Biaudet: Stärkt skydd för saimenvikaren – med hänsyn till fisket
16.5.2026 09:51:55 EEST | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Pressmeddelande
Kan vi skydda den hotade saimenvikaren och samtidigt bibehålla förutsättningarna för fiske? Det tror jag att vi kan! Regeringens förordning om fiskebegränsningar ger en lösning där skyddet stärks utan att försämra fiskets förutsättningar.

– För SFP är det goda inte det bästas motsats. Det här är en lösning som bär ansvar för naturen och yrkesfiskarna. Det är betydelsefullt att skyddet av saimenvikaren stärks, säger SFP:s riksdagsledamot Eva Biaudet.
Förordningen innebär ett permanent förbud mot de skadliga fiskeredskapen i saimenvikarens kärnområden. Dessutom införs ett säsongsbaserat nätfiskeförbud mellan den 15 april och 30 juni för att skydda saimenvikarkutarna under deras mest känsliga period.
En central del av helheten är den dynamiska regleringen: om beståndets tillväxt är för svag förlängs fiskebegränsningarna. På så sätt kopplas skyddsåtgärderna direkt till hur saimenvikaren faktiskt klarar sig.
– Vi stärker skyddet där det gör mest nytta. Samtidigt håller vi fast vid en modell som är förutsägbar för fiskare, säger Biaudet.
Förordningen innehåller också betydande undantag. Nätfiske efter siklöja tillåts från den 21 juni, vilket gör det möjligt att fortsätta både yrkesfiske och fritidsfiske.
– För SFP har det varit avgörande att hitta en lösning som fungerar i praktiken och håller över tid. Det här är ett steg framåt för både naturen och lokalsamhällena, säger Biaudet.
Kontakter
Eva BiaudetRiksdagsledamot
Tel:050 512 1846eva.biaudet@riksdagen.fiAndra språk
Följ Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Bergqvist: Studiestödsreformen garanterar inte avgiftsfri utbildning för alla17.6.2026 16:44:16 EEST | Pressmeddelande
Sandra Bergqvist, ordförande för Skärgårdsdelegationen, riksdagsledamot (SFP), ser med oro på hur elever från skärgården och glesbygden hamnar i en ojämlik ställning i den kommande studiestödsreformen. Förslaget till ny lag om studiestödet är som bäst på utlåtanderunda (fram till den 22.6.2026).
Bergqvist: Opintotukiuudistus ei turvaa maksutonta koulutusta kaikille17.6.2026 16:44:16 EEST | Tiedote
Sandra Bergqvist, Saaristoasiain neuvottelukunnan puheenjohtaja, kansanedustaja (RKP) suhtautuu huolestuneena siihen, että saaristosta ja harvaan asutuilta alueilta tulevat opiskelijat joutuvat eriarvoiseen asemaan tulevassa opintotukiuudistuksessa. Hallituksen esitys uudeksi opintotukilaiksi on parhaillaan lausuntokierroksella (22.6.2026 saakka).
Ted Urho ny medarbetare för Europaparlamentariker Anna-Maja Henriksson17.6.2026 15:48:40 EEST | Pressmeddelande
Europaparlamentariker Anna-Maja Henriksson (SFP) har utsett PeK Ted Urho till ny medarbetare i sin stab i Europaparlamentet. Urho har senast fungerat som verksamhetsledare vid tankesmedjan Agenda och kommer att tillträda i september.
Ted Urho Anna-Maja Henrikssonin uudeksi avustajaksi Euroopan parlamenttiin17.6.2026 15:48:40 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Anna-Maja Henriksson (RKP) on nimittänyt KK Ted Urhon uudeksi avustajaksi Euroopan parlamentin tiimiinsä. Urho on viimeksi toiminut ajatushautomo Agendan toiminnanjohtajana ja aloittaa tehtävässään syyskuussa.
Henriksson i Strasbourg: ”EU måste agera enat mot Rysslands provokationer”17.6.2026 11:55:56 EEST | Pressmeddelande
– Putin vill skapa osäkerhet, instabilitet och rädsla i Europas länder – särskilt i dem som har gräns mot Ryssland. Men vi kommer inte att försvagas. Tvärtom. Varje luftrumskränkning, varje sabotageförsök, varje cyberattack och varje drönare som förirrar sig in på Finlands, de baltiska ländernas, Polens eller Rumäniens territorium stärker bara vår beslutsamhet att ytterligare stärka vår beredskap och vår säkerhet, säger Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum