Kokoomus esittää: Jokaiselle vauvalle 500 euron sijoitus tulevaisuuteen
7.7.2026 07:02:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomus ehdottaa, että jokaiselle Suomessa syntyvälle lapselle perustetaan sijoitussäästötili, jolle valtio sijoittaa 500 euroa alkupääomaksi. Tavoitteena on antaa jokaiselle lapselle yhtäläinen mahdollisuus vaurastua, riippumatta perheen varallisuudesta.

Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimon mukaan mukaan yksi tehokkaimmista tavoista ehkäistä eriarvoisuutta on antaa jokaiselle lapselle mahdollisuus omistaa ja säästää jo syntymästään lähtien.
Puolue esittää, että jokaiselle vastasyntyneelle avataan sijoitussäästötili, jolle valtio sijoittaa 500 euroa. Tilille voisi myöhemmin säästää myös perhe, isovanhemmat tai lapsi itse. Samalla vanhemmille tarjottaisiin tietoa pitkäjänteisestä säästämisestä ja sijoittamisesta.
– Suomessa vanhempien tulot tai syntymäpaikka eivät saa ratkaista sitä, pääseekö ihminen koskaan kiinni omistamiseen. Jokaisella lapsella pitäisi olla samanlainen mahdollisuus rakentaa omaa tulevaisuuttaan ja halutessaan vaurastua, sanoo Wallinheimo
– Parhaimmillaan hyvinvointiyhteiskunta tarjoaa turvaverkkojen lisäksi myös tikapuut. Osakesäästötili olisi sijoitus lasten tulevaisuuteen, joka maksaisi itsensä takaisin. 500 euroa ei muuta elämää yhdessä yössä, mutta 18 vuoden aikana se voi kasvaa merkittäväksi pääomaksi, kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta korostaa.
Pitkäjänteisellä sijoittamisella pienikin alkupääoma voi kasvaa vuosikymmenten aikana merkittävästi. Samalla yhä useampi suomalainen oppisi jo nuorena säästämisen, sijoittamisen ja oman talouden perusteet.
– Haluamme, että tulevaisuuden Suomessa omistaminen ei ole harvojen etuoikeus vaan tavallinen osa jokaisen suomalaisen elämää. Mitä aikaisemmin säästäminen alkaa, sitä enemmän siitä hyötyy, Wallinheimo sanoo.
Kokoomuksen mukaan esitys vahvistaisi samalla kotimaista omistajuutta, lisäisi suomalaisten talousosaamista ja loisi pitkällä aikavälillä vaurautta koko yhteiskuntaan.
– Vaurastuminen ei ole nollasummapeliä. Kun suomalaiset vaurastuvat, myös Suomi vaurastuu. Paras perintö, jonka yhteiskunta voi lapselle antaa, on usko siihen, että omalla työllä, säästämisellä ja pitkäjänteisyydellä voi rakentaa paremman tulevaisuuden, Päivärinta iloitsee.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sinuhe WallinheimoKansanedustaja
Keski-Suomen vaalipiiri
Susanne PäivärintaKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa: Naisten terveysstrategia on valtava tasa-arvoloikka9.7.2026 12:30:56 EEST | Tiedote
Kansallisen naisten terveysstrategian valmistelu on merkittävä tasa-arvoteko, joka korjaa pitkään jatkunutta vinoumaa terveyden tutkimuksessa ja hoidossa, arvioi kokoomuksen kansanedustaja, terveydenhuollon maisteri Sari Sarkomaa. Strategian tavoite vahvistaa naisten terveyttä ja työkykyä sekä edistää koko yhteiskunnan hyvinvointia.
Kokoomuksen Fagerström: Henkilökohtainen konkurssi on mahdollistettava9.7.2026 07:07:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa uudistaa Suomen maksukyvyttömyyslainsäädäntöä niin, että rehellisesti epäonnistuneella yrittäjällä tai ylivelkaantuneella ihmisellä olisi mahdollisuus aitoon uuteen alkuun. Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerströmin mukaan Suomi tarvitsee henkilökohtaisen konkurssin kaltaisen menettelyn, joka katkaisee kohtuuttoman pitkän velkavankeuden mutta estää väärinkäytökset.
Kokoomuksen Kauma: SDP:n Räsäsen lapsilisämalli olisi uusi vero keskituloisille lapsiperheille7.7.2026 14:17:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Pia Kauma muistuttaa, ettei lapsiperheiden tukia pidä lähteä kaventamaan tilanteessa, jossa syntyvyys on historiallisen matalalla ja Venäjän hyökkäyssota rasittaa Suomen taloutta. Kauman mukaan SDP:n Joona Räsäsen esittämä tulosidonnainen lapsilisä tarkoittaisi käytännössä uutta veroa keskituloisille lapsiperheille.
Kokoomuksen Autto ja Vikman: Varusmiesten toimeentuloa tulee parantaa – päivärahat on tuplattava6.7.2026 10:12:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajat Heikki Autto ja Sofia Vikman esittävät merkittäviä parannuksia asepalvelustaan suorittavien toimeentuloon. He haluaisivat kaksinkertaistaa varusmiesten päivärahat sekä mahdollistaa paremmin viikonlopputyöt.
Kokoomuksen Kilpi: Kirjallisuus takaisin äidinkielen opetuksen ytimeen6.7.2026 07:03:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa vahvistaa kirjallisuuden asemaa peruskoulun äidinkielen ja kirjallisuuden opetuksessa. Lukemisen, kirjoittamisen ja kirjallisuuden ymmärtämisen on oltava oppiaineen selkeä ydin. Heinäkuun 6. päivänä vietetään Eino Leinon sekä runon ja suven päivää. Kieli on sivistyksen, ajattelun, tunteiden ja yhteisen kulttuurin perusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme