tas upp från tarmen kan öka risken för allvarliga hjärthändelser15.4.2026 08:00:04 EEST | Pressmeddelande
Enbart mängden LDL-kolesterol anger inte om en människa kommer att drabbas av en hjärtsjukdom. Hos en del människor tas kolesterol upp ytterst effektivt från tarmen. Det kan öka risken för allvarliga hjärthändelser, även om det inte visar sig i blodets kolesterolvärden, vilket framgår av Helsingfors universitets och HUS färska studie.
Suolistosta imeytyvä kolesteroli voi lisätä vakavien sydäntapahtumien riskiä15.4.2026 08:00:04 EEST | Tiedote
Pelkkä LDL-kolesterolin määrä ei kerro sitä, sairastuuko ihminen sydänsairauteen. Osalla ihmisistä kolesteroli imeytyy erityisen tehokkaasti suolistosta. Se voi lisätä vakavien sydäntapahtumien riskiä, vaikkei sitä huomaisi veren kolesteroliarvoista. Asia selviää Helsingin yliopiston ja HUSin tuoreesta tutkimuksesta.
Jorvs sjukhus nya huvudingång öppnas den 20 april 202614.4.2026 14:14:53 EEST | Pressmeddelande
Från och med måndagen den 20 april anländer man dagtid till Jorvs sjukhus via den nya huvudingången. Den nya ingången är belägen i avdelningsbyggnaden som färdigställdes i januari och genom vilken man också går till Jorvs gamla sjukhusbyggnad. I detta skede tas endast huvudingången och huvudentréhallen i bruk i nybyggnaden. Ändringen gäller inte föderskor och personer som kommer till jouren.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme