SDP:n Pia Viitanen: Pimittääkö perussuomalaiset tälläkin kertaa oman vaihtoehtonsa äänestäjiltä?
19.5.2026 16:55:49 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Purran perussuomalaiset eivät nimenneet yhtään vaikeaa säästökohdetta ennen edellisiä vaaleja. Sama pimityslinja jatkunee, sanoo SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen

Perussuomalaiset eivät ole kertoneet vielä yhtään konkreettista toimenpidettä, miten Suomi saadaan jaloilleen tämän kauden vahingollisen talouspolitiikan jälkeen. Silti puolueen puheenjohtaja Purralla riittää aikaa arvostella SDP:tä.
Toimintatapa on tosin puolueelle tuttu: myös vuoden 2023 vaaleissa perussuomalaiset pimittivät todelliset aikeensa, eikä puolueen ohjelmissa hiiskuttu sosiaaliturvaleikkauksista.
- Vaalien jälkeen Riikka Purra asemoi perussuomalaiset Kokoomuksen apupuolueeksi, jonka tuella duunarien asemaa ja oikeuksia on heikennetty ennennäkemättömällä tavalla, Suomen työttömyys on noussut Euroopan korkeimmaksi ja velkaa otetaan ennätyksellisiä määriä samaan aikaan, kun veroalennuksia jaetaan avokätisesti suuryrityksille ja kaikkein rikkaimmille. Harva osasi tällaista tulkita perussuomalaisten vaalipuheista, mutta niin vain tapahtui, Pia Viitanen huomauttaa.
Ennen edellisiä eduskuntavaaleja perussuomalaiset eivät pystyneet nimeämään yhtäkään itselleen vaikeaa säästökohdetta etukäteen. Sen sijaan perussuomalaiset ihmettelivät Purran suulla, miksei hallitus tee mitään bensan hinnalle ja lupaili leikkauksia lähinnä kehitysapuun ja valtionhallintoon.
- Ministeriauton takapenkiltä onkin Purra sitten voinut peruutella lupauksistaan siitä, ettei pienituloisilta leikkaaminen käy, ja etsiä syyllisiä siihen, miksi hallitus ei onnistu omissa tavoitteissaan, Viitanen muistuttaa.
Yhteyshenkilöt
Pia ViitanenKansanedustaja
Puh:050 511 3039Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan oppositio: Hallituksen alkoholilain EU-oikeudellinen kestävyys on varmistettava11.6.2026 19:05:11 EEST | Tiedote
Sote-valiokunnan opposition edustajat vaativat hallituspuolueiden kansanedustajilta vastuullisuutta alkoholilain käsittelyssä. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-Aho päätti torstaina, ettei alkoholilain käsittelylle ole EU-oikeudellista estettä. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan opposition mukaan puhemiehen päätös ei kuitenkaan poista asiantuntijoiden esiin nostamaa epävarmuutta siitä, edellyttävätkö valiokunnan tekemät merkittävät muutokset uutta notifiointia Euroopan komissiolle. Oppositio katsoo, että valiokunnan mietintöön tekemät merkittävät muutokset ovat synnyttäneet vakavan epävarmuuden siitä, täyttääkö valmistelu lakiesitys Euroopan unionin avoimuusdirektiivin edellyttämät notifiointivelvoitteet.
SDP:n Suhonen: Hallituksen työelämäpolitiikalta putoaa pohja yksi perustelu kerrallaan11.6.2026 15:29:55 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen katsoo oikeusministeri Leena Meren puheenvuoron vahvistavan sen, että hallituksen työelämäpolitiikan keskeiset perustelut ovat osoittautuneet virheellisiksi. Suhosen mukaan hallitus on perustellut työntekijöihin kohdistuneita heikennyksiä velkaantumisen hillinnällä ja työllisyyden vahvistamisella, mutta tulokset ovat jääneet saavuttamatta.
SDP:n Lotta Hamari tuomitsee Hämeenkyrö Priden järjestäjään kohdistuneen väkivallan11.6.2026 14:55:54 EEST | Tiedote
Sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksia puolustavaa sekä tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta juhlivaa Hämeenkyrö Pridea vietettiin lauantaina 6.6.2026. Tapahtuman järjestäjänä ja juontajana työskennellyt henkilö pahoinpideltiin tapahtuman jälkeen. Mediatietojen mukaan motiivina väkivallan tekijälle oli uhrin osallistuminen Pride-tapahtumaan ja homoseksuaalisuus. Kolmatta kertaa peräkkäin Hämeenkyrö Priden suojelijana toiminut hämeenkyröläinen kansanedustaja Lotta Hamari tuomitsee jyrkästi sateenkaariviharikoksen.
Kvarnström och Razmyar: Finland får inte svika Afghanistans kvinnor11.6.2026 12:12:19 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamöterna befarar att det planerade mötet mellan EU-kommissionen och talibanerna, som även Finland på ministernivå tagit initiativ till, skickar en signal som normaliserar och i värsta fall bidrar till att legitimera talibanernas förtryckarregim i Afghanistan. Därför har de lämnat in ett skriftligt spörsmål om saken.
Kvarnström ja Razmyar: Suomi ei saa pettää Afganistanin naisia11.6.2026 12:12:19 EEST | Tiedote
Kansanedustajat pelkäävät, että suunniteltu Euroopan komission ja Taleban-hallinnon välinen tapaaminen, jonka järjestämistä myös Suomi on ministeritasolla edistänyt, lähettää viestin, joka normalisoi ja pahimmillaan auttaa legitimoimaan talebanien sortohallintoa Afganistanissa. Siksi he ovat jättäneet asiasta kirjallisen kysymyksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme