HSY

Harmittomilta tuntuvat vaaralliset jätteet voivat aiheuttaa vaaratilanteita Sortti-asemilla

11.5.2026 08:30:00 EEST | HSY | Tiedote

Jaa

Väärin lajitellut vaaralliset jätteet, kuten akut, paristot ja aerosolipullot, voivat aiheuttaa tulipaloja ja vaaratilanteita Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n Sortti-asemilla sekä jätteen kuljetuksen ja käsittelyn aikana. Siksi vaaralliset jätteet ja akulliset sähkölaitteet tulee aina toimittaa asianmukaisiin keräyspisteisiin. Kodin vaaralliset jätteet voi tuoda Sortti-asemille maksutta.

Sortti-aseman jätelavalla on syttynyt tulipalo, koska lavalle on päätynyt vaarallisia jätteitä.
Väärälle jätelavalle lajitellut vaaralliset jätteet voivat aiheuttaa Sortti-asemilla merkittäviä turvallisuusriskejä, kuten lavapaloja. Kuva: HSY.

Vaarallinen jäte on haitallista ihmisille ja ympäristölle. Siksi sitä ei saa laittaa kiinteistön sekajäteastiaan eikä muihin jäteastioihin, vaan se tulee aina toimittaa asianmukaiseen keräyspisteeseen, kuten Sortti-asemille. Oikein lajiteltuna vaaralliset jätteet voidaan käsitellä turvallisesti ilman, että niistä aiheutuu vaaraa ihmisille tai ympäristölle.

Kodin vaarallisia jätteitä ovat muun muassa akut, paristot sekä kaasu- ja aerosolipullot. Myös monet sähkölaitteet ja lelut sisältävät paristoja tai akkuja. Jos paristo tai akku on irrotettavissa, se tulee poistaa ja lajitella erikseen paristo- ja akkukeräykseen, joita löytyy kaupoista esimerkiksi kassojen yhteydestä sekä Sortti-asemilta vaarallisen jätteen keräyspisteeltä. Muutoin laite lajitellaan kokonaisena sähkö- ja elektroniikkaromuna.

Väärinlajittelu aiheuttaa lavapaloja ja turvallisuusriskejä Sortti-asemilla

HSY huolehtii siitä, että Sortti-asemilla asiointi on turvallista. Yhteinen turvallisuus edellyttää kuitenkin myös kaikkien huolellisuutta jätteiden lajittelussa. Erityisesti väärälle jätelavalle päätyneet vaaralliset jätteet voivat aiheuttaa merkittäviä turvallisuusriskejä Sortti-asemilla.

”Sortti-asemilla turvallisuus alkaa siitä, että jätteet lajitellaan valmiiksi jo kotona. Jyräämme jätelavojen sisällöt kuljetusta varten pienempään tilaan. Jos esimerkiksi akku tai kaasupullo päätyy väärälle jätelavalle, se voi syttyä murskauksessa palamaan”, kertoo HSY:n toimintovastaava Eetu Keinänen.

Sortti-asemilla on ollut useita lavapaloja, jotka ovat aiheutuneet väärin lajitelluista vaarallisista jätteistä. Lavapalot muodostavat riskin sekä asiakkaille että henkilökunnalle, ja pahimmassa tapauksessa tuli voi levitä laajemmalle alueelle. Lisäksi jätteen palaessa ilmaan voi vapautua haitallisia aineita, ja palojen sammuttaminen kuormittaa myös pelastuslaitosta.

Tulipalo ei aina syty heti Sortti-asemalla, vaan vaarallinen jäte voi aiheuttaa tulipalon myös myöhemmin jätteen kuljetuksen tai käsittelyn aikana. Tällaiset tilanteet voivat johtaa merkittäviin materiaalisiin vahinkoihin ja vaarantaa turvallisuuden myös Sortti-asemien ulkopuolella.

Sortti-asemien henkilökunta auttaa lajittelussa

Vaarallisten jätteiden lajitteluun liittyen kaikkea ei tarvitse osata. Sortti-asemien henkilökunta neuvoo lajittelussa mielellään ja auttaa löytämään asemilla oikean keräyspisteen.

”Jos lajittelu mietityttää, kannattaa aina kysyä henkilökunnalta. Lajitteluapua löytyy myös HSY:n Jäteoppaasta. Ennen Sortti-asemalle tulemista kannattaa lisäksi tarkistaa Sortti-asemien verkkosivuilta, mitä jätteitä asemille voi tuoda”, Keinänen sanoo.

Kodin vaarallisten jätteiden tuominen Sortti-asemille on maksutonta. HSY vastaanottaa kodin vaarallisia jätteitä maksutta myös Sortti-keräysautokierroksilla sekä kodin vaarallisen jätteen Sortti-konteissa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Sortti-aseman jätelavalla on syttynyt tulipalo, koska lavalle on päätynyt vaarallisia jätteitä.
Väärälle jätelavalle lajitellut vaaralliset jätteet voivat aiheuttaa Sortti-asemilla merkittäviä turvallisuusriskejä, kuten lavapaloja. Kuva: HSY.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.                    

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY:n hallituksen päätökset 12.6.2026 – jätehuollon taksa valmis kuulutettavaksi12.6.2026 10:22:17 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä vesihuollon kehittämissuunnitelman vuosille 2025–2034 sekä jätehuollon alustavan taksan 1.1.2027 alkaen ja asettaa sen kuultavaksi. Lisäksi hallitus päätti pyytää Helsingin, Espoon, Vantaan ja Kauniaisten kaupungeilta lausunnot HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029. Hallitus hyväksyi myös Helsingin Vuosaaren vesihuollon aluesaneerauksen hankesuunnitelman ja valitsi Helsingin Nuijamiestentie–Metsäläntien vesihuollon rakentamisen urakoitsijaksi VM Suomalainen Oy:n. Hallitus merkitsi tiedoksi pääkaupunkiseudun tonttivarantokatsauksen 2026 ja vuoden 2025 vastuullisuusraportin. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin esitysten mukaisesti. Lisätietoa aiemmin käsitellyistä ja muista kokouksessa käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta. Tiedot julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames. HSY tiedott

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 12.6.2026 – jätehuollon taksa valmistuu kuulutettavaksi10.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus kokoontuu perjantaina 12.6.2026. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Kokouksessa käsitellään muun muassa vesihuollon kehittämissuunnitelman hyväksymistä vuosille 2025–2034 sekä jätehuollon alustavan taksan hyväksymistä 1.1.2027 alkaen ja sen asettamista kuultavaksi. Lisäksi hallitus päättää lausuntojen pyytämisestä Helsingin, Espoon, Vantaan ja Kauniaisten kaupungeilta HSY:n alustavasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta vuosille 2027–2029. Esityslistalla ovat myös Helsingin Vuosaaren vesihuollon aluesaneerauksen hankesuunnitelman hyväksyminen sekä Helsingin Nuijamiestentien ja Metsäläntien vesihuollon rakentamisen urakoitsijan valinta. Hallitus saa tiedoksi pääkaupunkiseudun tonttivarantokatsauksen 2026 ja vastuullisuusraportin vuodelta 2025. HSY tiedottaa kokouksen jälkeen erikseen Vuosaaren vesihuollon aluesaneerauksesta ja Nuijamiestentie-Metsälänti

Biojätteen lajittelulla vahvistetaan Suomen lannoiteomavaraisuutta9.6.2026 08:46:00 EEST | Tiedote

Kotitalouksien biojätteestä voidaan tuottaa kotimaista lannoitetta maatalouden käyttöön aikana, jolloin lannoitteiden saatavuus ja hinta ovat nousseet huoltovarmuuden kannalta keskeisiksi kysymyksiksi. HSY:n Ämmässuon ekoteollisuuskeskuksen biojätteen jalostuslaitos auttaa palauttamaan ravinteita kiertoon, vahvistaa Suomen lannoiteomavaraisuutta ja vähentää riippuvuutta neitseellisistä raaka-aineista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye