ENNAKKOTIEDOTE: Hanna Brotherus kirjoittaa vahvan kehollisesti rakkaudesta, naiseudesta, sairaudesta ja addiktioista
5.8.2026 10:46:17 EEST | Gummerus | Tiedote
"Eniten elämässäni olen ajatellut seksiä ja ruokaa”, toteaa päähenkilö kirjailija ja koreografi Hanna Brotheruksen 2.9. ilmestyvässä romaanissa Paitsi rakkaus (Gummerus). Romaani kuljettaa lukijan Pariisin kaduilta syömishäiriöklinikan käytäville. Se kuvaa vavahduttavasti naisen suhdetta omaan kehoon ja kaipuuta toisen lähelle. Silmiä avaava teos kysyy, voiko pakkomielteitä ruokaan ja rakkauteen erottaa toisistaan.

Keski-ikäisellä Lilithillä todetaan yllättäen syömishäiriö, josta hän on todennäköisesti kärsinyt koko elämänsä. Lilith määrätään useaksi viikoksi hoitoon sairaalan osastolle, jossa syömishäiriötä sairastavia valvotaan tarkasti. Romaanin toisessa aikatasossa Lilith matkustaa Pariisiin, missä hänen on tarkoitus luoda tanssiteos paikallisille tanssijoille. Pariisissa tukahdutetut traumat kuitenkin nousevat pintaan, ja Lilith alkaa käsitellä suhteitaan elämänsä miehiin.
”Olen kiinnostunut emotionaalisista totuuksista. Jokainen meistä hakee oikeutta omille valinnoilleen ja käytökselleen. Tämä on yksi teemoista, joita olen halunnut tutkia tässä romaanissa”, Hanna Brotherus kertoo.
Hanna Brotherus on koreografi, joka kuuluu suomalaisen tanssitaiteen kärkinimiin. Hän on saavuttanut innostuneen yleisön myös kirjailijana. Brotherukselta on ilmestynyt aiemmin romaanit Ainoa kotini (WSOY, 2021) ja Henkeni edestä (WSOY, 2022) sekä vanhemmuutta käsittelevä tietoteos Äitini, tyttäreni (Tammi, 2024, valokuvat Nico Backström).
Hanna Brotherus: Paitsi rakkaus
ilmestyy ja on arvosteluvapaa 2.9.2026
363 sivua
myös äänikirjana, lukija: Hanna Brotherus
Romaani julkistetaan 2.9. Sofia Helsingin Sonckin salissa klo 18 alkavassa yleisötilaisuudessa. Liput: lippu.fi
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Eeva Herrainsilta, viestintäjohtaja, p. 040 514 6360, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva HerrainsiltaViestintäjohtajaGummerus
Puh:040 5146 360eeva.herrainsilta@gummerus.fiKuvat






Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Gummerus vahvistaa myyntiä, markkinointiviestintää ja kirjatoimitusta14.8.2026 14:09:04 EEST | Tiedote
Gummeruksella on aloittanut kolme uutta huippuosaajaa. Veera Wallendahr on nimitetty asiakkuuspäälliköksi 6.8. alkaen. Uudessa sosiaalisen median tuottajan tehtävässä aloitti maaliskuussa KTM Dita Palomäki ja suomennetun kaunokirjallisuuden kustannustoimittajan tehtävässä elokuun alussa FM Sampo Mustonen.
ENNAKKOTIEDOTE: Paula Havaste kirjoittaa historiallisessa romaanissaan sopimusavioliitosta, ruttoepidemiasta ja naiselle asetetuista odotuksista13.8.2026 13:17:25 EEST | Tiedote
Paula Havasteen Ruttotyttö-romaani (Gummerus) kertoo sitkeästä nuoresta Liinasta, joka joutuu luovimaan naiselle asetettujen odotusten ja vaatimusten ristiaallokossa 1600-luvulla. Havaste tunnetaan paitsi tietokirjoista myös historiallisista romaaneistaan, joissa tarinaan punoutuu tutkittua tietoa entisaikojen arjesta ja kansanperinteestä. Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 21.9.
ENNAKKOTIEDOTE: Mitä tehdä, kun kansanvallan perustukset horjahtelevat? Jäähyväiset demokratialle (Gummerus) ilmestyy 4.9.12.8.2026 09:09:36 EEST | Tiedote
Demokratiaa on ajauduttu pitämään länsimaissa itsestäänselvyytenä, mutta sen perustukset horjahtelevat. Elämme maailmassa, jossa vaalit hävinnyt Yhdysvaltojen istuva presidentti yrittää estää vallanvaihdon usuttamalla kannattajansa rynnimään kongressitaloon estämään vaalituloksen vahvistamisen. Merkkejä kansanvallan rapauttamisesta löytyy myös EU-alueelta, Suomi mukaan lukien. Milloin maailma muuttui tällaiseksi? Miten kunnioitus kansanvaltaisia instituutioita ja inhimillisiä käytöstapoja kohtaan saivat väistyä öyhöttämisen, vihapuheen ja valheiden tieltä? Entä mitä asialle voisi tehdä? Matti Mörttisen ja Yannick Lahden Jäähyväiset demokratialle ilmestyy 4.9.
Murtuma runoilijan jalassa sai katsomaan maailmaa erilaisesta näkökulmasta – Silja Kejosen runokokoelmassa kontataan Versailles’n peilisalissa10.8.2026 14:02:09 EEST | Tiedote
Versailles (Gummerus) on kirjailija ja kuvataitelija Silja Kejosen neljäs runokokoelma. Siinä Marie Antoinette ei sopeudu tiukkaan etikettiin. Kokoelman hurmaavat kompositiot ja surrealistinen näyttämö tutkivat naisen ruumiillisuutta, vanhenemista ja vitaliteettia. Kejonen on sukeltanut Marie Antoinetten maailmaan myös yhdessä näyttelijä Outi Vuorirannan kanssa tehdyssä taideperformanssissa, jota on esitetty osana Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa.
ENNAKKOTIEDOTE: Historiallinen trilleri aloittaa trilogian sortovuosista Tampereella – 60 vuotta täyttävän Päivi Alasalmen uusi romaani Enkelinkihara (Gummerus) ilmestyy 18.9.7.8.2026 08:07:00 EEST | Tiedote
Suosikkikirjailija Päivi Alasalmen historiallinen trilleri Enkelinkihara (Gummerus) aloittaa syyskuussa uuden, 1800-luvun lopun sortovuosien Tampereelle sijoittuvan Sydänkylmä-trilogian. Pitkästä kirjailijanurastaan tunnettu Alasalmi täyttää 60 vuotta tänään 7.8.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme