ProAgria

Louhisaaren Niittypäivä 11.6. kutsuu oppimaan ja tekemään – vielä ehtii mukaan myös rakentamaan yhteistä niittyä

9.6.2026 08:52:10 EEST | ProAgria | Kutsu

Jaa

Niittypäivä tarjoaa käytännönläheistä tietoa ja opastusta niittyjen ja maisemapeltojen perustamiseen sekä hoitoon. 

Louhisaaren Niittypäivä 11.6. klo 14-18 Louhisaaren kartanolla Askaisissa

Niittypäivässä perehdytään niittyjen ja maisemapeltojen perustamiseen ja hoitoon sekä kuullaan asiantuntijoiden näkemyksiä kotimaisten niittykasvien siementuotannosta, siementen keruusta ja sopivista siemenseoksista. 

Päivän aikana pääsee osallistumaan käytännössä niityn perustamiseen pellolla, jossa käsitellään muun muassa maanmuokkausta, siementen levitystä, siemenmääriä ja lajivalintoja. Lisäksi kuullaan paikallisen viljelijän kokemuksia maisemapeltojen perustamisesta. Tapahtumassa on myös niittysiementen esittely- ja myyntipisteitä.

Kampanjalla kerätään varoja niityn perustamiseen

Louhisaaren Niittypäivä liittyy Herman ry:n käynnissä olevaan joukkorahoituskampanjaan, jolla kerätään varoja yhteisen niityn perustamiseen Louhisaareen. Kampanjaan voi edelleen osallistua ostamalla symbolisen palan tulevasta niitystä.

Tapahtuma on suunnattu kaikille aiheesta kiinnostuneille – viljelijöille, maanomistajille, mökkiläisille, kaupungeille, kunnille sekä luonnonhoidosta ja maisemanhoidosta kiinnostuneille.

Järjestäjät: Askaisten kulttuuriyhdistys Herman ry, Lisää lumoa -hanke

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Länsi-Suomen maa- ja kotitalousnaiset

Olemme maaseudun kehittämisen ja arjen asiantuntijaorganisaatio, joka tarjoaa käytännönläheisiä, asiakaslähtöisiä palveluja Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Olemme osa valtakunnallista Maa- ja kotitalousnaisten verkostoa ja toimimme läheisessä yhteistyössä ProAgria Länsi-Suomen kanssa.
Asiantuntijamme työskentelevät ruoantuotannon, ympäristönhoidon, maiseman, ruokakasvatuksen ja yhteisöjen kehittämisen parissa. Tuomme maaseudulle lisäarvoa yhdistämällä ajankohtaisen tiedon, vahvan paikallistuntemuksen ja yhdessä tekemisen voiman. Tavoitteenamme on lisätä hyvinvointia, elinvoimaa ja kestävää kehitystä niin tiloilla kuin kylissä.
Meille on tärkeää säilyttää ja vahvistaa elävää maaseutua – paikkaa, jossa on hyvä asua, yrittää ja syödä. Teemme tätä työtä yhteistyössä paikallisten, alueellisten ja valtakunnallisten toimijoiden kanssa – sydämellä ja asiantuntemuksella.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta ProAgria

Eteläpohjalaispelloilla kylvöt on saatu tehtyä28.5.2026 11:01:29 EEST | Tiedote

Etelä-Pohjanmaalla kylvötyöt on pääosin saatu tehtyä. Vielä on jäljellä hieman viljaa ja öljykasveja. Maat ovat kuivuneet ja muokkautuneet hyvin ja kylvötyöt ovat edenneet hyvin. Sateita on saatu kylvöjen välissä, mikä on ollut hyväksi kasvien kasvun kannalta. Paikoin on tullut myös kovia ukkoskuuroja, mikä pysäytti kylvötyöt useiksi päiviksi. Yöpakkasia jatkui kuun puoliväliin asti, mutta ei ole aiheuttanut tuhoja.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye