Eduskunnan varapuhemies Risikko: Osaamistakuu varmistaa perustaitoja
14.8.2026 08:30:00 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Eduskunta päätti osaamistakuuta koskevasta lakimuutoksesta kesäkuussa. Kyse on uudistuksesta, joka tuo perusopetuksen arviointiin kansallisesti yhtenäiset menettelyt. Myös esiopetuksen arviointiin tulee muutoksia. Tavoitteena on varmistaa, että jokainen peruskoulun päättävä nuori saa riittävät perustaidot jatko-opintoihin. Eduskunnan varapuhemies, kansanedustaja Paula Risikko painotti perustaitojen tärkeyttä elämässä pärjäämisessä puhuessaan Ylihärmän koulukeskuksen vihkiäisissä perjantaina 14.8.

– Osaamistakuulla tarkoitetaan sitä, että perusopetuksessa on yhtenäiset menettelyt, joilla perustaidot, kuten luku-, kirjoitus- ja laskemisen taito voidaan varmistaa jokaiselle peruskoulun päättävälle oppilaalle. Ei ole oppilaan etu, jos hänet päästetään eteenpäin, vaikka ei ole saavuttanut riittäviä tietoja ja taitoja, totesi varapuhemies Risikko.
Peruskoulua on Orpon hallituksen aikana muutenkin vahvistettu.
– Eduskunnan päätöksellä on myös lisätty äidinkielen ja matematiikan vuosiviikkotunteja, uudistettu oppimisen tukea ja turvattu työrauhaa luokkiin kännykkäkiellolla. Tärkeä on myös terapiatakuun aikaan saaminen. Kaikki nämä muutokset on tehty nuorten parhaaksi, kertoi Risikko.
Suomen ja suomalaisten pärjäämisen edellytys on sivistys ja osaaminen. Osaaminen on väline selvitä muun muassa työelämässä. Sivistystä tarvitaan, jotta ihminen kykenee soveltamaan osaamistaan kulloinkin tarvittaviin tehtäviin ja tapahtumiin elämässään.
– Sivistys on itseisarvo eli arvo sinänsä, mutta se on myös välinearvo – väline saavuttaa tavoitteita. Korkeatasoisella koulutuksella vahvistetaan sekä sivistystä että osaamista, totesi Risikko.
Suomalainen koulutus on tuottanut erinomaisia oppimistuloksia ja lisännyt mahdollisuuksien tasa-arvoa. Koulutusjärjestelmämme ehdoton vahvuus ovat korkeasti koulutetut opettajat.
– Viime vuosien selvitykset kertovat kuitenkin tuloksia, joihin on ollut tartuttava. Lasten ja nuorten osaamistulokset ovat heikentyneet ja väestön koulutustaso on laskenut. Korkeasti koulutettujen nuorten aikuisten osuus on laskenut OECD-maiden keskitason alle. Moni nuori päättää peruskoulunsa ilman riittäviä luku-, kirjoitus- tai laskemisen taitoja. Jopa 15 prosenttia jää ilman toiseen asteen tutkintoa. Lisäksi poissaolot, mielenterveyden ongelmat sekä oppimisvaikeudet ovat lisääntyneet. summasi Risikko.
Koulu ei voi kuitenkaan ratkaista kaikkia ongelmia.
– Koulujen odotetaan ratkaisevan kaikki ongelmat, vaikka ongelmien juurisyyt ovat koulun ulkopuolella: Vanhemmuuden haasteet ja lasten moninaiset kotiolot, digiteknologian ja pelaamisen lisääntyminen sekä lukemisen ja liikkumisen väheneminen. Näihin me vanhemmat voimme vaikuttaa. Lisäksi oppilaille on annettava moniammatillista apua oikeaan aikaan ja oikealla tavalla, päätti Risikko.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula RisikkoEduskunnan varapuhemies
Vaasan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Velkajarru on tie pois ikuisesta leikkauskierteestä – lipeäminen olisi selkärangattomuuden huippu16.9.2026 18:53:57 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra vaatii puolueita pitämään kiinni yhdessä sovitusta velkajarrusta. Hänen mukaansa olisi selkärangattomuuden huippu luvata vastuullista taloudenpitoa ja perääntyä heti, kun eteen tulee vaikeita päätöksiä. Kopra korostaa, ettei velkajarrun tavoitteena ole jatkuva leikkaaminen vaan päinvastoin Suomi, jonka talous kasvaa niin vahvaksi, ettei uusia sopeutuspaketteja tarvitse tehdä hallitus toisensa jälkeen.
Kokoomuksen Kauma: Velkajarrusta lipsuminen tulisi suomalaisille kalliiksi16.9.2026 18:05:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma muistuttaa, ettei velkajarrussa ole kyse vain puolueiden välisestä sopimuksesta. Suomen kyky saada velkaantuminen hallintaan vaikuttaa myös siihen, miten sijoittajat ja luottoluokittajat arvioivat Suomen taloutta ja millä hinnalla valtio saa tulevaisuudessa lainaa. Kauman mukaan velkajarrusta lipsuminen olisi vaarallista etenkin nyt, kun Suomen julkinen talous on luottoluokittajien tarkassa seurannassa.
Kokoomuksen Jukkola oppositiolle: Älkää vetäkö mattoa pk-yritysten jalkojen alta16.9.2026 15:25:14 EEST | Tiedote
Pk-yritysten näkymät ovat kääntyneet selvästi parempaan, mutta investointihalukkuus on yhä heikkoa. Kokoomuksen talous- ja elinkeinopolitiikan verkoston puheenjohtaja, kansanedustaja Janne Jukkola haastaa oppositiopuolueita kertomaan suoraan, kiristäisivätkö ne yritysten verotusta ja peruisivatko yhteisöveron kevennyksen. Jukkolan mukaan yritykset tarvitsevat nyt ennen kaikkea ennakoitavuutta ja kasvurauhaa, eivät epävarmuutta tulevan vaalikauden veroratkaisuista.
Kokoomuksen Kinnari: Maatalouden kannattavuuden parantaminen vaatii toimivat markkinat, ei jatkuvia kriisipaketteja16.9.2026 14:29:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Teemu Kinnari korostaa, maatalouden kannattavuuteen liittyvässä välikysymyskeskustelussa, että maatalouden vaikeuksiin on vastattava sekä välittömällä avulla että tuottajan asemaa vahvistavilla uudistuksilla. Hallitus on turvannut ruoantuotannon rahoitusta ja edistänyt alan kannattavuuden edellytyksiä vaikeasta taloustilanteesta huolimatta.
Kokoomuksen Koulumies: Suomeen muuttavan sosiaaliturva sidotaan jatkossa vahvemmin kotoutumiseen15.9.2026 17:56:25 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Terhi Koulumies pitää hallituksen esittämää uutta kotoutumistukea merkittävänä muutoksena Suomen sosiaaliturvaan. Jatkossa hiljattain Suomeen muuttanut työtön, joka ei ole vielä täyttänyt työssäoloehtoa, saisi yleistuen sijaan kotoutumistukea. Riittävän suomen tai ruotsin kielen taidon osoittamalla voisi päästä yleistuen piiriin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme