Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Kalastajan ruumis ja kansainvälinen rikollisuus rantautuvat Kalajoen Hiekkasärkille dekkariuutuudessa – Petri Saaren esikoisjännäri On hiekka polttavaa ilmestyy 18.5.

28.4.2026 10:33:08 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa

Täydellinen juhannusdekkari On hiekka polttavaa (Gummerus) aloittaa Kalajoelle sijoittuvan Hiekkasärkät-dekkarisarjan.

Kansi: Mika Tuominen

Kalajoen kesäparatiisi järkkyy juhannuksen alla, kun hukkunut kalastaja ajautuu rantaan. Ruumiin löytää nelikymppinen myyntimies Mikko Lehto, joka hälyttää paikalle parhaan ystävänsä, rikosylikonstaapeli Kaisa Rantalan. Kaisalla on ollut tapana pyytää apua tutkintoihin erinomaiseksi ihmistuntijaksi osoittautuneelta Mikolta, mutta nyt asetelma luisuu aiempaa kyseenalaisemmaksi. Samoihin aikoihin satamaan saapuu ulkomainen rahtilaiva, jonka hämäräbisneksiin sotkeutunut miehistö rantautuu keskikesän juhlahumuun. Millaiseen vaaraan Mikko ja Kaisa joutuvat?

Arkipäivisin Oulussa ja viikonloppuisin Kalajoella asuva Petri Saari halusi esikoisdekkarillaan tutkia, miten ihminen voi luisua väärälle tielle.

– Halusin pohtia, miten hyvästä tulee paha. Kalajoki tarjoaa hiekkasärkkineen paitsi hyvän miljöön henkirikostutkinnalle myös sijaintinsa puolesta merelliselle terrorismille ja rajat ylittäville rikoksille. Samalla haluan esikoisromaanillani tehdä Kalajoen upeita maisemia tunnetuksi matkakohteena kaikille suomalaisille. 

Petri Saari on oululainen esikoiskirjailija, joka on tehnyt pitkän uran myynnin ja markkinoinnin parissa.

Petri Saari: On hiekka polttavaa (Gummerus)
427 sivua
Ilmestyy 18.5. painettuna, e- ja äänikirjana, lukija: Ville Tiihonen

Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:

Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Mika Tuominen
Lataa
Kansi: Mika Tuominen
Lataa
Kirjailija Petri Saari
Kirjailija Petri Saari
Kuva: Iida Lesell
Lataa
Kirjailija Petri Saari
Kirjailija Petri Saari
Kuva: Iida Lesell
Lataa
Kirjailija Petri Saari
Kirjailija Petri Saari
Kuva: Iida Lesell
Lataa
Kirjailija Petri Saari
Kirjailija Petri Saari
Iida Lesell
Lataa
Kirjailija Petri Saari
Kirjailija Petri Saari
Kuva: Iida Lesell
Lataa

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Italialaiskirjailijan palkittu läpimurtoteos on herkullinen satiiri kauniin ontosta Instagram-elämästä – Täydellistä ilmestyy suomeksi 11.5.4.5.2026 08:11:00 EEST | Tiedote

Täydellistä (Gummerus) on nautinnollisen terävä satiiri onttouttaan kumisevasta nykyelämästä, aikuisuudesta, autenttisuuden kaipuusta ja freelancetyöstä millenniaalien ihannoimassa Berliinissä. Italialainen kirjailija Vincenzo Latronico saapuu Suomeen vierailulle keskustelemaan läpimurtoromaanistaan Helsinki Lit -festivaaleille toukokuun lopulla.

Pulitzer-voittaja, uuden kirjallisuusgenren kuumin kirja ja pohdintoja Gazan tuhosta – Gummeruksen syksyn kirjat tarjoavat monia näkökulmia maailmaan29.4.2026 09:30:25 EEST | Tiedote

Yhdysvaltalaiskirjailija Percival Everettin Pulitzer-palkittu menestysromaani James (suomennos Antero Tiittula) kirjoittaa uudelleen mustien historiaa. Matt Dinnimanin Dungeon Crawler Carl – Peli alkaa (suomennos Päivi Honkapää) on kansainvälisellä kirjamarkkinalla nousevan LitRPG:n eli Literary Role-Playing Game -genren tämän hetken kuumin kirja. Tietokirjailija ja tutkija Timo R. Stewart pohtii esseekirjassaan Miksei kukaan tee mitään? Gazan tuhoa niin poliittisesta, moraalisesta kuin filosofisestakin näkökulmasta. Gummeruksen syksyn kirjakatalogi on julkaistu.

Hurmaavan pisteliäs juhannusromaani ystävistä, rakastajista ja ystävien rakastajista22.4.2026 08:13:00 EEST | Tiedote

Tanskan merkittävimmän esikoisromaanipalkinnon voittanut Napaan asti (Gummerus) ruotii satiirisella mutta lämpimällä otteella millenniaalien epärealistisia elämänodotuksia ja valitsemisen vaikeutta. Kun opiskeluaikojen ystäväporukka kokoontuu juhannusviikoksi tanskalaiselle hygge-mökille, luvassa on hyväntahtoista kinastelua, kepeää flirttiä ja mahdollisuus antautua kesäyön unelmille. Linea Maja Ernstin romaani käännetään yli kymmenelle kielelle, ja siitä on tekeillä elokuva.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye