Kuivuus ja korkeat lannoitehinnat siirtävät lannoitusta – kylvöistä 90–95 % tehty
15.6.2026 10:08:39 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Suomessa kevätkylvöistä on tehty arviolta 90–95 prosenttia. Kuiva kevät ja edelleen korkeat lannoitehinnat ovat lisänneet jaetun lannoituksen käyttöä: lisälannoitukset ajoitetaan entistä tarkemmin sään, kasvuston ja satopotentiaalin mukaan. Lähiviikkojen sateet ratkaisevat sadon ja lisälannoituksen ajoituksen, kun osassa maata pellot ovat yhä kuivia.

Pääkohdat
- Kylvöt loppusuoralla, valmiina 90–95 %.
- Jaettu lannoitus yleistyy kuivuuden ja kustannuspaineiden vuoksi.
- Viimeaikaiset sateet toivat paikoin 0–20 mm vettä, mutta alue-erot ovat suuria.
- Oraat näyttävät keskimäärin kohtuullisilta; heikompia lohkoja esiintyy erityisesti sisämaan kuivilla alueilla.
Kylvökausi ja pellon tila
Kevät on ollut kylmä ja kuiva, ja suuret lämpötilavaihtelut lisäsivät epävarmuutta kasvukauden alkuun. Viimeaikaiset sateet helpottivat tilannetta osassa Länsi- ja Etelä-Suomea (tyypillisesti 5–20 mm), kun taas paikoin Itä- ja Pohjois-Suomessa vettä ei juurikaan saatu. Monin paikoin oraat näyttävät kuivuudesta huolimatta hyviltä, mutta heikompia lohkoja näkyy erityisesti kuivimmilla alueilla.
"Kylvökausi eteni hyvin, mutta kevät oli poikkeuksellisen vaihteleva. Nyt ratkaisee, milloin lisälannoitus kannattaa antaa kuivan alun jälkeen", sanoo MTK:n vilja-asiantuntija Max Schulman.
Lannoitus: panostus oikeaan hetkeen
Kuiva kylvökausi ja korkeat lannoitehinnat ovat siirtäneet lannoitusta useampaan erään. Kaikkea lannoitetta ei anneta kerralla kylvön yhteydessä, vaan osa siirretään myöhemmäksi kasvukaudelle kasvuston kunnon, sään ja satopotentiaalin perusteella. Lannoitteiden hinnoissa on viime viikkoina nähty lievää laskua, mutta kysynnän vilkastuessa hinnat voivat kääntyä nopeasti nousuun.
Jaettu lannoitus on monelle tilalle jo normaali käytäntö, mutta lannoitehintojen takia yhä useammat viljelijät kokeilevat sitä tänä kasvukautena.
“Viljelijät seuraavat nyt kasvustoja, säätä ja markkinoita poikkeuksellisen tarkasti. Oikea-aikainen lisälannoitus voi parantaa satoa, mutta turha panostus ilman sateita ei kannata", Schulman sanoo.
Markkinat lyhyesti
Sää heiluttaa viljan hintanäkymiä maailmanmarkkinoilla. Yhdysvaltojen vehnäalueiden kuivuus painaa sato-odotuksia ja voi tukea hintatasoa myös Euroopassa. EU-alueen satoennuste on toistaiseksi normaali, mutta korkeat lämpötilat sadonmuodostuksen kannalta kriittisessä vaiheessa herättävät huolta. Kotimaan hintakehitys on ollut loivasti nouseva, kun taas Euronext Pariisin futuurit olivat viime viikolla alavireisiä.
Mitä seurataan seuraavaksi?
- Sateiden jakaantuminen ja vaikutus lisälannoituksen ajoitukseen.
- Oraiden kehitys ja kasvinsuojelutarve alueittain.
- Lannoite- ja polttoainemarkkinoiden hintavaihtelut ja saatavuus.
Lisätiedot: Max Schulman, vilja-asiantuntija, MTK, 040 825 2112, max.schulman@mtk.fi
Katso myös futuurihinnat:
- Myllyvehnä / Milling Wheat: live.euronext.com
- Rapsi / Rapeseed: live.euronext.com
- Maissi / Corn: live.euronext.com
Avainsanat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK:n vilja-asiamies Max Schulman nimitetty EFSA:n hallintoneuvoston jäseneksi10.7.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
MTK:n vilja-asiamies ja viljelijä Max Schulman on nimitetty Euroopan elintarviketurvallisuusviranomaisen (EFSA) hallintoneuvoston jäseneksi edustamaan eurooppalaisia viljelijäjärjestöjä 2026 syksyllä alkavalle kaudelle.
Kotieläin- ja proteiinikasvituotanto nähdään merkittävänä osana Euroopan ruokaturvaa ja maatalouden tulevaisuutta EU-komission julkaisemassa kotieläinstrategiassa ja proteiinisuunnitelmassa8.7.2026 13:07:13 EEST | Tiedote
Euroopan komissio julkaisi 7. heinäkuuta EU:n kotieläinstrategian ja proteiinisuunnitelman, jotka ovat jatkoa komission viime vuonna julkaisemalle maatalous- ja elintarvikevisiolle. Kotieläinstrategian keskiössä on resilienssin, kilpailukyvyn ja kestävyyden kehittäminen. Lisäksi strategia tunnistaa eurooppalaisen kotieläintuotannon ainutlaatuisuuden ja merkityksen maaseutualueiden elinvoimaan. Kotieläinsektori on EU:n kilpailukyvyn ja omavaraisuuden kannalta strategisesti tärkeä, sillä 40 % alan lisäarvon tuotosta on kotieläinsektorilta.
MTK:n ja SLC:n Kasvukausikysely: Satonäkymät jäävät keskimääräistä heikommiksi – kannattavuushaasteet näkyvät yhä vahvemmin viljelijöiden päätöksissä6.7.2026 11:07:39 EEST | Tiedote
MTK:n ja SLC:n kesäkuussa 2026 toteuttaman Kasvukausikyselyn perusteella satonäkymät arvioidaan tavanomaista heikommiksi useimmilla tuotantoaloilla. Erityisesti syysviljojen satonäkymät ovat heikentyneet. Samalla maatalouden kannattavuushaasteet näkyvät yhä selvemmin viljelypäätöksissä ja tuotantopanosten käytössä. Taloudellinen epävarmuus varjostaa näkymiä, ja monilla tiloilla huoli kannattavuudesta vaikuttaa yhä enemmän tuotannon tulevaisuutta koskeviin ratkaisuihin.
Kansallinen ennallistamissuunnitelma - yksi tämän vaalikauden suurimmista päätöksistä3.7.2026 11:59:05 EEST | Blogi
Suomen kansallinen ennallistamissuunnitelma on lausunnoilla. Sen vaikutukset ulottuvat metsiin, soihin, maatalouteen, biotalouteen, investointeihin, huoltovarmuuteen ja alueiden elinvoimaan vuosikymmeniksi eteenpäin. Kyse ei ole vain luonnonsuojelusta, vaan taloudellisilta ja yhteiskunnallisilta vaikutuksiltaan yhdestä tämän vuosikymmenen merkittävimmistä politiikkakokonaisuuksista.
MTK: Ennallistamissuunnitelma jättää maanomistajat edelleen epätietoisuuteen – eduskunnan työ ei näy lopputuloksessa2.7.2026 16:59:47 EEST | Tiedote
Suomen kansallinen ennallistamissuunnitelma on lähtenyt lausuntokierrokselle. MTK:n mielestä asiakirja ei vielä anna riittäviä vastauksia niihin kysymyksiin, joista maanomistajat, alkutuotanto, metsätalous ja maaseudun elinkeinot ovat koko valmistelun ajan kantaneet huolta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


