Nousu -festivaali juhlii aktivismia ja kansalaisvaikuttamista 6.6. Tekstin talolla – ohjelmassa alkuperäiskansa-aktivisti Helena Sirén Gualinga, VIMMA, Täydet, vuoden törkeimmän viherpesun palkitseva Vuoden Huiputus-gaala sekä keskusteluja ja työpajoja
18.5.2026 15:24:10 EEST | Greenpeace | Tiedote
Toista kertaa tänä vuonna järjestettävä Nousu-festivaali tuo Helsingin Tekstin talolle lauantaina 6.6. aktivismin, vaikuttamisen ja yhteiskunnallisen muutoksen tekijöitä. Nousun keynote-puheen pitää live-streamin välityksellä kansainvälisesti tunnettu, suomalais-ecuadorilainen ympäristö- ja ihmisoikeusaktivisti Helena Sirén Gualinga. Lisäksi tapahtumassa nähdään energisistä keikoistaan tunnettu VIMMA-yhtye, helsinkiläinen nouseva rap-duo Täydet, työpajoja, taidetta ja paneelikeskusteluja, sekä Vuoden Huiputus -gaala, jossa paljastetaan vuoden törkeimmän viherpesuteon palkinnon saaja.

Greenpeacen kanssa yhteistyössä keskusteluja, puheohjelmaa ja työpajoja järjestävät mm. ihmisoikeusjärjestö Amnesty, Mieli ry, Muutoskollektiivi, Helsingin yliopiston Raider – Rikollistettu Aktivismi ja Demokratian Reunaehdot-tutkimushanke ja Suomen Palestiina-verkosto Sumud. Festivaali on kaikille avoin tapahtuma, jossa tuodaan yhteen kansalaisyhteiskunnan toimijoita, järjestöjä ja liikkeitä ideoimaan uusia tapoja vaikuttaa yhteiskuntaan ja kohtaamaan eri alojen tekijöitä ja vaikuttajia, sekä juhlimaan aktivismia.
Helena Sirén Gualinga on Ecuadorin Amazonin Sarayaku-alkuperäiskansan jäsen ja syntyperältään myös suomenruotsalainen. Hänet tunnetaan luonnonsuojelun sekä alkuperäiskansojen oikeuksien puolestapuhujana sekä osallistumisestaan ja johtajuudestaan kampanjoissa Amazonin puolustamiseksi ja alkuperäiskansojen yhteisöjen suojelemiseksi kaivosteollisuutta vastaan. Hän opiskelee tällä hetkellä Yalen yliopistossa.
VIMMA on indierockia viuluilla. Kappaleet kertovat siitä, miltä planeetan tuhoaminen tuntuu ja mitä sille voi tehdä. Yhtyeen musiikissa kuuluu vaikutteita indierockista, popista, kansanmusiikista sekä hiphopista, ja niiden aiheet ammentavat ilmastokriisistä, aktivismista sekä luontosuhteesta.
Täydet-yhtyeen kappaleet kertovat moderneja arjen mytologioita ja kollaaseja nykykaupunkilaisen elämästä. Maksimalistisesta mielikuvituksesta, arvaamattomista kulttuuriviittauksista tunnetut Hapis ja Reksi vaalivat riimeissään haavoittuvuutta, epätäydellisyyttä ja lojaaliutta vallanhimon tai menestyksen nälän sijaan. Kiitelty live-duo on kovassa nosteessa.
Vuoden huiputus -kilpailussa yleisö ratkaisee, mikä yritys tai muu taho ansaitsee kunnian kuluneen vuoden törkeimmästä tai harhaanjohtavimmasta viherpesusta. Tänä vuonna ehdolla ovat Atrian Oodi suomalaiselle ruoalle -mainosvideo, St1:n ja Suomen hiihtoliiton sponsoriyhteistyö sekä MetsäGroupin Lambi-tavaramerkin Rakkaudesta suomalaiseen metsään -kampanja. Kilpailun finalisteiksi on valikoitu mainoksia tai muita viestintätekoja, jotka esittävät katteettomia ympäristö- tai kestävyysväitteitä, viherpesevät yrityksen toimintaa tai edistävät muuten kyseenalaisia tekoja kestävien kulutustottumusten ja luonnonsuojelun sijasta.
Nousu on yleisölle ilmainen. Festivaalin ovet aukeavat lauantaina 6.6. klo 12 ja ohjelmaa on Tekstin talon (Lintulahdenkatu 3) saleissa ja alakerran Bar Tÿpossa klo 01.30 asti. Tapahtuman ohjelma ja lisätiedot löytyvät osoitteesta nousufestivaali.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Valtteri Moilanen, vastaava tuottaja
044 491 4400
valtteri.moilanen@greenpeace.org
Touko SipiläinenGreenpeacen Suomen maajohtaja
- Greenpeacen toiminta
- ilmasto ja ilmastopolitiikka
- metsät ja metsäpolitiikka
Juuso JanhunenTiedottaja
Puh:040 482 55 41juuso.janhunen@greenpeace.orgKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Greenpeace
Raportti: Maailman rikkaimmalla 0,01 prosentilla arviolta lähes biljoonan dollarin vuotuinen ilmastovelka11.6.2026 12:14:07 EEST | Tiedote
Nairobi/Bonn, 10. kesäkuuta 2026 – Erittäin pienen upporikkaiden joukon toiminta kytkeytyy suhteettoman suureen ilmastohaittaan. Ilmiötä paisuttavat omistukset ja sijoitukset runsaasti päästöjä tuottavaan toimintaan sekä hiili-intensiivinen elämäntapa, paljastaa Greenpeacen tuore kansainvälinen raportti. Vuonna 2022 maailman rikkaimman 0,01 prosentin sijoitukset kytkeytyivät arviolta 992 miljardin Yhdysvaltain dollarin suuruiseen summaan, jota raportti kuvailee ilmastovelaksi. Tämä tarkoittaa rahaksi muutettuja ilmastovahinkoja, jotka johtuvat päästöistä, jotka ylittävät oikeudenmukaisen osuuden Pariisin ilmastosopimuksen 1,5 °C:n polun mukaisesta jäljellä olevasta hiilibudjetista. Vertailun vuoksi raportti arvioi maailman rikkaimman 0,01 prosentin kulutukseen perustuvan ilmastovelan olleen 405 miljardia dollaria vuonna 2022.[1]
Vuoden huiputus -kilpailun ylivoimaiseksi voittajaksi Atrian ja Arman Alizadin lihantuotantoa markkinoiva sarja “Oodi suomalaiselle ruoalle”.6.6.2026 21:29:41 EEST | Tiedote
Vuoden törkeimmästä viherpesuteosta jaettavan Vuoden Huiputus -palkinnon voittaja on Atrian ja tv-kasvo Arman Alizadin sarja “Oodi suomalaiselle ruoalle”. Voittaja julkistettiin lauantaina 6.6. Greenpeacen Nousu-festivaalien yhteydessä Helsingin Tekstin talolla. Greenpeacen järjestämässä Vuoden Huiputus -kilpailussa palkitaan viestintä- tai markkinointiteko, joka esittää katteettomia ympäristö- tai ilmastoväittämiä tai luo muuten harhaanjohtavia mielikuvia toiminnan kestävyydesta ja luontovaikutuksista. Voittaja päätettiin kilpailun verkkosivuilla yleisöäänestyksellä.
Metsähallituksen vanhojen metsien suojeluesitys täysin riittämätön: “Suojellaan jo suojeltuja metsiä”28.5.2026 16:45:30 EEST | Tiedote
Metsähallituksen juuri julkaisema luonnonmetsien suojeluesitys suojelee suurilta osin jo suojeltuja metsiä. Uuden suojelun määrä on riittämätön. Kainuun eteläpuolisessa Suomessa metsiä suojellaan alle 10 neliökilometriä, mikä vastaa noin Helsingin keskuspuiston pinta-alaa.
Aktivistit yllättivät ministeri Multalan Hakaniemessä: “Törkeä vedätys täytyy pysäyttää”25.5.2026 13:21:25 EEST | Tiedote
Greenpeacen aktivistit vetosivat ympäristöministeri Sari Multalaan Paasitornin edustalla Hakaniemessä, jotta ministeri pysäyttäisi Suomen luonnonsuojeluhistorian suurimman vedätyksen ja pelastaisi luonnonmetsät.
Tutkimus: Nestlén ja Danonen vauvanruoissa mikromuoveja – tuotteita myydään kansainvälisesti miljoonille vauvoille21.5.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Amsterdam, 21. toukokuuta 2026 – Greenpeace Internationalin teettämä uusi tutkimus on löytänyt mikromuoveja kahden maailman suurimman elintarvikeyhtiön, Nestlén ja Danonen muovipusseissa myytävistä vauvanruoista. Löydökset herättävät vakavaa huolta lapsiperheille markkinoiduista tuotteista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme